Biblia nie należy do najłatwiejszych lektur. Większość z nas najpewniej nie przeczytała jej od deski do deski. A szkoda, bo skrywa sporo mistycznych wątków, które mogą zaciekawić nawet tych, którzy nie mają na co dzień kontaktu z tekstami religijnymi. Na przykład w Biblii opisane jest prawdopodobnie pierwsze spisane zetknięcie ludów semickich z… DMT.
Jedna z ciekawszych teorii biblijnych mówi, o tym, że wizje, jakie mieli żydowscy kapłani podczas odprawiania rytuałów w Arce Przymierza to wynik właśnie psychodelików. Oczywiście jest to jedna z wielu interpretacji, stąd nie należy jej traktować jako absolutnie niepodważalnej. Na pewno jest jednak warta uwagi i dość szokująca.
Z tego artykułu dowiesz się :

Wierzenia i teorie o DMT
W 2017 roku rabin Harry Rosenberg, w rozmowie z dr. Geraldem Schroederem – profesorem fizyki jądrowej na MiT – przedstawił swoją teorię o psychodelikach w Biblii. A konkretniej – DMT. Rosenberg teoretyzuje, że wizje, które mieli kapłani po wejściu do Arki Przymierza, mogły być wywołane przez… drewno akacjowe.
Arka to jeden z najważniejszych wątków pojawiających się w Starym Testamencie. Starożytni Izraelici wierzyli, że był to artefakt od samego Boga, związane z nim były szczególne rytuały i pozwalał rzekomo zwyciężać w wojnach. Rosenberg i dr Schroeder rzucają jednak nowe – psychodeliczne – światło na tę owianą tajemnicą kwestię.
Ale – po kolei – dla osób niewtajemniczonych w historię Starego Testamentu.

Krótkie repetytorium z lekcji religii
Arka Przymierza uważana jest za najświętszą zaginioną relikwię Izraelitów. Około rok po ucieczce Żydów z Egiptu, została stworzona według wzoru przekazanego Mojżeszowi przez Boga, gdy Izraelici obozowali u podnóża góry Synaj. Opisywana jako skrzynia z drewna akacjowego.
Drzewa akacjowe (hebr. – shĭt’ ĭm) były bardzo ważną rośliną oraz symbolem w kulturze i religii Hebrajczyków. Samym słowem określającym liczbę mnogą akacji – שִׁטִּים [Szitt’im]- nazwano ważną krainę geograficzną starożytnego Izraela, położoną na terenie współczesnej Jordanii (okolice Tall el-Hammam), do dziś rośnie tam bardzo dużo drzew akacji.
Izrael pozostał w Szitt’im przez długi czas, zanim wkroczył do ziemi obiecanej. To właśnie tam Izraelici zostali zwabieni do bałwochwalczego kultu Baala. W Szitt’im Mojżesz wygłosił mowę pożegnalną i udzielił ludowi ostatniego błogosławieństwa (Pwt 31-33) i wiele innych bardzo ważnych wydarzeń.
Krótko mówiąc – to był bardzo ważny region w Biblii.

DMT, psychodeliki i akacja
Tzw. „molekuła duszy” to jeden z najsilniejszych psychodelików na świecie. Ta tryptamina występuje w małych ilościach w ludzkim organizmie i odpowiada za wizje, jakie mamy podczas snu. Alkaloid ten występuje w naturze w wielu gatunkach roślin, zwykle razem z 5-MeO-DMT i bufoteniną – równie silnymi substancjami. DMT (dimetylotryptamina) jest głównym składnikiem napoju ayahuasca.
Akacja najlepszym źródłem DMT?
DMT możemy znaleźć również w drzewie akacjowym. W zależności od gatunku, w korze akacji może znajdować się nawet do 2% DMT – jeden z najwyższych poziomów wśród zbadanych roślin. Dla lepszego zobrazowania: roślina, której tradycyjnie używano do wywaru ayahuasca (Psychotria viridis) zawiera tylko ~0,3% DMT w suszu.
Polskie drzewa (nie)akacjowe
Amatorów drzew akacjowych występujących w Polsce czeka jednak rozczarowanie… Dość popularny miód akacjowy oraz „akacje”, które możemy spotkać w wielu rodzimych parkach i ogródkach, nie mają nic wspólnego z opisywanymi w tym tekście drzewami. To, co powszechnie jest określane mianem akacji to jedynie Robinia akacjowa, której epitet gatunkowy (pseudoacacia) oznacza „fałszywą akację”, co wynika z podobieństwa liści tych roślin.
Tora, drzewo akacjowe i DMT
Jednym z najważniejszych wydarzeń opisanych w Torze jest coroczne święto, w którym arcykapłan wchodził do wypełnionej dymem Arki Przymierza (Kpł 16:12-13):
[12] Następnie weźmie pełną kadzielnicę węgli rozżarzonych z ołtarza, który jest przed Panem, i dwie pełne garści wonnego kadzidła w proszku i wniesie je poza zasłonę. [13] Rzuci kadzidło na ogień przed Panem, tak iż obłok kadzidła okryje przebłagalnię, która jest na [Arce](…).
Według dr. Schroedera te rozżarzone węgle, kadzielnica i drewno opałowe wykorzystywane w rytuale musiały pochodzić z drzew akacji. Izraelici nie mieli dostępu do węgla kamiennego, więc wykorzystywali węgiel drzewny, który najprawdopodobniej wytwarzali oczywiście z… drewna akacjowego. Najpewniej więc arcykapłan wchodził do małego, szczelnego pomieszczenia, które było wypełnione dymem z kilogramów płonącego drewna akacji, opalanego węglem drzewnym – z drzewa akacjowego – i spędzał tam jakiś czas w… modlitwie. Rosenberg dodaje, że według tradycji żydowskiej arcykapłan powinien był siedzieć tam tak dług, aż dym wypełni całe wnętrze pomieszczenia.
Posługując, się mocno uproszczonymi obliczeniami prezentuje się to mniej więcej tak: około dwa kilogramy drewna – to dwa miliony miligramów. Następnie około 2% z tego dawałoby… 40 tysięcy miligramów DMT. Zapewne jednak w praktyce arcykapłan miał kontakt ze znacznie mniejszą dawką DMT. Pomieszczenie też raczej nie było bardzo szczelne, a duża część substancji czynnej ulegała spaleniu. Nawet uwzględniając to wszystko, należy pamiętać, że minimalna aktywna dawka dimetylotryptaminy to tylko 10-15 mg.
Czy jest więc możliwe, że arcykapłani (i nieliczni wierni) doznawali doświadczenia psychodelicznego po spożyciu DMT? Jest to prawdopodobne. Co więcej, wyżej wspomniany dr Schroder i rabin Rosenberg nie są jednymi naukowcami, którzy głosili taką hipotezę.

