Ustawy konopne trafią na pierwsze czytanie! Po wielu miesiącach oczekiwań i dziwnych zwrotów akcji, w końcu możemy mieć nadzieję na zmiany w polskim prawie. 

Oprócz tego w podcaście o DWÓCH LEGALIZACJACH! To też cieszy, im więcej krajów zdecyduje się na takie kroki, tym większa szansa, że i do naszego Rządu coś „trafi”.

Poruszam też temat Pacjenta Ryszarda, Maty, Justina Biebera i kilka innych wątków.

Partnerem odcinka jest firma Canna-shop. Robiąc tam zakupy wspierasz ten podcast. Więcej o produktach od tej firmy możesz posłuchać tutaj lub przeczytać tutaj. Kod zniżkowy: otwieramyoczy

 

Odbierz prezent!

Weź udział w konkursie!

Weź udział w konkursie!

Podoba Ci się to, co robię?

Wesprzyj Otwieramy Oczy!

Otwieramy Oczy to projekt stricte aktywistyczny. Żadna z platform, na której jestem nie pozwala mi zarabiać. Nie to zresztą jest moim priorytetem. Jest nim pomoc chorym, pokazywanie innowacyjnej drogi biznesowej ludziom, czy otwieranie oczu sceptykom. Często wyjeżdżam w celach aktywistycznych, realizuję projekty i wkładam w to wszystko mnóstwo czasu. Środki finansowe są mi potrzebne, żebym mógł po prostu dalej działać lub robić to jeszcze mocniej. Jeśli podoba Ci się to, co robię i korzystasz regularnie z moich materiałów, będę niesamowicie wdzięczny za pomoc w rozwoju Otwieramy Oczy, co jest jednoznaczne ze wzrostem świadomości społecznej.

 

Podcast do czytania

Otwieramy oczy – Podcast dla ludzi, którzy kochają prawdę. To też pierwszy w Polsce podcast konopny dla ludzi szukających innowacyjnego pomysłu na biznes czy dla pacjentów medycznej marihuany, użytkowników cannabis oraz osób, które chcą poznać prawdę na temat niesłusznie szykanowanej rośliny. Ja nazywam się Mateusz Zbojna i serdecznie zapraszam Cię na zieloną, szczerą podróż.

Legalizujemy! Niestety jeszcze nie w Polsce, a w Luksemburgu i na Malcie. Ale i tak całkiem przyjemnie bo kolejne kraje otwierają oczy na konopie. Oprócz tego w podcaście dwa słowa o tym jaki związek ma raper Mata z jedną z największych firm konopnych w Polsce. Będzie też Justin Bieber, targi Mary Jane w Berlinie, wyniki konkursu i oczywiście następny konkurs. Opowiem również jak przebiegła albo też nie przebiegła sprawa pana Ryszarda, którą nagłośniłem. Dziękuję za wsparcie mojemu partnerowi – firmie CannaShop – bez Was nie powstałby ten odcinek.

Sprawa Pana Ryszarda

Zacznę na szybko od pana Ryszarda, 69-letniego pacjenta, którego sytuację możecie poznać z nagraniu w którym rozmawiam z nim i Lilianą Wiech jego prawniczką, dostępny też na aplikacjach. Rozprawy nie było, została odroczona oficjalnie dlatego, że biegli się nie stawili. Kolejna będzie w listopadzie, na której już postaram się być osobiście i wszystko na bieżąco Wam relacjonować.

Legalizacja w Luksemburgu!

Luksemburg – rząd tego kraju 22 października ogłosił zmiany w prawie narkotykowym. Minister sprawiedliwości Sam Tenson zapowiedziała, że proponowane zmiany mają na celu stworzenie warunków do korzystania z marihuany. Zwróciła uwagę też na to, że polityka która panuje od blisko 50 lat jest nieskuteczna, a marihuana jako zakazany owoc jest jeszcze bardziej atrakcyjna dla osób młodych.

Wiele badań to pokazuje i gratuluję pani Sam Tenson tego, że to widzi. Tylko szkoda, że mniejszość krajów to widzi. Wszystko jak widać idzie jednak w dobrą stronę. W związku z tymi zmianami każdy dorosły obywatel będzie mógł uprawiać do 4 krzaków marihuany na gospodarstwo domowe. Niewielkie zmiany zaszły też co do posiadania samego suszu. Od 2001 za posiadanie konopi indyjskich można było dostać 2500 euro kary a nowe przepisy obniżają ją bardzo mocno. Grzywna będzie wynosić od 50-250 euro. Posiadanie powyżej 3 gramów będzie przestępstwem podobnie jak handel. Pozostaje pogratulować rozsądku i walczyć o to by rozsądek i do naszego rządu przemówił.

