Waporyzacja jest zdrowszą alternatywą stosowania konopi. Zdrowszą, w porówaniu do palenia popularnych jointów. Spalając susz konopny sprawiamy, że razem z dymem przedostają się substancje smoliste oraz inne składniki, które tak samo jak te zawarte w papierosach potrafią źle wpłynąć na nasz układ oddechowy. Dzięki waporyzacji możemy zredukować do minimum szkodliwe efekty inhalowania kanabinoidów.

Z tego artykułu dowiesz się :

Badania naukowe dot. waporyzacji

Badania naukowe opublikowane w 2019 roku w portalu NCBI (The National Center for Biotechnology Information) wzięły na swój celownik waporyzacje konopi.

Podstawowe pytania, jakie zostały postawione przed ankietowanymi polegały na wskazaniu: różnic pomięzy paleniem a waporyzowaniem konopi, zalety waporyzacji, wady waporyzacji. Grupa kontrolna w badaniach liczyła 31 osób, wszystkie osoby były regularnymi użytkownikami konopi.

Użytkownicy wskazywali jako różnice przede wszystkim zupełnie inny efekt. Większość z nich uważała, że palenie jest mniej efektywne w porównaniu do waporyzowania. Dostrzegli również możliwości kryjące się za temperaturami waporyzacji. W zależności od jej temperatury, z suszu wydobywają się inne kanabinoidy, dzięki czemu można w pewien sposób kontrolować, które z nich chcemy wykorzystać. Część stwierdziła, że podczas waporyzacji mogą swobodniej funkcjonować w codziennym życiu. W porównaniu do innych sposobów palenia, czują waporyzatory, za bardziej „przyjazne otoczeniu i towarzyskie”.

Użytkownicy wskazywali jako różnice przede wszystkim zupełnie inny efekt. Większość z nich uważała, że palenie jest mniej efektywne w porównaniu do waporyzacji.

Zalety i wady waporyzacji

Grupa kontrolna wskazała całkiem sporo zalet waporyzacji konopi. Przede wszystkim skupili się na dyskrecji jaką zapewniają waporyzatory ale także na zaletach zdrowotnych oraz efektywności waporyzacji.

Uczestnicy badania mówiąc o dyskrecji związanej z waporyzacją podkreślili, że para ulatnia się szybciej od dymu oraz nie posiada specyficznego zapachu konopi i dymu. Zwrócili uwagę również na efektywność płynącą z waporyzowania. Waporyzowanie konopi w porównaniu do palenia, zaczyna działać szybciej i efektywniej. W związku z tym mniejsza ilość suszu była wymagana do osiągnięcia rezultatów. Wskazane zalety zdrowotne to przede wszystkim mniej przyswajanych substancji smolistych i toksyn. Para wytwarzana podczas waporyzacji jest łagodniejsza i daje przyjemniejsze odczucia podczas stosowania.

Druga strona medalu przedstawia dwie główne wady: brak „rytuału” podczas palenia oraz cena waporyzatorów.  Ankietowanym brakowało widoku dymu, którego przy niskich temperaturach waporyzacji nie raz nawet brakuje oraz rytuałów nabijania bongo czy kręcenia jointa. Zgodnie również stwierdzili, że cena urządzeń do waporyzacji jest dość wysoka. Kupowanie tanich i niesprawdzonych urządzeń może nie przynieść oczekiwanych efektów waporyzacji. Wkrótce jednak mamy „Black Friday”, święto promocji, w którym również maczamy palce. Więcej w podsumowaniu 😉

konopie-waporyzacji

Waporyzator – urządzenie do waporyzacji

Obecnie na rynku istnieje wiele waporyzatorów, różnych kształtów od różnych producentów, metalowe, drewniane, manualne czy elektroniczne. Możemy je dodatkowo rozróżnić w zależności od ich mobilności czy trybu pracy.

Waporyzatory możemy podzielić na stacjonarne oraz przenośne. Oprócz popularnych waporyzatorów przenośnych przypominających e-papierosy, należy wspomnieć o stacjonarnych waporyzatorach, które charakteryzują się np. wysoką jakością pary i wydajnością.