Teoneurologia według Rick’a Strassman’a
Rick Strassman to amerykański profesor psychiatrii, który zasłynął z przeprowadzenia w latach 90. XX wieku, mistycznego badania klinicznego z użyciem DMT. Podczas badania probanci opisywali doświadczenia z nieludzkimi istotami oraz dostrzeganiem przeistaczających się wzorów geometrycznych pośród wielu innych intensywnych wizji psychodelicznych. W swojej książce DMT and the Soul of Prophecy: A New Science of Spiritual Revelation in the Hebre Strassman próbuje dostarczyć duchowy model dla psychodelicznych doświadczeń.
Według profesora medycyny modelem najlepiej pozwalającym zrozumieć doświadczenie DMT są pisma judeochrześcijańskie i średniowieczny mistycyzm żydowski. Jak argumentuje, wizje takich hebrajskich proroków jak Ezekiel i Mojżesz są uderzająco podobne do wizji ochotników w jego badaniach nad DMT. Ostrożnie badając koncept przepowiedni w Starym Testamencie, dociera do charakterystyki „proroczego stanu świadomości” i wyjaśnia, w jaki sposób może on współdzielić biologiczne i metafizyczne mechanizmy z efektami DMT.
Swój model nazwał „teoneurologią”. Ma być pomostem pomiędzy biologią i duchowością, przyjmując założenie, że Boskość komunikuje się z nami za pośrednictwem mózgu, zaś DMT – czy to wytworzone naturalnie, czy przyjęte ceremonialnie – jest kluczowym czynnikiem w takim doświadczeniu.
Na sam koniec zacytuje, tym razem nie z USA a z (współczesnego) Izraela – Benny Shanon. Doktor psychologii z Hebrajskiego Uniwersytetu Jerozolimy twierdzi, że pewne rośliny dostępne na półwyspie synajskim mogły wywierać psychodeliczny efekt, ekstremalnie zbliżony do tego znanego z amazońskiej tradycji ayahuaski.
Co do Mojżesza na Górze Synaj, było to: albo nadprzyrodzone kosmiczne wydarzenie – w co nie wierzę – lub też legenda, (…), lub – ostatecznie, co jest bardzo prawdpodobne – wydarzenie, które połączyło Mojżesza z ludem Izraela pod wpływem substancji psychoaktywnych (…) – dr Shannon w wywiadzie udzielonym dla Israel Radio.
Cześć! Jestem tu nowy, więc dwa słowa o mnie: kocham konopie! Interesuje się: etnobotaniką, polityką, historią i duchowością. Do tego ludzie mówią mi, że wyglądam jak Jezus… i będę tworzył content łączący religie i psychodeliki!
Źródła
- Biblia Tysiąclecia
- H. Rosenberg, Psychedelics in the Bible
- Społeczna Inicjatywa Narkopolityki. DMT. Z linku: https://sin.org.pl/substancje/dmt/
- https://www.youtube.com/watch?v=Gdph6OCpQDA&t, dostęp: 21.08.2023 r.
- R. Strassman, DMT and the Soul of Prophecy: A New Science of Spiritual Revelation in the Hebrew Bible, (2014)
- McGregor-Wood S. ABC News. (2008) Moses Was High on Drugs, Israeli Researcher Says Z linku: https://abcnews.go.com/amp/Health/story?id=4392361&page=1&fbclid=IwAR32xexSRsvuykVS1DuR-x6ngjhdF0yHeQ2hVCYDQpPqdR2yRN8rqUH2ahQ