Według danych WHO szacuje się, że na całym świecie 5% dorosłych cierpi na depresję.

Ludzie stają się coraz ciekawsi wpływu psychodelików jako potencjalnego leczenia szeregu zaburzeń. Należą do nich m.in. lęk, zespół stresu pourazowego, a także zaburzenia związane z używaniem substancji psychoaktywnych.

Psylocybina jest składnikiem grzybów halucynogennych. To klasyczny psychodelik, który wykazuje obiecujące wyniki w osiąganiu pozytywnych efektów uzdrawiających w kontrolowanych warunkach.

 Z tego artykułu dowiesz się :

Terapia wspomagana psylocybiną

Jak działa sesja terapeutyczna wspomagana magicznymi grzybami? W bezpiecznym i komfortowym środowisku osoba przyjmuje niską dawkę psylocybiny pod nadzorem terapeuty.

Następnie terapeuta będzie pracował z daną osobą, aby pomóc jej zintegrować sesję. Celem jest pomoc osobie w przetworzeniu i znalezieniu znaczenia w tym, czego właśnie doświadczyła.

Ważne jest, aby pamiętać, że psychoterapia jest kluczowym elementem tego procesu. Praca z terapeutą pomaga jednostce przetworzyć i nadać sens jej psychodelicznemu doświadczeniu w sposób, który może przynieść trwałe korzyści dla zdrowia.

Czym jest psylocybina

Psylocybina jest jednym z głównych związków chemicznych występujących w grzybach psychodelicznych. Jest to tak zwany prolek, co oznacza, że musi być metabolizowana przez organizm, aby stać się farmakologicznie aktywna. Po spożyciu doustnym psylocybina jest szybko przekształcana w psylocynę, związek psychoaktywny. 

Podczas gdy psylocybina otrzymuje większość zasług za swoje właściwości zmieniające nastrój i percepcję, psylocyna jest najprawdopodobniej cząsteczką, która zapewnia efekty psychoaktywne.

Psylocybina i psylocyna coraz częściej są zamiennikiem syntetycznych substancji psychodysleptycznych (dietyloamid kwasu D-lizergowego). Te substancje są względnie nieszkodliwe i nie prowadzą do uzależnienia fizycznego.

Historia

W ostatnim czasie w psychologii wzrosło zainteresowanie nad terapeutycznymi zastosowaniami psylocybiny i innych halucynogenów. W rzeczywistości podobnie jak w przypadku historii konopi ich wykorzystanie do celów leczniczych i duchowych nie jest niczym nowym.

Różne kultury i tradycje religijne od dawna wykorzystywały substancje psychodeliczne jako część tradycyjnych medycznych i duchowych rytuałów. 

Psylocybina istnieje od dawna i była używana przez niektóre rdzenne społeczności na całym świecie od ponad 1000 lat.

Niektórzy badacze uważają, że malowidła naskalne w Australii Zachodniej wskazują na użycie magicznych grzybków w rdzennych ceremoniach ponad 10 000 lat temu.

Odkrycie LSD w latach czterdziestych XX wieku doprowadziło do wielu badań nad możliwymi zastosowaniami związków halucynogennych dla zdrowia mentalnego. 

Od lat 40-tych do 60-tych przeprowadzono tysiące badań nad zastosowaniem LSD i psylocybiny. Ta linia badań została w dużej mierze zatrzymana po uchwaleniu w 1970 roku Ustawy o Substancjach Kontrolowanych (CSA).

CSA sklasyfikowała, psylocybinę jako narkotyk umieszczając ją w Wykazie Środków I, co oznaczało, że miała ona „znaczny potencjał nadużywania i uzależnienia” oraz „brak uznanej wartości leczniczej”. To sprawiło, że była nielegalna do jakiegokolwiek użytku.

W 2006 roku naukowcy uzyskali zgodę na badania dotyczące psychodelików jako środka leczniczego. Wykazały, że substancja jest ogólnie bezpieczna i może mieć pozytywny wpływ na samopoczucie, a także łagodzić objawy w leczeniu zaburzeń psychicznych. Wielu pacjentów nie reaguje, na leczenie farmakologiczne więc grzyby są dla nich nadzieją. 

