Dr Dina to niezwykła kobieta konopnego świata, która dodatkowy rozgłos otrzymała za sprawą serialu „Weeds”. Czy faktycznie jest prawdziwą Nancy Botwin i to na podstawie jej historii powstały główne zamysły serialu? I o czym w ogóle jest ten serial? 

Z tego artykułu dowiesz się :

13 lat od emisji serialu „Weeds”

Serialu „Trawka” („Weeds”) prawdziwym fanom konopnego kina nie trzeba przedstawiać. Podobnie jak głównej bohaterki całego zamieszania czyli Nancy Botwin, odgrywaną przez piękną Marie Louise Parker. A że obchodzimy dumne 13 lat od emisji pierwszego odcinku „Weeds”, to czas opowiedzieć o tym serialu więcej.

Z prawdziwą misją od lat męczę wszystkich znajomych, aby w końcu obejrzeli mój ukochany serial. Na szczęście trafiła mi się Justyna w #OOTeam, która podziela moje zamiłowanie do „Weeds”. Jeżeli nie znacie tej konopnej produkcji, to czas jak najszybciej nadrobić. I poznać przy okazji inspirację do powstania serialu. 

Dla tych, których temat jakoś ominął bądź po jednym odcinku nie mieli przekonania, opowiem po krótce, że główna bohaterka serialu zostaje niespodziewanie wdową z dwójką synów i musi poradzić sobie z poważnymi problemami finansowymi i wychowawczymi. Brzmi to super sztywno, ale czytajcie dalej. Jako sposób na ratunek z opresji wybiera handel ziołem, co przysparza jej nieraz kłopotów nie tylko związanymi z kartelami i gangami narkotykowymi, ale również policją i Agencją ds. Narkotyków. 

Postać Nancy Botwin to niezwykle urokliwa, często naiwna ale też silna, zdeterminowana i odważna. To bohaterka, która aby osiągnąć swoje cele wykorzystuje swój, nazwałabym to, PEŁEN POTENCJAŁ. Serial więc bawi, wzrusza, ale ma też swoje pikantne wątki. 

Jeżeli to Was nie przekonuje, to dodam, że „Weeds” ma aż 8 sezonów, więc to zabawa na wiele wieczorów. Tak, przewija się tam dużo zioła. Tak, gościnnie występuje tam Snoop Dogg. I jeszcze raz tak, obsada aktorska jest fantastyczna, a postacie ze smakiem przerysowane. 

Dr Dina Nancy Botwin

Kim jest Dr Dina?

Możecie teraz drapać się po głowie i zastanawiać się, gdzie w tym wszystkim tytułowa Dr Dina? I do czego ten artykuł w ogóle dąży? I teraz płot twist, bo po emisji odcinku „Weeds” w którym Nancy zaopatruje Snoop Dogga, Dr Dina nie miała wątpliwości, że ktoś tu się inspirował jej życiem. Nie jest to historia skopiowana 1:1, niemniej życiorys konopnej królowej L.A, prawdopodobnie był inspiracją dla powstania postaci Nancy Botwin.

Dr Dina, mimo, że certyfikowanym lekarzem nie jest, otrzymała swój przydomek od Snoopa za bycie jednym z pionierów ruchu w Południowej Kalifornii, mającego zapewnić bezpieczny dostęp do medycznej marihuany. To też założycielka jednej z pierwszych poradni konopnych w L.A. 

Pomimo legalnego charakteru biznesu, który prowadziła, wciąż napotykała na problemy ze strony władzy, policji i innych nieprzychylnych grup interesu. Radziła sobie z problemami różnorako, wciąż dostarczając lekarstwo swoim pacjentom i prowadząc konsultacje na terenie całego stanu. 

Motywacją Dr Diny była choroba nowotworowa jej bliskiego przyjaciela, któremu chciała pomóc i ulżyć w cierpieniu. Uczyła się wiele o konopiach i ich leczniczym działaniu, dzięki czemu zaczęła doradzać także innym potrzebującym. Postanowiła w związku z tym dążyć do otworzenia miejsca, które jak widać, było bardzo potrzebne, ze względu na duże zainteresowanie pacjentów. 

Dr Dina to przede wszystkim jednak działaczka w imieniu konopnej społeczności. W 2015 roku uruchomiła FreedomGrow.org i Dr. Dina’s POW Challenge, w ramach którego zebrano tysiące dolarów dla osób odbywających karę więzienia za przestępstwa związane z marihuaną (bez użycia przemocy i bez ofiar). Dodatkowo była zaangażowana w podcast i wciąż prowadzi najstarszą, a zarazem najwyżej ocenianą klinikę w południowej Kaliforni. 

Dr Dina Weeds

Kradzież historii

Jej działania zostały docenione przez wiele wpływowych ludzi, w tym nawet Snoop Dogga, którego konopną konsultantką Dr Dina jest po dziś dzień. Z nim też zapaliła marihuanę po raz pierwszy w życiu. Ale generalnie ma renomę w Hollywood i z jej usług korzysta wielu celebrytów a nawet polityków. 

Pomimo dobrych kontaktów, telewizja ShowTime jednak nie zapytała Dr Diny o zgodę na skorzystanie z jej życiorysu w celu stworzenia postaci serialu. Sama Dr Dina twierdzi, że widzi wyraźne powiązania do sytuacji ze swojego życia szczególnie w punkcie startowym serialu. Gościnny występ Snoop Dogga również na to by wskazywał. Sam wygląd Nancy i Dr Diny jest nawet podobny! 

Kwestię kradzieży historii Dr Dina skonsultowała z kilkoma prawnikami, gdy program był początkowo emitowany, tylko po to, by odkryć, że może mieć silne roszczenia prawne. Ze względu jednak na brak akceptacji społecznej w sprawie medycznej marihuany w tamtym czasie i chęć zachowania prywatności, nigdy jednak nie ścigała telewizji ShowTime.

Warto nagłośnić postać Dr Diny w zasadzie nie dlatego, że ShowTime ukradł jej historię. I też nie dlatego, że była oficjalną konsultantką ds. marihuany w netflixowym serialu „Rodzina w oparach”. Poznajcie Dr Dinę dlatego, że jest inspirującą kobietą – aktywistką, która pomaga wielu ludziom i szerzy świadomość na temat konopi. Na potwierdzenie: Vice nakręcił dokument na ten temat, który możecie obejrzeć tutaj.

Mądralińska, która ma zawsze dużo do powiedzenia. Absolwent dziwnego kierunku ekologiczno-ekonomicznego. W czasie wolnym ziołolecznictwo i sztuka. Plastyczna oczywiście. Jara ją też kosmos. Bardzo dużo empatii w jednym małym człowieku.

Pamela Rohner