Medyczna marihuana jest legalna w Polsce od 5 lat, pacjentów przybywa, ale wciąż pozostaje wiele wątpliwości w tej kwestii. Jaki lekarz może wypisać receptę? Jakie schorzenia można leczyć medyczną marihuaną? Jak wykupić taką receptę? Wszystko to może przyprawić o zawrót głowy jeszcze zanim pojawi się efekt „haju” dlatego dziś krok po kroku o tym jak pozyskać receptę na medyczną marihuanę.

Z tego artykułu dowiesz się :

Czym jest medyczna marihuana? 

Medyczna marihuana to lek recepturowy z grupy narkotycznych, co oznacza, że można go uzyskać tylko za pomocą recepty RPW. Brzmi to wszystko groźnie, trochę za sprawą Ustawy ds. Przeciwdziałania Narkomanii, trochę przez kwestie kulturowe. Obrót lekiem narkotycznym w naszym kraju musi być kontrolowany, co jednak w rzeczywistości nie utrudnia znacząco pozyskanie takiej recepty.

Medyczna marihuana to środek psychoaktywny praktycznie taki sam jak ten, który załatwiacie od dilerów. Jest jednak czysty mikrobiologiczne, przebadany, posiada odpowiednie stężenie zadeklarowanych kannabinoidów, pakując to w jedno stwierdzenie – jest lepszej jakości. Dostępne są też konkretne odmiany o różnych właściwościach, dzięki czemu leczenie może być ukierunkowane. 

Konopie indyjskie mają właściwości przeciwzapalne, przeciwwymiotne i przeciwdrgawkowe. Wpływają na obwodowy i ośrodkowy układ nerwowy, oddziałują na receptory naszego układu endokanabinoidowego, dzięki czemu pomagają przywrócić homeostazę organizmu i sprawdzają się w redukcji bólu, wsparciu układu nerwowego i prewencji/wspomaganiu leczenia w niektórych typach nowotworów i wielu innych. 

jak wypisać receptę na medyczną marihuanę

Na co można dostać receptę na medyczną marihuanę?

Często zastanawiacie się, czy Wasze dolegliwości nadają się do leczenia medycznym suszem. Postaram się rozwiać wątpliwości na ile to możliwe. Sęk jednak w tym, ze ustawa nie określa konkretnej, ścisłej listy chorób. 

Ugruntowano też skutecznie przekonanie o tym, że receptę na medyczną marihuanę dostają terminalnie chorzy, u których konwencjonalne środki nie zadziałały i tak naprawdę ostatnią deską ratunku są konopie. Na szczęście prawda jest trochę odmienna, a z pomocy medycznego suszu korzysta się zarówno w onkologii jak i przy leczeniu bezsenności. 

Doskonale wiem jednak, że chcecie takiej chociaż podstawowej listy schorzeń, których leczenie jest wspomagane medyczną marihuaną. Tak więc, medyczną marihuanę stosuje się w Polsce w przypadku chorób takich jak:

  • Zespół Tourette’a 
  • Parkinson
  • Stwardnienie rozsiane 
  • Łuszczycowe/reumatoidalne zapalenie stawów
  • Padaczka 
  • Spastyczność mięśni
  • Migrena
  • Neuropatia
  • PTSD/Zespół stresu pourazowego
  • Depresja
  • Ból, drżenie, napięcia
  • Zaburzenia snu
  • Nudności i nerwica żołądka
  • Endometrioza
  • Zaburzenia odżywiania
  • Jaskra
  • Dolegliwości związane z chemioterapią
  • Problemy onkologiczne 

Lista schorzeń mogłaby być dużo dłuższa. Warto zawsze pamiętać, że to co komuś pomaga, wcale Wam nie musi. Świetnym przykładem są bóle menstruacyjne. Są kobiety, dla których konopie to błogosławieństwo, inne w tym czasie czują się po nich gorzej. Dobrze też pokombinować z dawkami oraz stosować uzupełniająco CBD, co może wzbogacić efekty terapeutyczne konopi. 

Czy każdy lekarz może wypisać receptę?

