Tetrahydrokannabinol to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych kannabinoidów. Oprócz tego, że jest psychoaktywny ma szereg zastosowań w medycynie. Poznaj THC.

W konopiach – szczególnie indyjskich – znajduje się pewien środek psychotropowy. Wykorzystuje się go zarówno do odmieniania stanu świadomości, jak i celów medycznych. Tetrahydrokannabinol może powodować stan euforyczny, dzięki stymulowaniu komórek mózgu, które uwalniają dopaminę. Przy dużych dawkach potrafi wytwarzać halucynacje, a przy nawet bardzo niskich wzmaga łaknienie. Zdecydowanie też łagodzi agresję.
Leczy ogrom chorób i daje rozluźnienie po ciężkim dniu.

Zastosowanie w medycynie

Jedną z pierwszych udokumentowanych pacjentek medycznej marihuany była Królowa Wiktoria. W zasadzie nie medycznej – po prostu marihuany. Jedna od drugiej bowiem NICZYM się nie różni. Palenie cannabis owiane jest złą sławą. Podejrzewam, iż właśnie dlatego dodano „medyczna”. To słowo akurat kojarzy się bardzo dobrze.
Nie mniej, nie pozostawia wątpliwości szereg możliwości suszu konopnego. Oto skrócona lista schorzeń, na które pomaga bądź leczy THC:

 • ból przewlekły, szczególnie przerzutowy i neuropatyczny,
 • zmniejsza nudności
 • choroba Parkinsona
 • stwardnienie rozsiane
 • padaczka (najlepiej w połączeniu z CBD)
 • uzależnienia
 • nowotwory

THC a CBD

THC i CBD (kannabidiol) to 2 najpopularniejsze kannabinoidy. Są do siebie podobne, a zarazem bardzo się różnią. Mają ten sam rodzaj i liczbę atomów, natomiast kontrastem jest ułożenie drobin w molekule.

Największą rozbieżnością między dwoma substancjami jest fakt, iż kannabidiol nie jest psychoaktywny w takim sensie, jak tetrahydrokanabinol. Owszem, leczy między innymi depresję czy uzależnienia, jednak nie wprowadza nas w odmienny stan świadomości.

Czy tetrahydrokannabinol jest legalny w Polsce?

Konopie indyjskie, czyli te bogate w THC nie są w Polsce legalne. Cannabis w naszym kraju może zawierać maksymalnie 0,2% tejże substancji. Nieco inaczej sytuacja wygląda z suszem dostępnym w aptekach. Jeśli mamy receptę od lekarza, możemy kupić medykament bogaty w tetrahydrokannabinol. 1 gram kosztuje 60-70 złotych. Zdarzają się oczywiście wyższe i niższe ceny. Dostępnych jest kilka odmian, zawierają od 1% do 22% THC.

Czy THC uzależnia?

Niestety marihuana, czyli konopie indyjskie mogą uzależnić. Tetrahydrokannabinol zażywany w nadmiarze to zdecydowanie mniej szkodliwa substancja niż alkohol czy nikotyna, a także mniej zniewalająca nasz organizm.
W dodatku niektórzy użytkownicy w ogóle nie odczuwają nałogu, wszystko zależy od uwarunkowań danego człowieka. Odstawienie cannabis na pewno nie stanowi zagrożenia dla życia. Nie powoduje także podobnych objawów, co porzucenie na przykład alkoholu, czyli ewentualnych drgawek i wymiotów.

Wiele badań mówi, iż THC uzależnia raczej psychicznie, aniżeli fizycznie (czyli jak wspomniane wcześniej popularne używki). National Institute on Drug Abuse twierdzi jednak, że może istnieć również fizyczne zniewolenie.

Jeśli występują u ciebie poniższe objawy, możesz być uzależniony od konopi indyjskich:

 • Rozwinięta tolerancja
 • Codzienne zażywanie przez dłuższy czas
 • Zaniedbywanie obowiązków – zamiast tego spożywanie konopi
 • Brak umiejętności odmówienia palenia/waporyzowania

Tetrahydrokannabinol jest niewątpliwie bardzo pożyteczną substancją. Nieporozumieniem pozostaje to, że wciąż nielegalną. Wspólnymi siłami jednak na pewno możemy to zmienić.


Źródła:
National Institute on Drug Abuse
DSM-5
„A w konopiach strach”