Urządzenia różnią się również sposobem ogrzewania suszu, który może polegać na kondukcji lub konwekcji. Kondukcja to ogrzewanie suszu przez bezpośredni kontakt z powierzchnią czyli ściankami komory grzewczej. Konwekcja natomiast polega na ogrzewaniu suszu strumieniem ciepłego powietrza. Jest to technologia stosowana przeważnie w waporyzatorach stacjonarnych lecz coraz częściej spotykana w waporyzatorach przenośnych. Charakteryzuje się przede wszystkim większą efektywnością i lepszym smakiem i odczuciem pary.

Tryb pracy waporyzatora to jedna z kolejnych jego kluczowych cech. Waporyzatory sesyjne sprawdzają się najlepiej podczas pełnej „sesji”, gdy cała zawartość komory jest wykorzysywana. Są one mniej efektywne ponieważ susz jest ogrzewany nawet gdy się nie inhalujemy. Natomiast waporyzatory „on-demand” potrafią bardzo szybko się nagrzewać i zarówno szybko studzić co pozwala wydajniej waporyzować.

Źródło, które wytwarza te wysokie temperatury jest równie istotne. Waporyzatory elektroniczne stabilnie utrzymują temperaturę, a użytkownik nie musi się o nią martwić. Inaczej sprawa wygląda z waporyzatorami butanowymi, gdzie źródłem ciepła jest spalanie butanu, które może odbywać się zarówno wewnątrz urządzenia jak przy użycia zewnętrznych palników.

 

Odpowiednie temperatury waporyzacji

Zaczynając mówić o odpowiedniej temperaturze waporyzowania należy zaznaczyć, że właściwą indywidualnie temperaturę waporyzacji możemy dobrać eksperymentując metodą prób i błędów. Zalecana temperatura waporyzacji większości substancji to 185 stopni Celsjusza, natomiast optymalny przedział to 180-210 stopni Celsjusza. Waporyzacja powyżej temp. 190 stopni wpływa na nasze ciało, podczas gdy waporyzowanie poniżej tej temperatury działa bardziej psychoaktywnie.

Dobór temperatury waporyzacji wpływa również na uwalnianie innych substancji zawartych w suszu. Ponieważ nie tylko kanabinoidy kryją się w zielonych topkach, waporyzując, korzystamy również z leczniczych właściwości różnych terpenów i flawonoidów. Waporyzacja w zalecanych wyżej temperatura jest właściwa dla takich substancji jak 4-terpineol, linalol, limonen czy apigenina.

Warto zaznaczyć, że w przypadku gdy nasz susz jest zbyt suchy powinniśmy obniżyć temperaturę waporyzacji. Wówczas nie powinniśmy przekraczać temperatury 190-195 stopni Celsjusza. Wyższe temperatury mogą wydzielać minimalne ilości substancji toksycznych na wskutek przegrzania suszu.

urzadzenie-do-waporyzacji

Podsumowanie

Waporyzacja jest co raz bardziej popularną alternatywą stosowania konopi. Choć sam jest laikiem w tym temacie, zdecydowałem się zagłębić się i przygotować dla was ten materiał. Nie mniej jednak już wkrótce przyjrzymy się poszczególnym rodzajom waporyzatorów ze wsparciem eksperckiego oka. Być może zdążymy się wyrobić przed świętami, aby przygotować dla was poradnik zakupowy 😉 Tymczasem przygotujcie się na BLACK FRIDAY i śledźcie uważnie nasze social media. Będzie ciekawie 😉

Boomer, dziad, fan dobrej muzyki i jeszcze lepszego rapu. Wujek dobra rada i dobra dusza.

Papcio Smok

Źródła

    1. Elizabeth R. Aston, Brie Scott, Samantha G. Farris(2022). A Qualitive Analysis of Cannabis Vaporization among Medical Users Z linku: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6737940/
    2. Canatura. The ultimate guide to cannabis vaporization temperatures Z linku: https://www.canatura.com/en/the-ultimate-guide-to-cannabis-vaporization-temperatures
    3. Vapomaniak. Typy i rodzaje waporyzatorów Z linku: https://vapomaniak.pl/waporyzacja/wprowadzenie-do-waporyzacji/typy-i-rodzaje-waporyzatorow/
    4. Vapomaniak. Na czym polega waporyzacja? Z linku: https://vapomaniak.pl/waporyzacja/wprowadzenie-do-waporyzacji/waporyzacja-na-czym-to-polega/
    5. Wikipedia.