Magiczne grzybki, należą do rodzaju Psilocybe. Są zdolne do produkcji psylocybiny, związku związanego z efektami psychodelicznymi. Ile psylocybiny faktycznie znajduje się w najbardziej popularnych gatunkach Psilocybe? Jak należy myśleć o mikrodawkowaniu magicznych grzybków? Warto sięgnąć do samych podstaw oraz sposobu ich działania.

Z tego artykułu dowiesz się :

Aktywne składniki magicznych grzybków

Psylocybina nie jest aktywnym narkotykiem w magicznych grzybkach. Działa jak prolek, czyli prekursor. To biologicznie nieaktywny związek, który może być metabolizowany przez organizm w celu wytworzenia aktywnego leku. Po spożyciu magicznych grzybków, psylocybina jest metabolizowana do psylocyny. Psylocyna jest aktywnym związkiem, który powoduje efekty psychodeliczne. Efekty te wynikają z podobieństwa psylocyny do neuroprzekaźnika w mózgu – serotoniny. Podczas gdy psylocybina otrzymuje najwięcej zasług za swoje właściwości zmieniające nastrój i percepcję, psylocyna jest najprawdopodobniej cząsteczką, która dostarcza efektów psychoaktywnych. Istnieje tu częściowa analogia z marihuaną. Roślina konopi, produkuje THCA (kwas THC). Aby przekształcić THCA w THC, musi być on aktywowany temperaturą, np. zapalniczką podczas palenia, lub temperaturą z piekarnika przy procesie dekarboksylacji. W przypadku grzybów psylocybinowych aktywacja następuje poprzez metabolizm organizmu. W konopiach zawartość procentowa THC odnosi się do całkowitej potencjalnej ilości THC, przy założeniu, że cały THCA jest przekształcany w THC. Podobnie, zawartość psylocybiny w magicznych grzybkach to całkowita zawartość psylocyny: Ile psylocyny zadziała na organizm po procesie metabolizacji psylocybiny do psylocyny.

Grzyby psychodeliczne i psylocybina

Magiczne grzybki, a w nich związek psychoaktywny – psylocybina, aktywują specyficzne receptory serotoniny w mózgu, powodując zmiany w nastroju, myślach, uczuciach czy zachowaniu. Na świecie istnieje ponad 100 odmian grzybów psychodelicznych rosnących dziko na każdym kontynencie z wyjątkiem Antarktydy. Odcisnęły trwałe piętno na historii i kulturze człowieka. Uważa się, że były one katalizatorem ewolucji, który mógł przyspieszyć rozwój ludzkości. W 2019 roku FDA sklasyfikowała terapię psylocybiną jako terapię przełomową w przypadku dwóch badań klinicznych badających jej wpływ na ciężką depresję i poważne zaburzenie depresyjne. To oznaczenie miało na celu przyspieszenie rozwoju i przeglądu leków, które są przeznaczone do leczenia poważnego stanu. Farmakologiczne dowody wskazują, że psylocybina ma bardzo niską toksyczność i jest dość dobrze tolerowana.

Czym są magiczne grzybki

Istnieją różne odmiany magicznych grzybków rozsianych po całym świecie. Psilocybe cubensis, zwany również “Golden teacher”, jest najbardziej powszechny. Inne popularne grzyby magiczne to „Liberty caps” (Psilocybe semilanceata), „Wavy caps” (Psilocybe cyanescens) i „Flying Saucers” (Psilocybe azurescens). Większość grzybów psylocybinowych ma zwykle jasnobrązowe do złotego koloru kapelusze ze smukłymi trzonami. To właśnie po trzonach można rozpoznać cząsteczki psychoaktywne o niebiesko-zielonej barwie. Oprócz tego, że magiczne grzybki rosną w środowisku naturalnym, psylocybina może być również produkowana syntetycznie. Związek ten został po raz pierwszy wyizolowany z grzybów Ameryki Środkowej (Psilocybe mexicana) przez znanego szwajcarskiego chemika Alberta Hofmanna w 1957 roku, który wcześniej zsyntetyzował LSD.

Historia magicznych grzybków

Wykorzystanie magicznych grzybków w rytuałach i ceremoniach było wplecione w całą historię. Dowody sięgające 10 000 lat przed naszą erą w postaci sztuki grzybowej na skałach w Kimberley w Australii wskazują na stosowanie psylocybiny. W literaturze z różnych epok można znaleźć dowody na to, że światowe kultury używały magicznych grzybków. Teonanácatl, czyli „boskie grzyby” Azteków, zostały uwiecznione w tekście przez Hiszpanów w XVI wieku. Twierdzi się, że mityczna substancja Soma, wspomniana w starożytnym tekście hinduskim Rig Veda, pochodzi z magicznych grzybów. Przed rozpoczęciem spożywania takich grzybów, szamani zachęcają do wzięcia udziału w specjalnych, duchowych ceremoniach. Ma to poprawić jakość całego procesu konsumpcji i mikrodawkowania psylocybiny.

