Z tego artykułu dowiesz się:

Nie ma zdrowych roślin bez zdrowych korzeni.  Jako początkujący grower możesz nie znać pojecia  MIKORYZA,  ponieważ trudno określić i zrozumieć sytuację jaka ma miejsce pod powierzchnią. W końcu ta skomplikowana sieć istnieje tylko pod ziemią; poza zasięgiem wzroku i często poza zasięgiem naszej wiedzy i świadomości.
Jest jeden prosty krok, który każdy ogrodnik może wykonać, aby znacznie poprawić kondycję korzeni – Dodaj grzyba!

Czym jest mikoryza?

Mikoryza to nic innego jak związek korzeni roślin i grzyba.

Jest to symbioza, polegająca na tym, że roślina ma ułatwione pozyskanie wody, soli mineralnych i mikroelementów, a grzyb otrzymuje od roślin węglowodany. Ten cudowny związek tworzą wszystkie drzewa w lesie, a jak ważne jest to połączenie świadczy fakt, że 90% roślin na ziemi tworzy związki mikoryzowe, a 80% roślin, które są pozbawione tej zależności ginie. 

Mikoryza to symbioza korzeni roślin z dopasowanymi do ich potrzeb gatunkami grzybów. Dzięki takiej współpracy rośliny mogą czerpać z ziemi większą ilość cennych składników odżywczych i wody oraz stają się bardziej odporne na choroby

Szczepionka mikoryzowa

Mikoryza to zależność odpowiednio dobranych rodzajów grzybów (Myco-RYE-zah) z korzeniami roślin. Tworzą razem symbiotyczny związek. Szczepionka (Inokulacja) mikoryzowa korzystnie wpływa na rozwój roślin. Wzmacnia korzenie dodatkowo poprawia wchłanianie składników odżywczych i chroni przed patogenami roślinnymi.

Dla konopi najlepsza będzie mikoryza endotroficzna (wewnętrzna). Grzyby mikoryzowe wnikają przez ściany komórkowe do wnętrza tkanek korzeni. Kiedy mikoryza skolonizuje korzeń, rozgałęzia go w otaczającej go glebie. Korzenie wówczas są obrośnięte przez grzyba, co wpływa na wytworzenie się korzeni wtórnych. Większa powierzchnia korzeni oznacza dla rośliny większą ilość wody i składników odżywczych, co przekłada się na większą odporność na stres i suszę. Niektóre mikoryzy mogą również pomóc w rozkładaniu składników odżywczych znajdujących się w glebie, takich jak fosforany.

Najprostszy sposób na zaszczepienie mikoryzy to zakup suplementów bogatych w grzybnie. Taka mikoryza może być w formie płynu proszku lub granulatu.

 

Hemp Shoty 1

Zrozumieć zdrowie gleby

Ważne jest, żeby zrozumieć jaki wpływ na Twoją roślinę ma zdrowa gleba. Rolnictwo w stylu zachodnim (masowe sadzenie pojedynczych gatunków roślin na polu) traktuje glebę jako sterylne medium, przez które pompuje się żywność, wodę i pestycydy. Ale gleba naturalnie nie jest sterylnym podłożem.
Tak naprawdę rośliny radzą sobie lepiej rosnąc w ” żywej glebie”, zawierającej drobnoustroje, bakterie i inne formy życia. Rośliny wchodzą z nimi w interakcję, wymieniając składniki odżywcze, które pozwalają lepiej im się rozwijać.

Tak naprawdę rośliny radzą sobie lepiej rosnąc w   „żywej glebie”

Dlaczego warto stosować modyfikatory mikoryzowe?

Karmisz swoje rośliny, zapewniasz im odpowiednią ilość światła i uważnie monitorujesz PH gleby. Więc dlaczego potrzebujesz grzyba?

Po pierwsze: około 80 do 90% gatunków roślin tworzy symbiotyczny związek z grzybami mikoryzowymi, w tym z konopiami indyjskimi. W idealnym świecie mikoryza kwitłaby w glebie już podczas sadzenia. Ale ponieważ często tak nie jest, warto dodac modyfikator.

Po drugie: Mikoryza szczególnie dobrze współpracuje z fosforem. Pomaga roślinom zwiększyć jego wchłanianie z gleby. Dodatkowo fosfor jest niezbędnym składnikiem odżywczym dla roślin konopi. Jest jednym z „wielkiej trójki” (Potas, Azot) niezbędnej do uprawy zdrowej rośliny, która wytwarza kwiaty.

Hemp Shoty 2

  Co robią grzyby mikoryzowe?

 

  • Tworzą w glebie duże sieci, zbudowane z cienkich, przypominających włosy włókien, które oddziałują z siecią korzeni twoich roślin.
  • Zbierają wodę i składniki odżywcze dla roślin, a w zamian roślina odsyła cukier w postaci węglowodanów, które odżywiają grzyby.
  • Tworzą podziemną sieć, która pomaga zwiększyć obszar wchłaniania korzeni, co zwiększa skuteczność nawozu.
  • Pomagają roślinie zwiększyć wchłanianie składników odżywczych. Lepsze wchłanianie składników odżywczych oznacza większe i silniejsze pąki konopi.
Hemp Shoty 3

 Podsumowanie

Rośliny wyewoluowały z grzybami mikoryzowymi.

Mogą oczywiście rosnąć bez niego, ale gdy go dodamy otrzymamy wymierne korzyści dla konopi i dla nas rzecz jasna:)
Roślina wczesniej zakwita, poprawia się jej sklad chemiczny i jakość kwiatów o wyższą zawartośc kannabinoidów i terpenów.

Wybierajac odpowiedni produkt dla naszych roślinek należy pamietać, że najlepsze produkty z grzybów mikoryzowych są wysoce skoncentrowane, co oznacza, że ​​w produkcie jest więcej propagul* grzybów. Skuteczność produktu grzybowego zależy od jego koncentracji – jeśli nie ma wystarczającej liczby propagul, mikoryza może nie być w stanie stworzyć rozległej sieci potrzebnej do wspierania Twoich roślin.

Dla orientacji  podam, że ogólnie dostępne  produkty zawierają ok. 300 propagul na 1 gram. Szukając informacji na ten temat znalazlam nowy produkt  amerykańskiej firmy DYNOMYCO,  który zawiera 900 propagul na gram!

 

*Propagula– termin stosowany w dziedzinie botaniki jako synomim pojęcia diaspora. Oznacza minimalną liczbę organizmów danego gatunku, która umożliwia skolonizowanie danego obszaru.

Dyplomowana terapeutka konopna, trener personalny. Założycielka Ãnanda Hemp, gdzie łączy konopie z kompleksową opieką holistyczną. Wielbicielka i propagatorka rozwoju świadomości jak żyć w pełnym zdrowiu, szczęściu i harmonii.

Moni S.

 Źródła

 

  1.  Bonafante P. Anca IA: Rośliny, grzyby mikoryzowe i bakterie: siec interakcji
  2. Miransari M. Mikroby glebowe a nawożenie roślin
  3. Raklami A. Bechtaoui N. Tahiri AI. Anli M. Meddich A. Oufdou K. Wykorzystanie konsorcjum Rhizobacteria i mikoryz w otwartym polu jako strategia poprawy odżywiania upraw, produktywności i żyzności gleby