Z tego artykułu dowiesz się:

Marihuana i tytoń to popularna mieszanka stosowana szczególnie wśród polskiej młodzieży. Jest to skutkiem m.in. coraz mocniejszych odmian na rynku, ale przede wszystkim nawyk ten dyktowany jest oszczędnością. Nie bez powodu jednak stonersi przerzucają się na waporyzację.

Ponad 430 000 zgonów rocznie w Stanach Zjednoczonych z powodu raka, chorób układu oddechowego i sercowo-naczyniowego przypisuje się paleniu papierosów. Badania wykazały, że młodzież może być bardziej podatna na uzależnienie od tytoniu. Centrum Kontroli i Prewencji Chorób szacuje, że co najmniej 3000 młodych ludzi rozpoczyna palenie tytoniu każdego dnia. 

Nad odpowiedzią na pytanie czy marihuana i tytoń to zgrany duet pochylili się amerykańscy naukowcy. Zaobserwowali, że marihuana i tytoń mają ścisły związek ze sobą szczególnie pod kątem uzależnienia. Najbardziej ryzykowne może być stosowanie obu substancji jednocześnie. 

Marihuana Tytoń

Od marihuany do papierosów

Teoria przejściowa dotycząca używania narkotyków jest często używana do opisania postępu od używania alkoholu/tytoniu do marihuany, a później do używania innych narkotyków, takich jak MDMA, kokaina i heroina. Pojawia się jednak coraz więcej dowodów na to, że obecnie to marihuana jest drogą do papierosów. Zaskoczeni?

Przejście od cannabis do papierosów to przejście od zachowań nielegalnych do legalnych. Jest to odwrócenie tradycyjnej teorii prowadzącej od używania legalnych papierosów do nielegalnego zioła. Potencjał marihuany jako środka prowadzącego do używania papierosów jest przedmiotem poważnej debaty w USA. 

Naukowcy z Harvardu zebrali informacje na temat używania tytoniu podczas College Alcohol Study, ankiety obejmującej ponad 14 000 losowo wybranych studentów college’ów. Chociaż nie było to przedmiotem badania, odkryli, że studenci, którzy używali substancji takich jak alkohol i marihuana, byli znacznie bardziej skłonni do używania tytoniu.

Marihuana Tytoń

Związek między tytoniem a marihuaną

Marihuana i tytoń zostały wzięte pod lupę również w innym badaniu. Losowa próba 233 studentów z University of Florida została poproszona o wypełnienie ankiety dotyczącej zachowań związanych z paleniem zarówno papierosów, jak i marihuany. 

W tej próbce stwierdzono, że marihuana i tytoń były najczęściej jednocześnie konsumowane przez studentów. Co ciekawe, wielu młodych ludzi nauczyło się palenia zioła, a następnie palenia papierosów. Uczniowie opisali palenie obu substancji pod kątem efektów synergicznych i pokrewnych. 

Spośród ankietowanych uczniów 60,4% przyznało, że kiedykolwiek paliło marihuanę. Jeśli chodzi o współwystępowanie palenia papierosów i marihuany, analiza wyników wykazała, że ​​spośród 142 uczniów, którzy kiedykolwiek palili marihuanę i tytoń, 65% korzystało z obu substancji w ciągu godziny. Aż 31% zasugerowało, że tytoń miał na celu przedłużyć, podtrzymać lub zintensyfikować skutki cannabis. 

Studenci początkowo zamiast papierosów palili marihuanę, ponieważ myśleli, że papierosy są „niebezpieczne”. Uczniowie określili marihuanę jako bezpieczną. Młodzi dorośli mogą nie tworzyć niezbędnego związku między paleniem jakiejkolwiek substancji a skutkami zdrowotnymi. Dodatkowo sugerują, że skoro marihuana ma potencjał leczniczy to nie może być szkodliwa. 

Marihuana i tytoń ulegają niecałkowitemu spalaniu co skutkuje odkładaniem się substancji smolistych w płucach. Nie mają tej świadomości jednak osoby stosujące obie używki regularnie. W jednym z badań osoby intensywnie używające marihuany lub papierosów istotnie częściej nie dostrzegały ryzyka regularnego zażywania którejkolwiek z tych substancji. 

Aż 31% zasugerowało, że tytoń miał na celu przedłużyć, podtrzymać lub zintensyfikować skutki cannabis.

