Haszysz i marihuana to dwie różne formy zażywania żywicy konopnej. Mają zupełnie inne działanie. Wiele osób (w tym również i ja:) niekorzystnie znosi palenie kwiatów, natomiast podczas palenia haszyszu odczucia i doznania są bardzo pozytywne. Dlaczego tak się dzieje? Postanowiłam zgłębić ten temat i podczas research’u natknęłam się po raz pierwszy na termin  haszyszen (hashishene).

Z tego artykułu dowiesz się:

Czym jest haszysz?

Od tysięcy lat, ludzie oddzielali trichomy gruczołowe od roślin konopi indyjskich. Prasowali je, lepili w kształtną  masę i czekali aż się utwardzi. Tak powstał  produkt znany jako haszysz. Ale co wiemy o przemianie chemicznej, która ma miejsce gdy trichomy są oddzielane od rośliny i powstaje właśnie nasz haszysz? 

Czy haszysz  naprawdę  bardzo różni się od kwiatu konopi? Zapytaj każdego prawdziwego konesera tej rośliny a powie Ci, że haszysz ma absolutnie wyjątkową jakość w porównaniu z kwiatem. Ale jak? Dlaczego? Niedawno naukowcy dokonali odkrycia, które zaczyna odpowiadać na te  pytania. 

 Okazuje się, że w procesie wytwarzania haszyszu (podczas utwardzania) następuje przemiana chemiczna, która zmienia powszechny mircen terpenowy  w unikalny monoterpen. Nie występuje on na żywej roślinie. Ten terpen został słusznie nazwany – Haszyszen

Choć nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, to właśnie haszysz był przez lata najbardziej popularną formą  konsumpcji konopi. Marihuana na szerszą skalę trafiła do obiegu dopiero w XX w., do tego czasu konopni amatorzy  raczyli się głównie czarnymi i brązowymi kostkami. 

Czym  jest haszyszen?

Haszyszen (Hashishen) to popularna nazwa cząsteczki 5,5-dimetylo-1-winylobicyklo heksan. Znajduje się tylko w dojrzałym haszyszu z chemicznej transformacji mircenu. To pospolity terpen zawarty w konopiach. Został nazwany przez zespół naukowców, którzy odkryli go w 2014 roku. 

Tego rodzaju przemiany chemiczne nie są nowe ani zaskakujące. Ponadto wiadomo, że mircen może przekształcać się w inne terpenoidy, takie jak geraniol i linalol. Ale te terpenoidy na ogół występują nawet w niskich stężeniach na samej roślinie konopi. Do tej pory haszyszen można było znaleźć tylko w starym haszyszu. 

badanie haszyszen

Mircen i inne terpeny przekształcają się z powodu kilku głównych czynników: powietrza, światła, ciepła i ciśnienia. Interesujące w haszyszenie jest to, że nie jest on alkoholowym terpenoidem, ale prawdziwym terpenem. Składa się tylko z atomów węgla i wodoru. 

Oznacza to,  że haszyszen nie jest utleniającym się produktem mircenu, a powietrze prawdopodobnie nie napędza tej konwersji. Jest raczej bardziej prawdopodobne, że światło, ciepło i ciśnienie przez długi czas napędzają chemiczną przemianę mircenu w haszyszen. Naukowcy, którzy odkryli haszyszen, określają go jako produkt fotolityczny. Oznacza to,  że fotony światła pracują nad powolną transformacją cząsteczki bez jej utleniania. Niezależnie od tego, jak powstaje, jest bardzo mało badań na temat jego tworzenia i ilości w jakich występuje.

Badanie wpływu terpenoidów jest przedsięwzięciem niepewnym. Teoretycznie stosunkowo łatwo byłoby wyizolować haszyszen, następnie podać go gryzoniom i zobaczyć co się stanie. Dodatkowo trudniej jest zbadać w jaki sposób śladowe stężenia tego terpenu przyczyniają się do synergistycznych efektów bardzo złożonej mieszaniny terpenoidów i kannabinoidów gdy są podawane człowiekowi. Naukowcy dopiero niedawno zidentyfikowali i wyizolowali ten związek. Nie są znane żadne publikacje pokazujące, jak haszyszen wpływa na komórki, tkanki lub gryzonie – a tym bardziej na ludzi. 

haszyszen w haszu

Dopóki nie dowiemy się więcej o wpływie haszyszenu na organizm, jego obecność w produkcie niewiele znaczy dla konsumentów. Jeśli użytkownik konopi ma nadzieję na uzyskanie efektów podobnych do działania haszyszu, może być ważne włączenie haszyszenu do preparatu. Ale szczerze mówiąc, nie wiemy, jak ważny może on być dla ogólnych, subiektywnych doświadczeń związanych z zastosowaniem konopi indyjskich. 

Dla producentów, którzy chcą otrzymać produkt z wysokimi poziomami haszyszenu, korzystne byłoby znalezienie materiału wyjściowego, który jest stosunkowo bogaty w mircen.

Hasz należy chronić przed działaniem powietrza. Wyrób tradycyjny polega na  wciśnięciu haszyszu w gotowe formy (kulki lub cegiełki) a następnie owijanie ich folią lub innymi opakowaniem.  Niektóre kultury zakopują  zawinięty hasz dla dodatkowej ochrony i lepszego sprasowania.  

Wiele osób uważa, że haszysz działa w większym stopniu  na umysł, ale „nie zamula” tak bardzo. Wprowadza przy tym w stan fajnego relaksu. I choć sam hasz jest raczej mocniejszy od zioła, to działa poniekąd mniej inwazyjnie, dlatego preferują go ludzie, którzy nie przepadają za mocnym „kanapowym” hajem, za to uwielbiają delikatne szmery w głowie i zmianę percepcji.