Pisanie o magicznych grzybkach sprawiło, że wiedza o nich dotarła do chemików zajmujących się psychodelicznymi substancjami, takich jak Albert Hofmann. Rozpoczął badania mające na celu wyizolowanie aktywnego związku w grzybkach i odkrycie jego zastosowań. Inne czołowe postaci ruchu psychodelicznego założyły słynny i kontrowersyjny Harvard Psilocybin Project na początku lat 60-tych, zwłaszcza Timothy Leary i Ram Dass. Projekt badał i dokumentował wpływ psychodelików na studentów Harvardu. Badania nad terapeutycznymi zastosowaniami magicznych grzybów zasadniczo zatrzymały się w 1970 roku po wprowadzeniu w USA ustawy o substancjach kontrolowanych. Obecnie trend ten ulega odwróceniu, ponieważ naukowcy wracają do badań nad magicznymi grzybkami.

magiczne grzybki

Ile psylocybiny jest w magicznych grzybkach

Podobnie jak w roślinach konopi, zawartość chemiczna magicznych grzybków jest różna. Dwa losowo wybrane grzyby Psilocybe, nawet z tego samego gatunku i zbioru, mogą mieć różne poziomy psylocybiny. Testy laboratoryjne są jedynym sposobem, aby wiedzieć dokładnie, jak silne działanie może mieć dany rodzaj grzybków.

Większość magicznych grzybków, z którymi można się spotkać nie została przebadana laboratoryjnie. Przyczyną jest brak legalnego, regulowanego środowiska do tego. Jednak istnieją pewne opublikowane dane dotyczące zawartości psylocybiny w popularnych gatunkach grzybów Psilocybe i możemy je wykorzystać do oszacowania wytycznych dotyczących dawkowania czy mikrodawkowania.

Najbardziej rozpowszechnionym gatunkiem magicznych grzybków jest Psilocybe cubensis. W Polsce można spotkać go pod nazwą Łysiczki Kubańskiej. Należy on do rodziny pieczarkowców. Opublikowane badania dotyczące zawartości psylocybiny w grzybach Psilocybe wykazały, że mogą one zawierać około 0,5 – 1,0% całkowitej psylocyny, średnio około 0,7% wagowo; 0,7% całkowitej psylocyny równa się około 1% psylocybiny.

Jakie efekty mogą wywołać dawki magicznych grzybków

Na ogół po spożyciu psylocybiny doświadcza się pozytywnych wizji. Inaczej postrzega się świat, rzeczywistość, zmysły są wyostrzone i zwiększa się nasza kreatywność. To pozytywny scenariusz. Jeśli jednak czynniki takie jak otoczenie, słaba kondycja psychiczna czy zbyt duża dawka można doświadczyć uczucia zagubienia, dezorientacji, irytacji czy smutku. Taki stan może przerodzić się w ataki paniki. Czas takiego doświadczenia może wahać się od 6 – 8 godzin. Załóżmy, że mamy jakiś rodzaj magicznych grzybków zawierających 1% psylocybiny. Oprócz tego, że w Polsce konsumpcja psylocybiny jest nielegalna istnieje wiele innych przeciwwskazań. Należą do nich między innymi nieświadome spożycie, problemy psychiczne czy choroby wątroby. Jaką ilość grzybów, wagowo, trzeba spożyć, aby uzyskać słabe, średnie i silne efekty?

Dawka a poziom efektu

Niska dawka – Ilość: 0,25 g – 1 g(suszone) / 2,5 g – 10 g (świeże)

Jeden gram magicznych grzybków jest powszechnie uważany za niską dawkę, która wciąż wywołuje zauważalne efekty. Zazwyczaj nie są to pełne efekty psychodeliczne z  wizualizacjami lub zakrzywieniem rzeczywistości. Bardziej prawdopodobne jest zgłoszenie euforii i wzmocnienia zmysłów, takich jak widzenie bardziej nasyconych barw. Nie jest to mikrodawka tylko niska i zauważalna.

Średnia dawka – Średnia: 1g – 2,5g (suszone) / 10g – 25g (świeże)

Prawdopodobnie zauważa się pewne efekty psychodeliczne, w tym wizualizacji na otwartych i zamkniętych oczach, synestezji (łączenia się zmysłów) i cięższej euforii. Nie doświadcza się prawdziwie oszałamiających efektów umysłu, które ludzie zgłaszają po większych dawkach.

Duża dawka –  2.5g – 5g (suszone) / 25g – 50g (świeże)

Pełne psychodeliczne doświadczenie z ciężkimi zaburzeniami percepcji. Mogą wystąpić trudności w komunikacji.

Jak powinno się przyjmować magiczne grzybki

Mikrodawkowanie polega na przyjęciu 01-03 g suszonych grzybów. Eksperymenty z wyższymi dawkami zaleca się dopiero wtedy, gdy poczujemy się komfortowo przy niskiej dawce.