Zwróciła uwagę też na to, że polityka która panuje od blisko 50 lat jest nieskuteczna, a marihuana jako zakazany owoc jest jeszcze bardziej atrakcyjna dla osób młodych.

Malta też kocha konopie!

Malta, kolejny kraj pełny rozsądku. Według przepisów, które niedługo mają wejść w życie, obywatele będą mogli posiadać przy sobie do 7 gramów marihuany i uprawiać w domu do 4 roślinek, a ilość pozyskanego z nich suszu nie może przekraczać 50 gramów. W kraju powstaną też kluby konopne gdzie będzie można kupić maksymalnie 50 gramów miesięcznie. Bardzo podobnie jak w Hiszpanii. Za spożywanie w miejscu publicznym ma grozić grzywna w wysokości do 235 euro. Jak ja mogę to skomentować? Brawo, piękne rozwiązanie, weźmy przykład z Malty. A nie zamrażajmy ustawy i blokujmy inicjatywę 100 tysięcy podpisów Wolnych Konopi. To co się dzieje to jest jakiś żart.

Targi Mary Jane Berlin

W Berlinie odbyły się jedne z największych targów konopnych w Europie – targi Mary Jane. Było około 300 wystawców i co ciekawe nie było Stefy Edukacyjnej. Wiadomo, co lepsze targi Mary Jane Berlin czy Kanaba Fest 😉

Niepodważalnym argumentem jest to, że na Kanabie byłem a na Mary Jane nie. Ale oczywiście to wspaniałe targi i warto na nie jeździć. Rozmawiałem z Mikołajem z WeedWeeka o tych targach, ponieważ w nich uczestniczył. I twierdzi, że jeśli chodzi o organizację i atrakcje to targi są bardzo podobne do tych naszych.

Różnica, którą podkreślił to: brak mnie (żartuję oczywiście), zdecydowanie większa tolerancja jeśli chodzi o marihuanę. Wszyscy wszędzie ją konsumowali i nie mieli z tego powodu żadnych nieprzyjemności. Chociaż jakby się zastanowić ja razem z Włodim, Liroyem, Simonem i Michałem również paliliśmy jointa na scenie. I też nic złego nas nie spotkało. Jeśli nie widziałeś to na moim Facebooku znajdziesz relacje z całego panelu gdzie o 4.20 co mogliśmy zrobić – dzień święty święcić. Cóż innego nam zostało.

Idol nastolatek wchodzi na rynek konopny

Justin Bieber wchodzi do branży konopnej. Wspólnie z firmą Las Palmas z Los Angeles wyprodukował rollsy o nazwie Peaches. Nazwa nawiązuje do utworu Biebera, który ma kilka kilkaset milionów wyświetleń. Za paczkę zawierającą 7 jointów trzeba zapłacić 32 dolary.

Mata nie umie kręcić ale promuje konopie

Skoro o artystach mowa to nie wiem czy wiesz, ale na słynnym już koncercie Maty na którym było ponad 40 tys. osób były też na scenie krzaczki od Freedom Farms czyli od Przemka Zawadzkiego. Odcinki z tym panem nagrałem dwa: odcinek 33 o tym czy marihuana uzależnia (tak) oraz odcinek 35, gdzie Przemek występuje w roli pacjenta jako odcinek z serii z pacjentami.

Nigdy nie spożywajcie tam konopi!

Bardzo nieprzyjemna sytuacja wydarzyła się w Dubaju – zakończę to tak pesymistycznie. Brytyjczyk, który poleciał tam do pracy na stanowisko trenera piłkarskiego został skazany na 25 lat za przemyt e-liquidu CBD, czyli czegoś, co nawet nie ma THC. Czyli 25 lat za nic. Trochę dziwne. Ale w ZEA tak właśnie jest i jak widać lepiej z konopiami tam nie obcować. Nawet tymi, które praktycznie THC nie mają. Sprawą zajmuje się Biuro Spraw Zagranicznych w Wielkiej Brytanii i mam nadzieję, że się to jakoś wyjaśni, bo jest to mocno absurdalna, nieprzyjemna, krzywdząca sytuacja.

Postęp w ustawach konopnych

A na koniec jeden z powodów opóźnienia publikacji odcinka czyli ustawy konopne. Po wielu miesiącach czekania w końcu jest jakikolwiek progres. Nie będę się rozwodził nad poszczególnymi punktami wszystkich proponowanych zmian bo niejednokrotnie poruszałem ten temat w podcaście. Jeśli jednak nie kojarzysz sprawy to zachęcam do zapoznania się z rozmową z Beatą Maciejewską czyli przewodniczącą Parlamentarnego Zespołu ds. Legalizacji Marihuany, która jest główną twarzą przedsięwzięcia.