Palenie potęguje uzależnienie od… palenia?

Inne badanie miało na celu zbadanie różnic w używaniu tytoniu wśród młodych użytkowników. Grupę podzielono na palaczy marihuany i tych stroniących od zioła. Badani zobowiązani byli do udzielenia prawdziwych odpowiedzi na pytania dotyczące ich zachowań związanych z paleniem papierosów i marihuany. 

Użytkownicy marihuany byli bardziej narażeni na palenie tytoniu i zgłaszali wyższy poziom postrzeganego uzależnienia od tytoniu w porównaniu z osobami nie używającymi marihuany. Po uwzględnieniu danych demograficznych, używania tytoniu przez całe życie i używania alkoholu, używanie marihuany wiązało się z uzależnieniem od tytoniu (szczególnie sensorycznie).

Postrzeganie uzależnienia i szkodliwości tytoniu i marihuany również różniło się między palaczami i osobami niepalącymi. Osoby niepalące były podzielone co do tego, która substancja jest trudniejsza do rzucenia i postrzegali marihuanę jako bardziej niebezpieczną. Palacze postrzegali papierosy jako bardziej niebezpieczne i trudniejsze do rzucenia. 

Marihuana Tytoń

Kilka słów o skrętach z wkładką

Natomiast badanie przeprowadzone w Nowym Jorku wykazało, że zwyczaj mieszania marihuany z tytoniem zwiększa objawy uzależnienia od konopi indyjskich. Wśród wielu innych tematów ankiety grupowe mierzyły objawy uzależnienia od konopi indyjskich; częstości, sposobu konsumpcji, stosowanie marihuany w samotności oraz ogólnego używania tytoniu.

Pogoń za marihuaną z tytoniem i tzw. tępe palenie były jednoznacznie związane z pięcioma z siedmiu objawów uzależnienia od konopi. Większe objawy uzależnienia przewidywane były dla uczestników, którzy palili codziennie przez 30 dni niż u badanych.

Marihuana i tytoń połączone razem mogą więc potęgować uzależnienie od zioła. Leczenie uzależnienia od konopi może być bardziej skuteczne, jeżeli jednocześnie rzucicie fajki.

Marihuana i tytoń – niebezpieczna mieszanka?

Marihuana i tytoń to duet popularny wśród polskich użytkowników. Ich jednoczesne używanie może przyczyniać się do rozwoju uzależnienia zarówno od jednej jak i drugiej substancji. Młodzież, która jednocześnie używa tytoniu i marihuany, może być bardziej uzależniona od tytoniu niż osoby nieużywające marihuany. Jednoczesne zażywanie marihuany może być czynnikiem związanym z uzależnieniem od tytoniu w grupie młodzieży zażywającej te dwie substancje jednocześnie.

Warto zastanowić się nad naszymi nawykami palenia i raz na zawsze obalić palenie jointów z tytoniem. Szczególnie ostrożne na łączenie tych substancji powinny być osoby podatne na uzależnienia lub używające substancji ryzykownie. Dorośli palacze papierosów chcący zacząć przygodę z ziołem powinni być świadomi większego ryzyka wystąpienia uzależnienia od marihuany. Obserwacja nawyków i szukanie związków to podstawa. Niby zioło nie powoduje kaca, ale czy dobudzanie się fajką przez studentów nie jest próbą powrotu do balansu? Oczywiście zostawiam to do Waszych przemyśleń. 

Mądralińska, która ma zawsze dużo do powiedzenia. Absolwent dziwnego kierunku ekologiczno-ekonomicznego. W czasie wolnym ziołolecznictwo i sztuka. Plastyczna oczywiście. Jara ją też kosmos. Bardzo dużo empatii w jednym małym człowieku.
Pamela Rohner

Źródła: 

L. M. Tullis, R. DuPont, K. Frost-Pineda, M. S. Gold, Marijuana and Tobacco, Journal of addictive diseases, USA, 2008.

G. L. Reama, E. Benoit, B. D. Johnson, E. Dunlap, Smoking tobacco along with marijuana increases symptoms of cannabis dependence, Drug and alcohol dependence, 2008.

C. T. C. Okoli, C. G. Richardson, P. A. Ratner, J. L. Johnson, Adolescents’ self-defined tobacco use status, marijuana use, and tobacco dependence, Addictive Behaviors, 2008.