Kwestią budzącą często Wasze zdziwienie jest to, że każdy lekarz, poza weterynarzem, może wystawić receptę na medyczną marihuanę. Każdy, który wystawia recepty RPW. Jeżeli więc nie korzystacie z usług wyspecjalizowanych klinik to warto przed wizytą upewnić się, czy dany lekarz takie recepty wystawie. 

Nawet lekarz rodzinny może wystawić receptę na medyczną marihuanę, mam świadomość jednak, że wielu z Was spotka się z mentalnym oporem lekarzy. To problem, którego nie da się uregulować w danej chwili w żaden sposób. Na szczęście coraz więcej lekarzy ma świadomość korzyści konopi i jest zaciekawiona tematem. Jednego z takich lekarzy znajdziecie na Naszej stronie, że tak wtrącę krótką reklamę. 

Wybór dobrego lekarza to podstawa skutecznego leczenia, szczególnie przy bardziej złożonych schorzeniach. Popularnie w celu uzyskania recepty korzysta się z pomocy neurologów i psychiatrów, zwyczajnie dlatego, że konopie pomagają na wiele dolegliwości z tych obszarów. 

lekarz przepisuje receptę na medyczną marihuanę

Jak otrzymać receptę na medyczną marihuanę?

Przejdźmy do punktu kulminacyjnego tego artykułu, czyli pozyskania recepty. W zależności od dolegliwości z którymi się zmagacie, możecie kwestię recepty omówić z Waszym lekarzem prowadzącym. Wówczas zakwalifikuje Was do leczenia, omówicie plan, dobierze dawkę i odmianę pod Was.

Cieszę się, że jest coraz więcej pacjentów, którym taki scenariusz udaje się zrealizować. Jest jednak całe grono osób, którym lekarze odmówili leczenia, nie wystawiają recept RPW albo zwyczajnie nie mają odpowiedniej wiedzy. To sytuacja, w której najczęściej szukamy nowego lekarza. Żeby mieć pewność, że osoba, z którą się konsultujemy, ma odpowiednie kompetencje, warto wybrać klinikę wyspecjalizowaną w leczeniu medycznym suszem. 

Plusem obecnych czasów jest możliwość odbycia konsultacji online. U nas działa to tak, że musicie wejść na formularz zgłoszeniowy. Następnie lekarz skontaktuje się z Wami. Kwalifikacja do leczenia jest darmowa. Jest to o tyle wygodne, że jeżeli nie wiecie czy Wasza choroba może być leczona konopiami, to możecie bez żadnych zobowiązań uzyskać taką informację od lek. Adama Zglińskiego. 

Podczas rozmowy lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad, dzięki któremu jest w stanie określić czy możecie leczyć się medycznym suszem. Jeżeli zakwalifikujecie się do leczenia, lekarz dobierze odpowiednią dawkę, wytłumaczy dokładnie mechanizm działania leku, zaproponuje odpowiednią odmianę i przekaże dzienne zalecenia. 

Ile kosztuje medyczna marihuana na receptę?

Leczenie medyczną marihuaną wymaga pewnego nakładu finansowego, ponieważ jedna sprawa to zakup samego leku, druga sprawa to wszystkie dodatkowe koszta. Do kosztów leczenia konopiami należy doliczyć koszt pierwszej wizyty, która z reguły jest najdroższa (kolejne co do zasady są tańsze), jeżeli recepta nie jest wliczona w cenę wizyty to także trzeba doliczyć. Koszt wzrasta dodatkowo jeżeli zależy nam efekcie synergii i dodatkowo wspomagamy się CBD. Kolejnym kosztem jest waporyzator

Koszt medycznego suszu jest sprawą budzącą zniesmaczenie od samego początku. Muszę jednak uczciwie przyznać, że śledząc różne grupki na Facebooku zrzeszające pacjentów konopnych, zauważyłam tendencję do spadku ceny suszu. Jest ich też zdecydowanie więcej, niż na początku, co z pewnością także odbija się na cenie. 