Grupa badawcza, która zidentyfikowała haszyszen w dojrzałym haszyszu, poczyniła również inne obserwacje dotyczące terpenów.  Wielu rzadkich pochodnych kariofilenu i humulenu, które były obecne w próbkach. Kilka z tych pochodnych nie występuje powszechnie w przyrodzie. Ponieważ beta-kariofilen i humulen (który w rzeczywistości jest alfa-kariofilenem) są najbardziej rozpowszechnionymi seskwiterpenoidami w konopiach indyjskich, zdecydowanie warto przyjrzeć się przemianom tych terpenoidów.  

Poza tym indywidualnym badaniem,  próbowano  zrozumieć, dlaczego prasowany haszysz znacznie różni się od żywicy konopnej na suszonych kwiatach. Nieżyjący już guru haszyszu, Frenchy Cannoli, zorganizował wspólne przedsięwzięcie o nazwie Trichome Research Initiative, które obejmowało badanie chemicznej przemiany prasowanego haszyszu w ciągu sześciu miesięcy. Odkrycia zostały udostępnione publicznie i mówią nam trochę o tym, co sprawia, że haszysz jest tak wyjątkowy w porównaniu z suszonym kwiatem konopi. 

haszyszen tabelka

Haszyszen nie odkryty w próbkach 

Stężenia kannabinoidów zmieniły się zgodnie z oczekiwaniami. Wartości THCA na początku były wysokie i spadały wraz ze wzrostem wartości delta-9-THC poprzez dekarboksylację. Odnotowano wzrost THCV (dekarboksylacja THCVA) którego nie mierzono w badaniu. Poziomy CBC również wzrosły po dekarboksylacji CBCA. 

Po dokładnym spojrzeniu na Total THC lub Total CBD, wartości te pozostają w dużej mierze niezmienione. Widzimy niewielkie dowody dalszej transformacji THC w CBN. To najbardziej stabilny produkt uboczny degradacji THC. W miarę upływu czasu poziomy CBN w prasowanym haszyszu zaczęły rosnąć, ale co ciekawe:  po 6 miesiącach spadły do około 0,1% CBN.  

Na podstawie badań Frenchy’ego wydaje się, że zmiany w kannabinoidach w czasie są marginalne. Ponadto nie tylko one wpływają na to, że haszysz jest wyjątkowy. A co z terpenami? 

Niestety, w tym badaniu nie monitorowano obecności ani stężenia haszyszenu w próbkach. Monitorowano kilka powszechnie występujących terpenoidów, w tym mircen. Jak można się było spodziewać, wiele mierzonych stężeń terpenów zmniejszało się w czasie, co oznacza, że albo ulatniały się z próbki, albo przekształcały się w inne związki, których nie mierzono. 

      haszyszen druga tabelka

      Monoterpeny, takie jak mircen, pinen lub limonen, które są prawdziwymi terpenami, składają się tylko z węgla i wodoru. Wykazują więcej oznak utraty lub degradacji niż terpenoidy alkoholowe. Żaden z mierzonych terpenoidów nie zwiększył znacząco stężenia w czasie. Terpenoidy raczej się przekształcają niż ulatniają (odparowują) w związki, których większość laboratoriów testujących konopie indyjskie nie mierzy. 

      Podsumowanie

      Aby naprawdę zrozumieć, dlaczego haszysz działa inaczej niż kwiat konopi, należy przeprowadzić szersze i bardziej zaawansowane badania. Wykorzystać w tym celu inne ekstrakty, np. oleje haszyszowe, sosy czy destylaty.  

      Ograniczone badania nad haszyszem mówią nam, że zachodzą interesujące przemiany chemiczne zarówno monoterpenów, jak i seskwiterpenów w haszyszu. Ponadto  haszyszen jest prawdopodobnie tylko jednym z kilku, unikalnych terpenoidów. Tworzą się one w miarę  starzenia się haszyszu i  nie są powszechnie spotykane w naturze.  

      Dzięki niektórym z tych przełomowych prac mamy wgląd w pogranicze nauki o konopiach indyjskich. Być może pewnego dnia tradycyjny haszysz zyska nową wartość wśród entuzjastów i koneserów, ponieważ coraz łatwiej będzie wskazać na naukę, która odróżnia haszysz od innych rodzajów koncentratów z konopi indyjskich. 

      Dyplomowana terapeutka konopna, trener personalny. Założycielka Ãnanda Hemp, gdzie łączy konopie z kompleksową opieką holistyczną. Wielbicielka i propagatorka rozwoju świadomości jak żyć w pełnym zdrowiu, szczęściu i harmonii.

      Moni S.

      Źródła

       

      1.Marchini M, Charvoz C, Dujourdy L, Baldovini N, Filippi JJ. Wielowymiarowa analiza lotnych składników konopi.

      2.Dieckmann, RH i Palamand, SR (1974). Samoutlenianie niektórych składników chmielu. I. Węglowodór monoterpenowy, mircen. Journal of Agricultural and Food Chemistry, 

      3.Cudlik MC i Buchbauer G. 2020. Wpływ światła na składniki olejków eterycznych. Podręcznik olejków eterycznych.

      4.Marchini M, Charvoz C, Dujourdy L, Baldovini N, Filippi JJ. Wielowymiarowa analiza lotnych składników konopi.

      5.Wyniki badań nad kannabinoidami z projektu Frenchy Cannoli Trichome Research Initiative 

      SeedWeed_popup