Z tego artykułu dowiesz się:

Z wcześniejszych artykułów na naszej stronie mogliście dowiedzieć się o terpenach. Są to związki chemiczne nadające konopiom zapach oraz barwę. Często może się zdarzyć, że niektóre odmiany przypominają nam zapachem różne zioła i kwiaty, w tym np. lawendę. Fioletowa barwa części odmian bierze się właśnie z tego samego powodu, co lawendowy zapach – wysokiej zawartości linalolu. Linalol to związek chemiczny występujący powszechnie w konopiach, a dzisiaj przybliżymy jego właściwości i powiązania z konopiami.

Linalol, czyli lawendowy terpen w konopiach

Linalol jest składnikiem chemicznym, który występuje naturalnie w ponad 200 roślinach, np. w bazylii, cynamonie, mięcie, konopiach, lawendzie czy tymianku.

Rośliny naturalnie wytwarzają go, ponieważ daje im to środowiskową przewagę nad swoimi naturalnymi wrogami – owadami. Na drodze ewolucji rośliny wykształciły zdolność wytwarzania linalolu, aby odstraszać i zabijać owady. Do dzisiaj jest stosowany jako insektycyd, w pełni naturalny. Bardzo dobrze sprawdza się na zwalczanie muszek owocówek 😉

Występuje naturalnie w tylu otaczających nas roślinach i ziołach, że średnio każdy człowiek spożywa rocznie około 2 gramów.

Fioletowa barwa części odmian bierze się właśnie z tego samego powodu co lawendowy zapach – wysoka zawartość linalolu.

Linalol

Linalol w konopiach

Konopie składają się z wielu różnych cząsteczek i choć większość występuje w śladowej ilości, to jednak wszystkie razem potrafią utworzyć Entourage effect, o którym pisaliśmy już we wcześniejszym artykule o terpenach. Dzięki niemu też na terpenach i konopiach skupiły się oczy naukowców, którzy odkryli, iż dzięki temu płynie więcej korzyści fizjologicznych w porównaniu do czystych izolatów kanabinoidów.

Z tego samego powodu też niestety bardzo ciężko jest ustalić, który ze składników chemicznych jest odpowiedzialny za otrzymywany przy zażywaniu efekt. W przypadku linalolu naukowcy sugerują, iż może się on przyczyniać do poczucia większego odprężenia i rozluźnienia, na skutek jego naturalnych właściwosci. Dzieje się to również za sprawą np. CBD, w które również bogate są odmiany bogate w linalol.

 

Naukowcy z Colorado opracowali 3 schematy leczenia: „rutynowy”, „zachowawczy” i „przyspieszony”.

Terpeny

Cechy i właściwości linalolu

Linalol sam w sobie został już wielokrotnie przebadany, a jego właściwości są znane ludziom od setek lat. Oprócz wyżej wspomnianego insektocydu, znajduje szerokie zastosowanie w aromaterapii i nie tylko.

Naukowcy na podstawie badań z ostatnich lat wykazali pozytywne działanie linalolu w przypadkach raka i choroby Alzheimera. Sprawdza się również jako antydepresant i środek uspokajający. Dotychczasowe badania wykazały nawet jego wpływ na leczenie białaczki oraz raka szyjki macicy i zaleca się ich kontynuowanie ze względu na pozytywne wyniki.

Wśród badanych obiektów, zaobserwowano poprawę pamięci oraz zdolnosci poznawczych po zastosowaniu linalolu. Ma duży wpływ na działnie naszego mózgu i układu neurologicznego, a inhalowany jest w stanie bezpośrednio działać z neuroreceptorami np. GABAA.

Ilość i stężenie linalolu, jakie zostało zastosowane do osiągnięcia tych wyników jest znacznie wyższe niż to obecne w konopiach, nie zmienia to jednak faktu jak pożyteczne i wartościowe mogą być pojedyncze składniki zawarte w konopi.

Lawendowa nuta konopi

Podsumowanie

Myślę, że ten artykuł to swojego rodzaju „oczko” w kierunku medycyny naturalnej jakie puszczamy wam – my i konopie. Z pewnością w zielonych topkach kryje się znacznie więcej tajemnic, które składają sie na efekt, kolor i zapach poszczególnych odmian. Terpeny, bo o nich mowa, są co raz częściej wywoływane do tablicy w tematach komsetyki, aromaterapii oraz ogólnego leczenia. Linalol to jeden z nich, który wbrew pozorom występuje naturalnie dookoła nas. Czy ktoś z was korzysta z aromaterapii i/lub stosował linalol? Jakie macie odczucia/wrażenia? Dajcie znać w komentarzach 🙂

Boomer, dziad, fan dobrej muzyki i jeszcze lepszego rapu. Wujek dobra rada i dobra dusza.

Papcio Smok

Źródła

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0028390815301660

https://www.wikileaf.com/thestash/what-is-linalool/

Ying Gu i inni, Linalool preferentially induces robust apoptosis of a variety of leukemia cells via upregulating p53 and cyclin-dependent kinase inhibitors, „Toxicology”, 268 (1-2), 2010, s. 19–24

Kenichi Iwasaki i inni, Anticancer effect of linalool via cancer-specific hydroxyl radical generation in human colon cancer, „World Journal of Gastroenterology”, 22 (44), 2016, s. 9765

Farmakopea Polska X, Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne, Warszawa: Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, 2014, s. 4276, ISBN 978-83-63724-47-4

McPartland, J. M., & Russo, E. B. (2001). Cannabis and cannabis extracts: Greater than the sum of their parts? Journal of Cannabis Therapeutics, 1(3–4), 103–132