Obecnie cena suszu medycznego, zbliża się do tzw. rynkowej ceny. Absurdem jest jednak to, że do niedawna cena apteczna znacznie przewyższała tą z czarnego rynku. To stawiało pacjentów w trudnym położeniu, bo leczenie medyczną marihuaną nie jest refundowane. Mieli więc do wyboru oddać w aptece wypłatę i dostać lek, albo skorzystać w pomocy dilera i kupić susz taniej, ale niewiadomej jakości. 

Walka o refundację trwa, podobnie jak o możliwość sadzenia krzaczków dla pacjentów. Na dany moment jednak, mogę szczerze stwierdzić, że leczenie konopiami w naszym kraju jest drogie i nie dziwię się, że wiele osób zwyczajnie na nie nie stać. 

ręka podaje receptę na medyczną marihuanę

Jak wykupić receptę na medyczną marihuanę? 

Dostępność medycznej marihuany staje się coraz lepsza, ale do niedawna notorycznie brakowało w aptekach leku dla pacjentów. To nauczyło większość osób, do sprawdzania dostępności suszu w pobliskich aptekach. Bardzo dobre do monitorowania dostępności są strony typu gdziepolek, gdzie również można porównać ceny i znaleźć numer kontaktowy do wybranej apteki.

Warto przed ruszeniem w drogę przedzwonić do wybranej placówki i zarezerwować susz. Powodów jest kilka. System może tylko pokazywać dostępność leku, ale w rzeczywistości może go nie być. Farmaceuta mający zmiany nie może wydawać leków recepturowych i trzeba poczekać na kogoś innego. Na stanie może być końcówka surowca. 

Żeby nie jechać więc bezsensu, dobrze się przygotować. Warto też przed wyjściem z domu wykonać kserokopię recepty, jeżeli natomiast nie mamy możliwości, dobrze poprosić o to w aptece. Recepta, wraz z zaświadczeniem lekarskim i fakturą imienną zakupu to dokumenty, które należy przedłożyć w wypadku kontroli policji. 

Istotne jest też zwrócenie uwagi na opakowanie. Ważne, żeby było oryginalnie zapieczętowane, jeżeli nie jest, farmaceuta powinien o tym poinformować i dopełnić wszystkich zasad bezpieczeństwa, tj. odważanie surowca w rękawiczkach, zapewnienie odpowiedniego opakowania aptecznego. Po zakupieniu przechowujcie susz w oryginalnym opakowaniu, chroniąc nazwę surowca przed wytarciem. 

Mam receptę na medyczną marihuanę – na co zwrócić uwagę?

Recepta na medyczną marihuanę musi być wystawiona na druku do recept RPW, powinna też mieć odpowiednie oznaczenia, kody, które zna lekarz lub może je pobrać z systemu. Poza tym recepta na medyczną marihuanę zawiera te same informacje, jak przy innych lekach odurzających.

Bardzo ważnym aspektem jest przepisywana gramatura leku, ponieważ nie tylko stężenie jest ważne ale też masa surowca. Zazwyczaj lekarze przepisują 5-10 gramów suszu. Ważne jest również, aby na recepcie znalazło się zalecane dawkowanie dzienne leku. Jeżeli przepisana ilość suszu okaże się niewystarczająca, to jest możliwość wystawienia wcześniej kolejnej recepty. 

Na recepcie może znajdować się tylko jeden lek, a pacjent ma 30 dni na zrealizowanie takiej recepty. Oczywiście jak na standardowej recepcie, muszą znajdować się tam dane pacjenta i lekarza. Farmaceuta może także sprawdzić uprawnienia lekarza w trakcie wykupywania przez Was recepty. Możecie też sprawdzić, czy na recepcie napewno znajduje się pełna łacińska nazwa ziela lub przetworu roślinnego i stężenie kannabinoidów. 

Mądralińska, która ma zawsze dużo do powiedzenia. Absolwent dziwnego kierunku ekologiczno-ekonomicznego. W czasie wolnym ziołolecznictwo i sztuka. Plastyczna oczywiście. Jara ją też kosmos. Bardzo dużo empatii w jednym małym człowieku.

Pamela Rohner