National Survey on Drug Use and Health (NSDUH) donosi, że w latach 2009-2015 około 8,5% respondentów stwierdziło, że próbowało psylocybiny w pewnym momencie swojego życia.

czy psylocybina leczy depresję?

Efekty psylocybiny

Psylocybina jest halucynogenem, który zmienia reakcję mózgu na substancję chemiczną zwaną serotoniną. Rozkładana przez wątrobę (do psylocyny), powoduje zmieniony stan świadomości i zmiany w postrzeganiu rzeczywistości u użytkowników. Ludzie mogą doświadczać uczucia relaksu i euforii. 

Zwykle spożywa się ją na surowo, gotuje lub parzy w postaci herbaty.

Pierwsze efekty pojawiają się po 1-2 godzinach (na pełny żołądek) lub po około 30 minutach (na pusty żołądek).

Ciekawą metodą spożycia jest tzw. Lemon Tek. Metoda ta polega na zmieleniu, posiekaniu lub zmiażdżeniu grzybów na drobny proszek. Następnie miesza się go ze świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny i pozostawia na około 20 minut przed spożyciem. W efekcie końcowym pożądana substancja aktywna przechodzi do naszego soku i wystarczy odsączyć grzyby przez sitko i go wypić. Uważa się, że sok z cytryny wzmacnia działanie psylocybiny, czyniąc ją silniejszą i szybciej działającą. Dla tych, którzy uważają smak grzybów psylocybinowych za nieprzyjemny, Lemon Tek może być smaczniejszą opcją, ponieważ sok z cytryny może pomóc zamaskować ich smak. Oprócz tego zmniejsza uczucie mdłości i ciężkości. 

Po zażyciu psylocybiny ludzie mogą doświadczyć takich efektów, jak:

  • Zniekształcone postrzeganie, w tym zmienione poczucie czasu lub miejsca
  • Euforia
  • Halucynacje
  • Wysoce duchowe lub introspektywne doświadczenia

Halucynacje są często powszechnym doświadczeniem po zażyciu psylocybiny. Badania sugerują, że jest to spowodowane zwiększeniem komunikacji między różnymi sieciami w mózgu.

Niektórzy badacze spekulują, że może to odgrywać rolę w korzystnym wpływie psylocybiny na depresję. Zmieniając połączenia mózgowe i tworząc nowe, może ona pomóc ludziom wydostać się z depresyjnych wzorców.

Jak psylocybina wpływa na mózg

Psylocybina może zwiększać zdolność mózgu do tworzenia nowych ścieżek emocjonalnych i informacyjnych.

Chociaż receptory serotoniny w mózgu (5-ht2a) znajdują się w całym jego obszarze, występują one w szczególnie wysokich poziomach w korze mózgowej, regionie mózgu odpowiedzialnym za funkcje wyższego rzędu. Należą do nich postrzeganie, myślenie, rozumienie języka i pamięć. 

Grzyby pobudzają te receptory w zdezorganizowany sposób, zakłócając domyślną funkcję mózgu i wywołując doświadczenie psychodeliczne. W konsekwencji dana osoba może doświadczyć zwiększonej świadomości otoczenia, zmian w percepcji, nastroju i wzmocnionych zmysłów dotykowych, wśród innych doznań.

Czego dziś potrzebują psychiatria i neurologia

Analizy z wykorzystaniem funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) mózgu ukazały, że psylocybina wydaje się zmniejszać aktywność w przyśrodkowej korze przedczołowej, obszarze mózgu, który pomaga regulować szereg funkcji poznawczych. Należy do nich kontrola hamowania, nawyki i pamięć. Związek zmniejsza również połączenia między tym obszarem a tylną korą zakrętu obręczy, obszarem, który może odgrywać rolę w regulacji pamięci i emocji.