Ja już przechodzę do rzeczy. Do pierwszego czytania zostały przekazane projekty ustaw, które mogą pozwolić: na uprawę konopi indyjskich na potrzeby przemysłu farmaceutycznego i nasiennictwa; na wprowadzenie do polskiego porządku prawnego pojęć: stan po spożyciu THC i stan upojenia THC; mogą pozwolić pacjentom przyjmującym produkty lecznicze z konopi indyjskich, czyli innych niż włókniste, na przetwarzanie i przerabianie na własny użytek tych produktów leczniczych i ostatni punkt na uprawę, przetwarzanie, przerabianie, obrót i posiadanie konopi włóknistych i produktów pochodnych. Tutaj chodzi o rejonizację, Kombinat Konopny głośno krzyczy. Chodzi też o THC, katalog zastosowań itp.

Kiedy te projekty zostaną poruszone na pierwszym czytaniu? Jeszcze nie wiadomo. Kwestia legalnej marihuany do celów rekreacyjnych póki co niestety poruszona nie będzie. Ale wydaje mi się, że i tak jest się z czego cieszyć szczególnie biorąc pod uwagę jakie skandale towarzyszą inicjatywie 100 tysięcy podpisów Wolnych Konopi.

Mogą pozwolić pacjentom przyjmującym produkty lecznicze z konopi indyjskich, czyli innych niż włókniste, na przetwarzanie i przerabianie na własny użytek tych produktów leczniczych.

Wyniki konkursu

To by było na tyle więc teraz opowiem o konkursie. Najpierw wyniki, uwaga bo tutaj znowu będę czytał delikatnie zmodyfikowane nazwy maili: 3 miejsce zajmuje xlokoox, drugie miejsce zajmuje kadix a pierwsze miejsce zajmuje mateuszek0700. Zapraszam, odezwijcie się do mnie i wyślemy nagrody.

Nowy konkurs

Teraz dwa słowa o nowym konkursie. Zasady takie same, rozwiązujemy quiz 3 pytaniowy w zakładce tego odcinka jest przycisk do wzięcia udziału w konkursie. Do wygrania mamy 6×10 nasion CBD, 4x5g suszu CBD i dwie butelki oleju z nasion konopi. Super nagrody, wysoka wartość podejrzewam, a to sponsoruje firma SevenSeeds. Dziękuję za udział w zabawie, a Wy udostępniajcie, bawcie się razem bo po to to jest i wygrywać fajne nagrody.

Podziękowania

Na koniec dziękuję moim patronom – bez Was nie robiłbym tego i nie byłbym tu gdzie jestem. Jesteście wspaniali, dziękuję Clinicannie za hojne wspieranie mnie w serwisie Patronite. Zachęcam również Ciebie do wspierania mnie, dzieki temu będę mógł dalej robić aktywistyczne rzeczy.

Dziękuję za koniec mojemu partnerowi firmie CannaShop czyli pryszne shoty konopne. Jeśli chcesz o nich przeczytać bądź posłuchać więcej to 40 odcinek lub kilka artykułów, recenzje na Instagramie na story są nagrywane regularnie. Zachęcam Cię do korzystania z tych produktów, a zniżka to kod otwieramyoczy dzięki czemu kupisz szota już nawet za kilkanaście złotych. Biorąc pod uwagę dzisiejszą inflację, jest to tyle co nic. To by było na tyle. Dziękuję za uwagę. Obserwuj mnie na Instagramie i Facebooku.

Zaobserwuj ten podcast w aplikacji, w której go słuchasz, a wtedy nic Cię nie ominie. Bardzo prawdopodobne, że w tym miesiącu będą dodatkowe bonusowe nagrania, aktywistyczne projekty, będzie sprawa pana Ryszarda, którego temat poruszam regularnie i którego sprawą się zająłem. Wziąłem na siebie nagłośnienie tej sprawy więc obserwuj, śledź i dzięki za uwagę drodzy Słuchacze. Ja nazywam się Mateusz Zbojna a Ty słuchałeś/łaś podcastu Otwieramy Oczy. Cześć!

Chciałbym również podziękować mojemu partnerowi, firmie CannaShop, czyli świetnym shotom konopnym. Jeśli nie lubisz smaku olejku CBD albo jest on po prostu dla Ciebie za drogi, to polecam zdecydowanie hemp shoty. Bardzo smaczne, świetne działania prozdrowotne, szczególnie dobre na sen czy rozluźnienie, a ze zniżką na kod otwieramyoczy cena może spaść nawet do kilkunastu złotych. Naprawdę polecam!

Dziękuję również moim Patronom, jesteście najlepsi. Szczególne dzięki dla Clincanna, czyli Śląskiego Centrum Medycyny Konopnej.

Odcinki o podobnej tematyce: