Z tego artykułu dowiesz się:

Żyjemy w czasach silnej cyfryzacji. Większość czasopism i książek jest wydawana zarówno w formie papierowej jak i cyfrowej. Używanie e-booków wiąże się z dużą wygodą i łatwością transportu; możemy mieć przy sobie dziesiątki książek, zamkniętych w małym urządzeniu. Mimo tego zapotrzebowanie na papier wciąż jest wysokie, co więcej ciągle wzrasta. Jako konsumenci musimy mieć świadomość, że średnio rocznie każdy z nas zużywa 50 kg papieru. A wytworzenie tony papieru pochłania 17 drzew. Rachunek jest prosty: na każdego z nas rocznie przypada 0,85 powalonego na papier drzewa, które rosło co najmniej 8 lat. Szokujące, nieprawdaż? Okazuje się, że doskonałą alternatywą dla papieru drzewnego jest papier konopny.

Na każdego z nas rocznie przypada 0,85 powalonego na papier drzewa, które rosło co najmniej 8 lat.

Dlaczego akurat konopie?

Stoimy przed wyzwaniami, które musimy podjąć w celu ratowania planety na której żyjemy. Zastąpienie ściętego drzewa przez nowe w zależności od gatunku może trwać nawet 20 lat. Z pomocą mogłyby przyjść konopie. Dlaczego? Rośliny te rosną szybko, a w porównaniu do drzew wręcz „ekspresowo”. Plony zbierane są po kilku miesiącach od zasadzenia. Zatem papier konopny jest niesamowicie wydajny w produkcji – z tej samej przestrzeni uprawnej osiągamy nieporównywalnie większe plony i to do tego w krótszym czasie.

Papier konopny i liść konopi

Papier konopny – historia prawdziwa

Pierwsze ślady wykorzystywania papieru konopnego datuje się na I wiek. W XIX wieku zdecydowana większość produkowanego papieru (blisko 90%) zawierała w swoim składzie włókna konopne. Dwie pierwsze wersje amerykańskiej Deklaracji Niepodległości zostały spisane właśnie na papierze konopnym. Dlaczego zatem w tych czasach tak ciężko na niego natrafić? Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to wszyscy wiemy o co chodzi. Nawet kosztem środowiska, w którym będą żyć przyszłe pokolenia.

Dwie pierwsze wersje amerykańskiej Deklaracji Niepodległości zostały spisane właśnie na papierze konopnym.

Jakie zalety posiada papier konopny?

Papier konopny ma ogromną ilość zastosowań. Jak podają Wolne Konopie ze względu na jego właściwości można go stosować między innymi do produkcji torebek do parzenia herbaty oraz bibułek na filtry do papierosów, do pakowania mięsa, do pakowania soczewek, do produkcji banknotów i wydruku papierów wartościowych. Może być też wykorzystany jako podłoże dla mocnych taśm do pakowania, czy do drukowania dyplomów i certyfikatów.

Wyrób ten jest wytrzymały, odporny na zmianę barwy (żółknięcie), trudno ulega uszkodzeniu czy przetarciu. Nie traci na jakości nawet po wielu latach. Co więcej, konopie są łatwe w uprawie (o jej warunkach przeczytasz w artykule Botanika oraz warunki uprawy Cannabis), a produkcja surowców konopnych bardzo często nie pozostawia po sobie śladu węglowego. Oznacza to, że rosnące konopie pochłaniają więcej dwutlenku węgla, niż wydzielane jest w trakcie ich przetwarzania. Ponadto papier konopny nie wymaga stosowania toksycznych wybielaczy, w przeciwieństwie do papieru drzewnego. Surowiec ten jest ekologiczny także z innego powodu, poza szybkością wzrostu: papier konopny można przetworzyć 7-8 razy, zanim będzie niezdatny do użytku. W przypadku papieru drzewnego są to tylko 3 razy.

Kartka papieru i liść konopi na klamerkach

Papier konopny – wady

Niski popyt generuje jednak kilka wad. Na ten moment papier konopny produkowany jest tylko w około 20 zakładach na świecie. Z tego powodu jego cena jest wysoka, a sam wyrób jest trudno dostępny.

Jak widać papier konopny ma ogromny potencjał. Z uwagi na jego świetne właściwości miejmy nadzieję, że popyt z czasem będzie rósł. Spowoduje to powstanie nowych zakładów przetwórczych i pozwoli naszej planecie na złapanie oddechu.

Podarta kartka na jucie

Mikrobiolog, bioanalityk, młody naukowiec z zamiłowaniem do fizjologii roślin i ziołolecznictwa. Studentka kryminologii otwarta na wszelkie naukowe (i mniej naukowe) dyskusje.

Izabela Zaprawa