Cheech and Chong to postacie, które na pewno wielokrotnie przewinęły się w waszym internecie jeśli obserwujecie w nim świat związany z konopiami. W Stanach Zjednoczonych są niemalże tak samo rozpoznawalni za swoje umiłowanie do konopi, co Snoop Dogg czy Willie Nelson. Na naszym kontynencie jednak mogą niekoniecznie być znani szerszej publice. Dzisiaj przybliżymy ich sylwetki oraz twórczość.

Z tego artykułu dowiesz się :

Kim jest Cheech and Chong i skąd pochodzą?

Cheech and Chong w internecie wyglądają jak dwójka zjaranych dziadków, gdzie jeden ma wąsa i czapkę, a drugi długie włosy i kolorowe koszule. No cóż… w prawdziwym życiu też tak wyglądają, a właściwie wyglądali w latach ’60 i ’70. Są jednymi z najbardziej barwnych postaci w popkulturze konopnej. W swojej karierze byli muzykami oraz komikami, aż wreszcie postanowili zabrać się za nagranie filmu. Film ten okazał się klasykiem konopnego kina i osiągnął spory sukces. Pomimo ich rozpadu w poźniejszych latach udało im się na starość znaleźć wspólny język i dalej wspólnymi siłami zdobywają internet oraz serca fanów na całym świecie.

Thomas Chong

Urodzony 24 maja 1938 w Kanadzie Chong jest synem matki pochodzenia kanadyjskiego z szkocko-irlandzkimi korzeniami. Jego ojciec natomiast był Chińczykiem, który wyememigrował do Kanady. W wieku 16 lat rzucił szkołę w Crescent Heights, bo jak sam stwierdził – „pewnie było to na krótko zanim i tak by mnie wylali”. Odkrył wtedy, że nawet taki chuderlak z długimi włosami jak on może się wybić z tłumu dzięki muzyce.

Zaczął więc grać i we wczesnych latach ’60 grywał w różnych kapelach w Vancouver, gdzie poznał Bobby’ego Tylera. Razem z nim postanowił otworzyć klub nocny „Blue Balls”, po czym wrócili do grania pod nazwą „Bob Tyler & the Vancouvers”. Grupa nagrała w 1965 album z hitem „Does Your Mama Know About Me”, który przebił sie na 29 miejsce na liście Billboard 100. Przecinali się na scenach z takimi gwiazdami jak „the Jackson 5”. Niestety i tutaj wszystko ma swój koniec i Chong rozstał się z wytwórnią oraz grupą muzyczną w późniejszym czasie.

Richard „Cheech” Marin

Urodził się 13 lipca 1946 roku w Californi. Matka Elsa była pochodzenia meksykańskiego, a ojciec był policjantem służącym w LAPD. Meksykański pseudonim wziął się od hiszpańskiego słowa Chicharron, które oznacza tamtejszy przysmak – skwarki wieprzowe. Jego wujek pewnego razu uznał, że wygląda jak mały Chicharron i tak już zostało. W 1987 przeniósł się do Vancouver aby uciec przed poborem trwającym w Stanach Zjednoczonych podczas wojny w Wietnamie.

Pomimo dość ułożonego życia, w którym przed długi czas stronił od jakichkolwiek używek, jest coś co łączy go z Chongiem  – muzyka i komedia.  Te dwie rzeczy sprawiły, że poznali się w Vancouver pracując przy projektach muzycznych, co z czasem przerodziło się w występy komediowe. Fani natychmiast pokochali duet komediowy Chonga i Marina, a jak sam Cheech powiedział – „Zawsze traktowaliśmy komedię jako muzykę, komedia też ma swój rytm.”.

Powstanie duetu Cheech and Chong

Ich drogi przecięły się finalnie w latach ’60 w Vancouver. Oboje zafascynowani muzyką i komedią postanowili zacząć działać razem. Występowali w klubie nocnym należącym do Chonga, rozbawiając publikę do łez swoimi skeczami, żartami i piosenkami. Piosenki komediowe, czy też muzyka komediowa, pomogła przebić się do szerszej publiczności podczas swoich występów i poza nimi. Podczas swoich występów komediowych utworzyli postacie Man i Pedro, które zdobyły uznanie widzów. Natchnieni ich powstaniem i ogromnym wzrostem zainteresowania postanowili zwojować Hollywood i nagrać film.

 

cheech_and_chong_young

W jaki sposób Cheech and Chong zaczynali w Hollywood?

Ich przygody na dużym i małym ekranie miały swoje wzloty i upadki, a Cheech nie próżnował i udzielał się w wielu większych i mniejszych produkcjach. Zaczęło się to jednak wszystko w 1978 roku za sprawą jednego filmu, który wciąż po wielu latach jest uznawany za klasykę komedii i nie tylko tej konopnej.