Ważne jest również, aby przyjmować psylocybinę w bezpiecznym, komfortowym otoczeniu, najlepiej z kimś, kto będzie się nami opiekował lub nawet profesjonalnym wsparciem ludzkim w przypadku jakichkolwiek trudności, jak to miało miejsce w badaniach Johnsa Hopkinsa. Doświadczenia, które można mieć z psylocybiną lub innymi psychodelikami są bardzo wrażliwe na stan psychiczny i fizyczny oraz otoczenie – co jest znane jako „set and setting”.

magiczne grzybki

Mikrodawkowanie magicznych grzybków

Mikrodawkowanie to systematyczne spożywanie psylocybiny. Jej spożyta ilość nie powinna wpływać na stan świadomości. W farmakologii microdosing jest procesem przy opracowywaniu leków. W Australii od 1 lipca 2023 legalnie będzie można leczyć psylocybiną i MDMA schorzenia takie jak PTSD. Nowe prawo australijskie będzie zezwalać jedynie na określone zastosowania: psylocybina jako środek wspomagający leczenie loekoopornej depresji oraz MDMA w leczeniu PTSD, w przypadku którego badania wykazały obiecujące efekty. 

Z kolei Uniwersytet Kalifornijski w Davis planuje prowadzić badania nad psychodelikami i znaleźć metody leczenia takich chorób jak depresja i PTSD. Jego celem jest pogłębienie podstawowej wiedzy na temat mechanizmów działania psychodelików i przełożenie jej na bezpieczne i skuteczne leczenie chorób takich jak m.in. depresja, zespół stresu pourazowego, uzależnienia, choroba Alzheimera i choroba Parkinsona. Nazywany „Instytutem Psychodelii i Neuroterapii”, będzie łączyć naukowców z różnych dziedzin i współpracować z przemysłem farmaceutycznym, aby zapewnić, że kluczowe odkrycia prowadzą do nowych leków dla pacjentów.  Możecie przeczytać więcej o terapii wspomaganej psychodelikami w walce z depresją i PTSD. Dawki medyczne mogą różnić się przy wadze ciała i przyswajalności naszego organizmu.

Metody mikrodawkowania

Podczas mikrodawkowania poleca się stosowanie protokołów. To uporządkowane wytyczne dotyczące dawki i częstotliwości psychodeliku. Wyróżnia takie jak:

  • Protokół Fadimana – przewiduje on mikrodawkowanie co trzeci dzień. Założenie takiego planu ma na celu utrzymywanie się efektów terapeutycznych 1-2 dni po przyjęciu dawki. Takie zjawisko pozwala zapobiegać zwiększeniu tolerancji organizmu. Jest to metoda ekonomiczna i nie wpływa na codzienne funkcjonowanie.
  • Protokół Stamesa – przewiduje on mikrodawkowanie przez 5 dni a następnie 2 dniową przerwę. W czasie 5 dni mikrodawkowania zaleca on również suplementację soplówki jeżowatej oraz niacyny. Soplówka jeżowata zwiększa neuroplastyczność mózgu co poprawia jakość i koncentrację. Niacyna natomiast wpływa na wzmocnienie działania wszystkich substancji. Mamy tu współpracę idealną.
  • “Microdosing Institute Protocol” – protokół stworzony przez Microdosing Institute z myślą o poszerzaniu wiedzy na temat mikrodawkowania psychodelików. Ich program jest dedykowany dla pacjentów z migreną, ADHD czy fobią społeczną. Przewiduje dawkowanie co drugi dzień przez okres 4-8 tygodni i nie wymaga dodatkowej suplementacji.
mikrodawkowanie psylocybiny

Podsumowanie

Terapie psychodeliczne są skuteczne w leczeniu uzależnień, depresji i lęku u osób śmiertelnie chorych. Microdosing poprawia koncentrację. Mikrodawkowanie i zażywanie jakiejkolwiek substancji powinno być przemyślane z zachowaniem bezpiecznych warunków. Powyższy tekst ma charakter edukacyjny i nie namawia do zażywania psychodelików. Posiadanie i sprzedaż substancji psychoaktywnych w Polsce jest nielegalne.

Fanka festiwali i rave’ów, miłośniczka techno i electro. Uwielbiam jedzenie, koty i konopie.

Justyna Walentynowicz

Źródła

  1. SIN Społeczna Inicjatywa Narkopolityki. Psylocybina (grzyby halucynogenne) Z linku: https://sin.org.pl/substancje/psylocybina/
  2. Psychodelic Room. Psychodelicroom.pl. (2022).  Mikrodawkowanie psylocybiny – czyli co musisz wiedzieć o microdisingu psychodelików. Z linku: https://www.psychodelicroom.pl/microdosing
  3. Jikomes N. Leafly. (2021.) How to dose psychedelic mushrooms Z linku: https://www.leafly.com/learn/psychedelics/how-to-dose-mushrooms
  4. Terapia Nowoczesna. Terapianowoczesna.pl. Poznaj 5 protokołów mikrodawkowania psychodelików Z linku: https://terapianowoczesna.pl/protokoly-mikrodawkowania/