Aktywne połączenie między tymi dwoma obszarami jest zwykle cechą  „sieci trybu domyślnego” mózgu. Sieć ta jest aktywna, gdy odpoczywamy i skupiamy się wewnętrznie, być może wspominając przeszłość, wyobrażając sobie przyszłość lub myśląc o sobie, lub innych. Zmniejszając aktywność tej sieci, psylocybina może usuwać ograniczenia wewnętrznego „ja” – użytkownicy zgłaszają „otwarty umysł” ze zwiększoną percepcją otaczającego ich świata.

Co ciekawe, ruminacja, czyli stan „utknięcia” w obsesyjnych myślach, szczególnie na swój temat, jest cechą charakterystyczną depresji. Wiemy też, że pacjenci z wyższym poziomem negatywnych ruminacji wykazują tendencję do wykazywania zwiększonej aktywności sieci trybu domyślnego w porównaniu z innymi sieciami w spoczynku. Dosłownie stają się mniej wrażliwi na otaczający ich świat. Nie wiadomo jednak, czy objawy depresji powodują tę zmienioną aktywność, czy też osoby z bardziej aktywną siecią trybu domyślnego są bardziej podatne na chorobę.

Nauki o zdrowiu nad zastosowaniem magicznych grzybków w terapii depresji są w toku. Wyniki badań klinicznych w kontrolowanych warunkach medycznych przyniosły obiecujące rezultaty.

Badanie prowadzone w 2016 roku udowodniło, że terapia psylocybiną była powiązana ze znacznym zmniejszeniem objawów lęku i depresji u osób, które przechodziły leczenie nowotworu. Stres emocjonalny i obawy psychiczne związane ze stresem podczas choroby potrafią być bardziej wyniszczające niż czynniki fizyczne. 

Oprócz tych efektów terapia była również powiązana z szeregiem innych korzyści. Osoby leczone psylocybiną zgłaszały zwiększony optymizm i lepszą jakość życia.

Dalsze badanie uzupełniające sugerowało, że efekty te były również trwałe. Uczestnicy utrzymali znaczące zmniejszenie objawów depresji pięć lat po leczeniu. Naukowcy zauważyli również, że od 71 do 100% ochotników opisało terapię wspomaganą psylocybiną jako jedno z „najbardziej znaczących osobiście i duchowo doświadczeń w ich życiu”.

Jedno z badań z 2020 roku opublikowane w JAMA Psychiatry i prowadzone przez naukowców z Johns Hopkins Medicine dowiodło, że dwie dawki psylocybiny i psychoterapia wspomagająca przyniosły szybkie, znaczące efekty przeciwdepresyjne. Około 67% uczestników doświadczyło 50% redukcji objawów. Efekty te wydają się być również trwałe. Do czterech tygodni po leczeniu 54% uczestników, którzy byli leczeni psylocybiną, nie odczuwało już objawów wywołanych depresją.

Naukowcy badają również potencjał psylocybiny w leczeniu innych schorzeń, w tym uzależnień od alkoholu i stanów lękowych.

Ryzyka

Ważne jest również, aby zdawać sobie sprawę, że chociaż psylocybina jest ogólnie określana jako bezpieczna, może również wywoływać niepożądane efekty, takie jak:

  • Urojenia
  • Senność
  • Bóle głowy
  • Nudności
  • Nerwowość
  • Panika
  • Paranoja
  • Psychoza

Przeciwwskazania to problemy z sercem i wątrobą.

Doświadczenia psychodeliczne wywoływane przez psylocybinę mogą czasami skutkować tak zwanym  „bad tripem”. Podczas tego stanu osoba może doświadczać intensywnych uczuć niepokoju i strachu. Może to również prowadzić do przerażających doświadczeń paranoi, urojeń i halucynacji.

Przebywanie w pocieszającym otoczeniu z osobą wspierającą może być pomocne. Ważne jest, aby ludzie mogli stosować psylocybinę na depresję tylko pod nadzorem specjalisty zdrowia emocjonalnego.

czy grzyby halucynogenne leczą depresję?

Potencjał psylocybiny w terapii

Pomimo zainteresowania potencjałem psylocybiny, pozostaje ona nielegalna w użyciu w wielu krajach.

Badania sugerują jednak, że istnieje niskie ryzyko nałogu fizycznego i nadużywania. 