„Up in Smoke” / „Z dymkiem” (1978)

„Up in Smoke to po prostu dzień z życia Pedro i Man’a, dwóch gości, którzy chcą założyć kapelę, ale najpierw muszą zapalić jointa”. Ot cała fabuła, wątek jednak przybiera ciekawe zwroty akcji i ciężko go poskładać w konkretną całość. Można się nieźle zdziwić przypominając sobie początki filmu oraz jak wiele przygód przeżyli szukając jointa. W filmie często towarzyszy nam muzyka lub jej fragmenty tworzona przez duet Cheech and Chong.

Mowa tu między innymi o „Guacamole in my shoeees…”, chwytliwy numer. Razem z kilkoma innymi tekstami Cheech and Chong, „Guacamole in my shoes” zostało użyte przez rapera Kali w swoim utworze „Mary Jane” współtworzonym z Włodim. Pomimo różnych komplikacji przy produkcji filmu oraz małego budżetu dwóch milionów dolarów udało się osiągnąć sukces. Film osiągnął niesamowity wynik box office zarabiając aż 44 miliony dolarów! Tym samym Cheech and Chong mieli możliwość utworzenia kolejnych produkcji filmowych.

Późniejsze produkcje

W latach 1980 i 1981 do kin trafiły kolejne produkcje – „Cheech and Chong’s Next Movie” oraz „Nice Dreams”. Wciąż kręciły się wokół humoru związanego z marihuaną oraz innymi używkami i substancjami psychoaktywnymi. Dalej przybierali postacie Pedro i Man’a, które rozbawiały widzów i postanowili wydać koleje dwa filmy – „Things Are Tough After All” oraz „Still Smokin”. Te niestety nie przyjęły się tak dobrze, a prosty i mało dojrzały humor duetu Cheech and Chong przestawał bawić ludzi.

Cheech and Chong postanowili zatem odbić na kompletnie nieznane wody i zekranizować nowelę Alexandra Dumas ” Korsykańscy Bracia”. Tym samym w 1984 do kin trafił film „The Corsican Brothers”, który niestety nie przyjął się zbyt dobrze wśród krytyków oraz publiczności. Zostały im jedynie gościnne występy w telewizji i filmach.

Początek rozpadu duetu Cheech and Chong

Niestety uczucie władzy jakie posiadał Chong, będąc reżyserem czterech z filmów, które nagrali razem zaczęło wpływać na ich relacje. Popularność zaczynała spadać, a stosunki pomiędzy duetem Cheech and Chong były co raz bardziej napięte. Album „Get Out of My Room” był ostatnim wydanym jako Cheech and Chong. Na tym też albumie znajduje się utwór „Born in the East L.A.” nagrany przez Cheecha.

cheech_and_chong_film

Dalsze życie komików

Po rozpadzie duetu Cheech and Chong, życie komików bywało przewrotne, jednak wciąż niewiele inne. Jeden z nich wpakował się w kłopoty z prawem, a drugi nagrał piosenki dla dzieci. Wciąż jednak pojawiali się na ekranach telewizorów nie dając o sobie zapomnieć.

Kłopoty z prawem Chonga

W 2003 roku Chong oraz firma jego syna, której był współtwórcą i którą promował została objęta operacją Pipe Dreams. Amerykańskie służby prawa i organy ścigania śledziły kilkadziesiąt przedsiębiorstw, które zajmowały się sprowadzaniem i sprzedawaniem akcesoriów do palenia takich jak lufki, fajki, bonga, fajki wodne itp. . Został skazany na 9 miesięcy więzienia oraz zapłacenie kar pieniężnych. Sam nie wspomina źle czasu spędzonego w więzieniu i uważa, że samotność należy dobrze wykorzystać. Podczas pobytu w więzieniu dużo ćwiczył i czytał, a jego kolegą z celi był Jordan Belfort czyli słynny Wilk z Wall Street. To właśnie Chong, namówił Jordana do spisania swojej historii. Na podstawie czego Martin Scorcese stworzył hitowy film „The Wolf of Wall Street”.

Konopie i produkty z nimi związane oraz kwestie ich legalności dały o sobie ponownie znać w 2008. Amerykańskie służby podjęły kolejne śledztwo dotyczące jego biznesów. Jak twierdzi podczas trwania wszystkich tych śledztw zostały mu zabrane kopie filmu biograficznego „a/k/a Tommy Chong”. Film ten opowiadał o życiu całego artysty, zarówno z perspektywy samego Tommy’ego jak i wielu jego przyjaciół i innych gwiazd. W wyniku tego dystrybucja filmu stała się dość ograniczona i opóźniona, a wśród fanów pojawiły się głosy krytyki.

