Z tego artykułu dowiesz się:

Gdy podczas dyskusji pada temat konopi na pewno wielu z nas wyobraża sobie luzaka z dredami i czapką w charakterystycznych kolorach – zielonym, żółtym, czerwonym. Rasta, bo tak ich nazywamy, mają szeroką kulturę oraz religię wcale nie tak daleką religiom europejskim. Zapraszam do artykułu w którym przybliżę nieco kulturę ruchu Rastafari oraz ich zamiłowanie do marihuany.

Czym jest Rastafari?

Rastafari to religia, która rozwinęła się głównie na Jamajce w latach 30 ubiegłego wieku. Przez współczesne religioznawstwo jest zaliczana do Nowych Ruchów Religijnych(NRM, New religious movements) oraz Ruchów Społecznych.

Religia ta łączy ze sobą protestantyzm, mistycyzm oraz głęboką świadomość polityczną dotyczącą krajów afrykańskich. Opiera się na wierze w jedynego boga Jah, którego imię pochodzi od chrześcijańskiego Jahwe. Nie jest ona w żaden sposób zarządzana lub scentralizowana i opiera się w dużym stopniu na indywidualnej interpretacji słowa bożego jednakże czerpie wiedzę z tego samego źródła co chrześcijaństwo czy judaizm.

Tak samo jak inne wielkie religie tego świata, Rasta mieli swoje własne wcielenie Boga na ziemi, Króla Królów, króla Etiopii w latach 1930 – 1974 – Haile Selassie I. Haile Selasie jest jedną z najważniesjszych postaci w tej religii. Od jego imienia przed koronacją, wywodzi się nazwa całej Religii – Ras Tafari Makonnen, gdzie Ras oznacza tytuł królewski w Etiopii.

Rastafari to religia zapoczątkowana w latach 1930 na Jamajce, która kładzie silny nacisk na świadomość polityczną państw Arykańskińch oraz wiarę w Jah – jedynego boga.

Jakie są symbole Rastafari?

Najważniejszym i najbardziej rzucającym się w oczy symbolem Rastafari są oczywiście trzy kolory zapożyczone z flagi Etiopii.

Czerwony – symbolizuje krew męczenników

Zielony – symbolizuje otaczającą naturę

Złoty/Żółty – symbolizuje ziemie Afryki bogate w minerały i metale

Dodatkowo istotnym kolorem jest czarny. Rzadko spotykamy te trzy kolory bez jakichś akcentów w czarnym kolorze, chociażby w postaci konturów. Oryginalnie trójką kolorów były czerwony, zielony i czarny właśnie, gdzie czarny symbolizuje kolor skóry mieszkańców Afryki rozrzuconych po całym świecie zniewolonych przez Babilon.

 

Lew Judy

Kolejnym ważnym symbolem są dredy. Charakterystyczna fryzura utworzona poprzez proces filcowania długich i gęstych włosów lub warkoczyków. Rasta uważają, że biblijni potomkowie Dawida również nosili dredy. Noszenie na głowie dość „awangardowej” fryzury, która zwracała uwagę wielu osób doczekało się również wielu, nawet prawnych ograniczeń i przeszkód wśród Rastamanów. Była to oznaka kolejnej metafory stojącej za tą fryzurą jaką jest odwieczny sprzeciw Rasta wobec sług Babilonu.

Rasta często różnie formowali i układali swoje dreadloki, najczęsciej jednak przypominały one coś na wzór lwiej grzywy. Chodziło tu konkretnie o Lwa Judy.

Lew Judy jest również sczególnym symbolem Rastafari ponieważ pomijając judaizm, jest on symbolem władców Etiopii jak i samego Haile Selassie I.

Kolorami Rastafari są łącznie 4 kolory mające swoje znaczenia: czerwony, zielony, złoty, czarny.

Co znaczą konopie w Rastafari?

Religia Rastafari zakłada palenie cannabis lub „ganja” dla celów medycznych, spiritualistycznych i rekreacyjnych.

Wielu Rasta opiera swoje wierzenia na życiu ital poprzez dietę ital i głęboką wiarę w leczeniczą moc ziół. W tym też cannabis, które uważają za „Święte Ziele”, „Ziele Mądrości”. Powiązania z konopiami jednak się nie kończą ponieważ Rasta wierzą iż Jah wybrał aby obajwić im się poprzez zioła. Zioła te mają nie tylko leczyć, ale pomóc w zrozumieniu mądrości Jah. Na czele tych wszystkich ziół stoi jednak ganja.

Poprzez palenie „Świętego Ziela”, Rasta uwalniają swój umysł od uczucia zniewolenia przez wszechogarniający ich Babilon.

Rastaman

Co znaczą konopie w Rastafari?

Palenie marihuany wśród Rasta jest uznawane za kadzidło dla Jah, a każdorazowe palenie jako modlitwa do swojego Boga. Dzięki jej właściwością Rasta mogą sięgnąć do głębin wiedzy i odkrywać to co objawia im Bóg w piśmie. Jest to swego rodzaju komunia.

Bardzo często podczas zebrań nazywanych „Groundings” odbywa się rozważanie i modlitwa. W trakcie tych spotkań od najczęściej dochodzi do bardziej rytualnego palenia, mianowicie wówczas do palenia używa się fajki wodnej zbudowanej z kilku naczyń. Rasta modlą się, a gdy modlitwa się kończy, wszyscy milkną i rozpalana jest fajka. Następnie podawana kolejno wszystkim w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.

Palenie marihuany w duchowości Rastafari, można podzielić zatem na trzy podstawowe grupy:

– rekreacyjnie

– leczniczo

– w celach duchowych

Oczywiście nie wszyscy Rastamani muszą palić i nie wszyscy palą, niektórzy ze względów zdrowotnych, a niektórzy twierdzą, że osiągnęli wyższy poziom świadomości i już nie potrzebują jej zażywać. Mimo że część z nich nie pali i nie nosi dredów, wciąż identyfikuje się jako Rastafari i głęboko wierzą w założenia tej religii.

Jeśli zaciekawiła was kultura religii Rastafari i chcielibyście przeczytać więcej, zostawcie feedback w komentarzach na stronie i social mediach. Dzięki!

Podsumowanie

Rastafari to religia:

  • która jest monoteistyczna i wyznaje wiarę w jednego boga – Jah,
  • nie scentralizowana i opierająca się na indywidualnej interpretacji,
  • stosująca konopie zarówno w celach leczniczych ale też religijnych,
  • stawiająca na czele wszystkich ziół zesłanych przez Boga – konopie.

Boomer, dziad, fan dobrej muzyki i jeszcze lepszego rapu. Wujek dobra rada i dobra dusza.

Papcio Smok