W 2019 r. FDA przyznała tak zwany status terapii przełomowej terapii psylocybiną. Miało to na celu przyspieszenie procesu badań i rozwoju leków, które ukazały wstępne wyniki w badaniach klinicznych w leczeniu poważnych chorób.

Jeszcze jakiś czas temu wydawało się nieprawdopodobne, że ludzie będą mogli zrealizować receptę na tę substancję w lokalnej aptece.

W 2021 r. rząd Australii ogłosił dotacje w wysokości 15 milionów dolarów dla naukowców badających korzyści dla zdrowia psychicznego leków psychodelicznych. Należy do nich psylocybina.

W zeszłym roku Australia stała się domem dla Psychae Institute, globalnego instytutu badań psychodelicznych w Melbourne.

Australia postanowiła uznać lecznicze właściwości psylocybiny. 

Od 1 lipca 2023 r. leki zawierające psylocybinę mogą być przepisywane przez uprawnionych psychiatrów osobom cierpiącym na depresję oporną na leczenie.

Zmiana ta pozwala również na przepisywanie leków zawierających MDMA osobom z zespołem stresu pourazowego (PTSD).

Wierzę, że inne kraje wezmą przykład z Australii i nadejdzie czas, kiedy ludzie będą mogli odwiedzić lekarza lub specjalistę ds. zdrowia psychicznego, i wspomagać leczenie depresji psylocybiną.

Nowa fala badań nad psylocybiną wykazała obiecujące wyniki.

Dowiedzieliśmy się, że psylocybina może mieć działanie antydepresyjne i przeciwlękowe, które utrzymuje się przez kilka miesięcy.

Wydaje się być również pomocna w leczeniu depresji i stanów lękowych u osób, które dotyka depresja lekooporna. A także w przypadku uzależnienia od nikotyny i alkoholu.

Psylocybina może również zwiększać zdolność mózgu do tworzenia nowych ścieżek emocjonalnych i informacyjnych.

 

 

Chcesz rozpocząć terapię medyczną marihuaną?

UMÓW WIZYTĘ i skorzystaj z bezpłatnej konsultacji, aby dowiedzieć się, czy kwalifikujesz się do leczenia.

Głównym Partnerem Otwieramy Oczy jest firma Knap.pro, która jest dystrybutorem marki The Dart w Polsce. Specjalny model lufek jest nie tylko wytrzymały, ale też estetyczny i wygodny. Użytkowanie ich sprawi radość każdemu miłośnikowi konopi. Z ich asortymentem możecie zapoznać się na stronie www.knap.pro

 

Fanka festiwali i rave’ów, miłośniczka techno i electro. Uwielbiam jedzenie, koty i konopie.

Justyna Walentynowicz

Źródła

  1. Dydak K., Śliwińska-Mossoń M., Milnerowicz H. Index Copernicus International. (2015). Psylocybina – ogólnodostępny psychodysleptyk? Z linku: https://phmd.pl/resources/html/article/details?id=141865&language=pl
  2. WHO. (2023). Depressive disorder (depression) Z linku: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/depression
  3. Społeczna Inicjatywa Narkopolityki. Psylocybina (grzyby psylocybinowe) Z linku: https://sin.org.pl/substancje/psylocybina/
  4. Stone E. Leafly. (2021). Magic mushrooms and acid: What are the differences? Z linku: https://www.leafly.com/learn/psychedelics/types-of-psychedelics/shrooms-vs-acid
  5. Stone E. Leafly. (2021). What are psychedelic mushrooms and psilocybin?
    Z linku: https://www.leafly.com/learn/psychedelics/types-of-psychedelics/mushrooms-psilocybin
  6.  John Hopkins Medicine. (2022). Psilocybin Treatment for Major Depression Effective for Up to a Year for Most Patients, Study Shows Z linku: https://www.hopkinsmedicine.org/news/newsroom/news-releases/psilocybin-treatment-for-major-depression-effective-for-up-to-a-year-for-most-patients-study-shows
  7. Lyons A. National Library of Medicine. (2022) Self-administration of Psilocybin in the Setting of Treatment-resistant Depression Z linku: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9507144/