Kariera aktorska Cheecha

Po wydaniu utworu „Born in the L.A.”, który zdobył dużą popularność, postanowił ruszyć w pogoni za karierą aktorską. Na podstawie teledysku nagrał pełnometrażowy film o tym samym tytule, a następnie wziął udział w kilku innych, grając pomniejsze role. Później zaczął jednak często pojawiać się w telewizji grając w sitcomach oraz innych produkcjach takich jak „Nash Bridge”. Jego zdolność do nadawania swojemu głosowi efektów sprawiła, że zaczął również udzielać swojego głosu podkładając go pod postacie z filmów animowanych. W latach ’90, wciąż będąc związanym z muzyką Marin postanowił nagrać… piosenki dla Dzieci. Nagrał dwie płyty z utworami dla dzieci oraz w 2007 wydał dla nich książkę. Pomimo bycia raczej drugo, a nawet trzecioplanowym aktorem,  jego twarz również nie znikała z ekranów widzów, nie dając tym samym o sobie zapomnieć.

cheech_and_chong_old

Cheech and Chong znowu razem

W latach dwutysięcznych Cheech and Chong wielokrotnie pojawiał się temat ich powrotu. Mieli oni nawet wiele wspólnych gościnnych wystąpień w kreskówkach oraz filmach i planowali o stworzeniu kolejnego filmu razem. Tak się jednak nie stało, a „oficjalny powrót” duetu możemy datować na 2014 kiedy to ogłosili, że pracują nad wspólnym filmem.

Problemy ze zdrowiem Tommy’ego

Niestety w 2012 Tommy Chong ogłosił iż zmaga się rakiem prostaty. Był on jednak we wczesnej fazie rozwoju i pojawił się w czasie, gdy odstawił większość używek. Podczas leczenia raka prostaty odstawił używki, jednak wciąż zażywał olej z konopi jako lekarstwo. Pomimo wygranej walki z rakiem prostaty, trzy lata później zaatakował go rak jelita grubego. Tym razem również stwierdził, że nie zamierza odstawiać konopi skoro pomogły mu poprzednim razem. W jednym z wywiadów powiedział, że „pali jak szalony i nie obchodzi go czy mu to pomoże czy też nie”. W 2019 ogłosił, że nie ma żadnych zmian onkologicznych w jego ciele i jest kompletnie zdrowy. Nie zmienia to jednak faktu, że choroby odcisnęły ślad na wiekowym już Chongu. Pomimo to wciąż często można go zauważyć w mediach w towarzystwie swojego przyjaciela Cheecha lub swojej obecnej żony Shelby.

Film animowany i obecne życie komików

Film który zapowiadali Cheech and Chong był filmem animowanym przedstawiającym najlepsze skecze, do którego udzieli swoich głosów. Obecnie oboje cieszą się spokojną starością w szalonym świecie internetu i showbiznesu, do którego weszli już wiele lat temu. Często pojawiają się w różnych podcastach oraz telewizji udzielając wywiadów. Całkiem niedawno bo w 2022 roku zostali wybrani do zaprezentowania nagrody Global Icon podczas 2022 MTV Video Music Awards dla zespołu Red Hot Chili Peppers.

Marin, otworzył również w tamtym roku „The Cheech Marin center for Chicano Art, Culture & Industry”. Jest to zbiór jego kolekcji sztuki związanej z kulturą ludności amerykańskiej pochodzenia meksykańskiego tzw. Chicano, którą pielęgnuje już od lat ’80. Wspólnie Cheech and Chong rozwijają cały czas swoją markę sprzedając różne gadżety, ubrania, akcesoria do palenia oraz susz konopny. Tym razem jednak bez kłopotów z prawem 😉

Podsumowanie

Cheech and Chong są bez wątpienia ikonami konopnej popkultury. Pomimo starszego wieku wciąż aktywnie promują konopie, a Chong jest żywym przykładem na skuteczność ich stosowania w leczeniu. Od wielu lat podtrzymują swoje przekonania dot. konopi i zamiłowanie do komedii i muzyki. Ich kultowe już filmy wpisują się na stałe w listy obowiązkowych pozycji „dla jaraczy”. Polecam wam z całego serca obejrzeć „Z dymkiem” i przekonać się samemu jak wyglądała ich twórczość. O jakich innych ikonach powinniśmy napisać? Czy są takie ikony w Polsce? Dajcie znać w komentarzach 🙂

Pamiętajcie, że takie treści możemy tworzyć dzięki wsparciu firmy Knap.pro, która jest dystrybutem w Polsce marki The Dart. Specjalny model lufek jest nie tylko wytrzymały, ale też estetyczny i wygodny. Użytkowanie ich sprawi radość każdemu miłośnikowi konopi. Z ich asortymentem możecie zapoznać się na stronie www.knap.pro

Boomer, dziad, fan dobrej muzyki i jeszcze lepszego rapu. Wujek dobra rada i dobra dusza.

Papcio Smok

Źródła