Z tego artykułu dowiesz się:

Uprawy konopi wydają się być proste do momentu aż chcemy zrobić to sami, a w dodatku chcemy zrobić to efektywnie. Młodzi growerzy nie biorą pod uwagę wielu aspektów wpływających na jakość plonów. Teoretycznie wystarczy ziemia, woda, powietrze i słońce ale w praktyce to stanowczo za mało. Ten artykuł rozpoczyna serię poradników na temat  konopi, z których nauczysz się od podstaw w jaki sposób uprawiać i pielęgnować tą piękna roślinę.
Cechy odmian

Wybór genetyki

Przed rozpoczęciem uprawy pierwszą rzeczą, którą należy zrobić jest wybór genetyki. To od niej zależą cechy rośliny takie jak rozmiar, zapach, zawartość kannabinoidów, długości kwitnienia czy uwarunkowanie do rozmnażania. Każdy gatunek ma swoje przeznaczenie oraz mocne i słabe strony. Na przykład decydując się na produkcję kwiatów w namiocie uprawowym wybierzemy gatunki dwupienne, niskie z małymi liśćmi. Natomiast uprawiając na zewnątrz możemy pokusić się o duże rozłożyste rośliny.

Obecnie na rynku mamy duży wachlarz gatunków przez co mniej doświadczone osoby mogą czuć zakłopotanie przy wyborze pierwszych nasion. W tym wypadku należy poznać podstawowe określenia takie jak :

  • Regular – Standardowe nasiona konopi, wolne od ingerencji człowieka. Mają  równe szanse na wykiełkowanie rośliny męskiej lub żeńskiej. Posiadają bardziej stabilną genetykę oraz dają możliwość krzyżowania gatunków.
  • Feminized – Z feminizowanych nasion wyrastają w 99% żeńskie rośliny.  W ich przypadku nie musimy przeprowadzać selekcji płci oraz  martwić się przypadkowe zapylenie przez sąsiadujące rośliny. Nasiona te otrzymywane są poprzez sztuczne zapylanie roślin żeńskich. 
  • Autoflowering –  Odmiany automatycznie kwitnące to takie , które zaczną kwitnąć same z siebie po 2–4 tygodniach wzrostu. Hodowcy nie muszą się martwić zmianą cyklu światła, aby rozpocząć oraz utrzymać fazę kwitnienia, jak w przypadku gatunków fotoperiodycznych. Zazwyczaj odmiany automatycznie kwitnące są feminizowane.
  • Cannabis Sativa – Ta grupa roślin osiąga duże rozmiary, oraz potrzebuje więcej czasu na kwitnienie. Jej kwiaty są bardziej pulchne i przewiewne przez co są  mniej podatne na pleśń.   
  • Cannabis Indica – To konopie o bardziej kompaktowych rozmiarach, są bardziej wytrzymałe na stres oraz warunki atmosferyczne. Ich kwiaty cechują bardziej zbitą strukturą.
  • Hybrid – Zdecydowaną większością nasion na rynku są hybrydy posiadające mieszankę genów sativa i indica. 
  • Jednopienność/dwupienność – U roślin jednopiennych męskie i żeńskie narządy rozrodcze występują na jednym osobniku. Za to u roślin dwupiennych każdy z osobników posiada tylko jeden rodzaj narządów rozrodczych. Aby zapobiegać samozapyleniu, u roślin jednopiennych dojrzewanie narządów męskich i żeńskich zachodzi w innym czasie.

Pamiętaj że w naszym kraju możesz uprawiać określone gatunki, których poziom THC nie może przekroczyć 0.3 %

Zgoda na uprawę

Do uzyskania pozwolenia potrzebujemy certyfikowany materiał siewny wraz z fakturą zakupu. Jeśli już go posiadamy nadchodzi pora na załatwienie spraw papierkowych. Możemy to zrobić w oddziałach terenowych Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa lub online. Szczegółowy opis procedury znajdziesz tutaj. Jest to prosta czynność, wystarczy wysłać wniosek, skan etykiety materiału siewnego razem z fakturą  oraz potwierdzenie wpłaty. Na rozpatrzenie wniosku urząd ma 14 dni roboczych, po czym możemy rozpocząć nasze uprawy.

Przechowywanie nasion

Większość nasion przeznaczonych do uprawy posiada kiełkowalność na poziomie 90% i aby utrzymać ten poziom należy wiedzieć, że w głównej mierze nie wpływa na to czas, a temperatura i wilgotność. Żywy materiał siewny należy przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu zachowując względną wilgotność między 20-30% oraz temperaturę między 4-8°C. Tak przechowywane nasiona mogą leżeć w lodówce przez kilka lat i nie powinno wpłynąć to  na ich żywotność.

Zdjęcie aparatu z nasionami
Patryk Stasiński