Z tego artykułu dowiesz się:

ACT (Australijskie Terytorium Społeczne) dekryminalizuje posiadanie małych ilości narkotyków w pierwszej kolejności w Australii. Wdrożenie nowego prawa zajmie 12 miesięcy, następstwem jest wprowadzenie pierwszej w kraju stacjonarnej kliniki testowania narkotyków w Canberze na początku 2023 roku.

 

ACT i dekryminalizacja

ACT stał się pierwszą australijską jurysdykcją, która zdekryminalizowała małe ilości narkotyków. Poprawkę do ustawy „Drugs of Dependence (Personal Use) Bill, uchwaliło Zgromadzenie Legislacyjne ACT w czwartek 20 października 2022. Parlamentarzysta Michael’a Pettersson’a wprowadził ustawę do parlamentu poraz pierwszy w 2021 roku. 

Przepisy, które uchwalił parlament w czwartek  oznaczają, że osoby na terenie tego terytorium, znalezione z niewielkimi ilościami dziewięciu różnych rodzajów nielegalnych narkotyków nie będą ścigane karnie. Zamiast tego otrzymają upomnienie, grzywnę lub zostaną skierowane do programu dywersji narkotyków. ACT dekryminalizuje między innymi substancje takie jak psylocybina i LSD.

„Dziś jest ważny dzień”, powiedział pan Pettersson, dziękując swoim kolegom za głosowanie za lepszą drogą. Dzisiejszy projekt ustawy nie jest radykalną rewolucją, jest to stopniowa ewolucja naszych istniejących praw.

Co oznacza zmiana ?

Ważnym aspektem jest zmiana prawa dzięki dekryminalizacji ACT. Oznacza, że osoby, u których znaleziono na własny użytek ilości dziewięciu różnych rodzajów nielegalnych narkotyków, nie będą ścigane karnie. Projekt ustawy daje policji możliwość ukarania grzywną osoby przyłapanej na posiadaniu nielegalnych narkotyków. Dotychczas, sprawy  były kierowania jej do systemu sądownictwa karnego, gdzie obecnie za przestępstwo grozi do dwóch lat więzienia. Osoba może również wybrać udział w programie dywersji narkotykowej zamiast kary 100 dolarów. Przestępstwa związane z handlem narkotykami nie zostaną zmienione w projekcie ustawy.

 

drugs

Limity posiadania narkotyków

Oto limit posiadania dla każdego narkotyku w ramach nowej polityki dekryminalizacji ACT:

  • Kokaina: 1,5 grama
  • Heroina: 2 gramy
  • MDMA: 3 gramy
  • Metamfetamina: 1,5 grama
  • Amfetamina: 2 gramy
  • Psylocybina: 2 gramy
  • Kwas lizergowy: 2 miligramy
  • LSD: 2 miligramy

„To rozsądne, oparte na dowodach podejście do polityki narkotykowej” – powiedział Pettersson o propozycji dekryminalizacji narkotyków w uwagach końcowych przed czwartkowym głosowaniem. „Projekt ustawy dotyczy redukcji szkód, zmniejszenia interakcji zwykłych ludzi z systemem wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych”.

Wojna z narkotykami jest nieudaną polityką, powiedział Petterson. Na całym świecie zniszczyła niezliczone życia i zdziesiątkowała całe społeczności. Jest oparta na wadliwej nauce i dezinformacji. Nie powstrzymała używania narkotyków. Nie ograniczyła używania narkotyków.

Burzliwe dyskusje

Rząd wykonawczy terytorium zarekomendował poprawki do przepisów, które ostatecznie zostały przyjęte z poparciem. Na przykład metadon został usunięty z pierwotnej listy zdekryminalizowanych substancji. Rząd uzyskał również poprawkę opóźniającą wdrożenie ustawy o jeden rok.

Minister zdrowia Rachel Stephen-Smith powiedziała, że terytorium „ma postępową społeczność i wspiera zmiany oparte na dowodach, a dowody na poparcie dekryminalizacji ACT posiadania małych ilości szeregu narkotyków istnieją”, według Australian Broadcasting Corporation.

Wiemy, że traktowanie używania narkotyków jako kwestii zdrowotnej, a nie kryminalnej, nie tylko zmniejsza szkody dla tych jednostek, które używają narkotyków, ale także ostatecznie kończy się budowaniem bezpieczniejszej społeczności” – powiedziała. „Jest to odpowiedzialna, postępowa zmiana absolutnie zgodna z zobowiązaniem narodowej strategii narkotykowej do minimalizacji szkód„.

Lider partii, Jeremy Hanson, powiedział, że „nie zmieni to liczby osób trafiających do systemu sądownictwa karnego, ani nie naprawi problemu, który mamy obecnie, a którym jest niewystarczająca liczba osób mających dostęp do leczenia.”

Pettersson, uderzył w czwartek w opozycję. Wskazał, że w komisji podczas ostatniej kadencji parlamentu, Hanson sam „mówił nieco przychylnie” o swojej propozycji zbadania dekryminalizacji narkotyków i konkretnie mówił o reformie prawa dla ludzi, którzy używają MDMA na festiwalach muzycznych.

„Gdzieś, w jakiś sposób, liberałowie z Canberry stracili przekonanie do stawania w obronie tego, w co naprawdę wierzą” – powiedział Pettersson. „Bo niektórzy z nich rzeczywiście w to wierzą”.

dekryminalizacja

Zielone światło dla marihuany

Pettersson, mówił również o długoletniej polityce dekryminalizacji marihuany, która została uchwalona w ACT prawie trzy dekady temu, mówiąc, że zapewniła ona „ramy” dla szerszego prawa dekryminalizacji, które ustawodawcy zatwierdzili teraz. W ostatnim Zgromadzeniu w 2020 roku, osobiste posiadanie i uprawa marihuany zostały całkowicie zalegalizowane na terytorium.

Tymczasem członkowie australijskiej partii Zielonych w stanie Victoria niedawno ujawnili plan legalizacji marihuany przed wyborami w przyszłym miesiącu. Propozycja wzywa do stworzenia rynku komercyjnego dla osób dorosłych w wieku 18 lat i starszych.

Premier Nowej Południowej Walii w Australii powiedział w zeszłym miesiącu, że rząd nie przyjmie polityki dekryminalizacji narkotyków w stanie, mimo że specjalne dochodzenie komisji z 2020 roku w sprawie metamfetaminy zaleciło reformę.

marihuana

Podsumowanie

ACT stał się pierwszą australijską jurysdykcją, która zdekryminalizowała nielegalne narkotyki w małych ilościach. Ustawy przeszły przez parlament Terytorium. W związku z tym, osoby, u których znaleziono ilości na własny użytek dziewięciu różnych rodzajów substancji, nie będą ścigane karnie. Miejmy nadzieję, że edukacja i postęp w tym kierunku będzie się rozwijał.

Fanka festiwali i rave’ów, miłośniczka techno i electro. Uwielbiam jedzenie, koty i konopie.

Justyna Walentynowicz

Źródła

  1. Mitchell A.,The Canberra Times (2022) Illicit drugs decriminalised in ACT Z linku: https://www.canberratimes.com.au/story/7950622/illicit-drugs-decriminalised-in-act/?cs=14231
  2. Jaeger K., Marijuana Moment (2022) Australian Lawmakers Approve Drug Decriminalization Bill For Federal Territory That Includes Nation’s Capital Z linku: https://www.marijuanamoment.net/australian-lawmakers-approve-drug-decriminalization-bill-for-federal-territory-that-includes-nations-capital/