Z tego artykułu dowiesz się:

Maj 2020. Trwa akcja #hot16challange2 zainicjowana przez Solara. Jednym z pierwszych nominowanych jest Białas. Nieoczekiwanie jego szesnastka pojawia się na kanale Ciemnej Strefy, a nie SBM Label. Poświęca ją własnie Bonusowi RPK, skazanemu na podstawie pomówień. W numerze namawia innych raperów do wsparcia akcji #MuremZaBonusem poprzez wrzucanie na kanał Ciemnej Strefy swoich numerów.  Ma to zaowocwać powstaniem płyty, z której dochód przeznaczony będzie dla rodziny Bonusa. W czwartek 16.12 miała miejsce premiera płyty, a jej fizyczne wydanie możecie zakupić na stronie Ciemnej Strefy.

Charytatywna płyta dla Bonusa

Początkowo płyta miała być luźną składanką, jednak koncept mocno ewoluował. Producentem wykonawczym projektu został sam Bonus RPK, a Białas jednym z głównych artystów na płycie. Płyta „Murem za Bonusem” sygnowana jest jego pseudonimem i stanowi jego pełnoprawne dzieło.

Na płycie pojawiła się sama śmietanka rapowej sceny. Poza Białasem usłyszymy m.in. Bedoesa, Ero, Karę, Kękę, Kizo, Matę (aka Skute Bobo), Palucha, Peję, Pezeta, Reto, Słonia, Sokoła czy Szpaka. Takiego line-up’u nie powstydziłby się żaden rapowy festiwal, a jak sam nawija Białas, nie musiał do nikogo dzwonić, a tylko odbierał telefony od zainteresowanych.

Co najważniejsze – płyta ma charakter charytatywny. Kilkadziesiąt osób odpowiedzialnych za jej powstanie, od muzyków, producentów, przez grafików, do osób odpowiedzialnych za wideo, pracowało za darmo. Cały dochód z tej płyty przeznaczony jest dla rodziny Bonusa RPK.

Na płycie poza  Białasem usłyszymy m.in. Bedoesa, Ero, Karę, Kękę, Kizo, Matę, Palucha, Peję, Pezeta, Reto, Słonia, Sokoła czy Szpaka

Wyrok więzienia mimo braku dowodów

Bonus RPK (właść. Oliwier Roszczyk) to warszawski reprezentant ulicznego rapu. Jest właścicielem wydawnictwa i marki odzieżowej Ciemna Strefa. Wydał 7 solowych płyt, współpracował między innymi z Niziołem, Rogalem DDL, Sokołem czy Quebonafide.  

Problemy Bonusa rozpoczęły się w 2015 r. W wyniku zeznań trzech małych świadków koronnych został on powiązany z gangiem Rympałka i oskarżony o to, że brał udział we wprowadzeniu do obiegu 26 kg marihuany i 450 g kokainy. Zarzuty były skonstruowane w sposób uniemożliwiający obronę, w akcie oskarżenia nie podano żadnych konkretnych dat, na które artysta mógłby mieć alibi. Mimo braku twardych dowodów w postaci billingów, telefonów, podsłuchów, zakupu kontrolowanego zapadł wyrok skazujący. Dla sądu jedynymi wiarygodnymi zeznaniami były słowa tzw. małych świadków koronnych, czyli byłych przestępców. Prowadzenie działalności gospodarczej, niekaralnośc, rodzina, dzieci, nie były żadnymi okolicznosciami łagodzącymi. Z braku lepszych dowodów prokuratura posługiwała się…tekstami numerów Bonusa.

W lipcu 2018 zapadł wyrok skazujący rapera na 5,5 roku więzienia oraz przepadek 425 tysięcy złotych, które miał zarobić na rzekomym procederze. Wyrok oburzył fanów oraz artystów, którzy nagłaśniali akcję w social mediach. Artystę wspierało też Stowarzyszenie Przeciw Bezprawiu, które skierowało do prezydenta Andrzeja Dudy petycję o ułaskawienie podpisaną przez ponad 100 tys. osób. Na kanale Cannabis News pojawił się też wywiad z Bonusem, który możecie sprawdzić poniżej:

W maju 2019 r. sąd drugiej instancji utrzymał wyrok. Artysta nie stawił się dobrowolnie do odbycia kary, dlatego wystawiono za nim nakaz aresztowania. W listopadzie 2019 r podczas trasy ze studia do domu został zatrzymany do kontroli drogowej, po sprawdzeniu danych doprowadzono go do zakładu na warszawskiej Białołęce.

Prawo a obywatele

Zapytałem o zdanie naszą prawniczkę Lilianę Wiech. Potwierdziła, że w teorii same zeznania nie powinny być wystarczające do skazania. Niestety, część sądów uznaje, że jest to dopuszczalne w ramach swobodnej oceny dowodów. Także teoria to jedno, a jak wygląda praktyka możemy zobaczyć też na przykładzie bezprawnego blokowania inicjatywy Wolnych Konopi.

Jak pokazuje sprawa Bonusa, kiedy Państwo zawodzi na tak ważnej płaszczyźnie jak wymiar sprawiedliwości, ważne jest silne społeczeństwo.  Jako aktywiści będziemy walczyć o zmianę prawa, które jest złe i krzywdzi obywateli. Nie mozemy godzić się na to, by w majestaćie prawa niszczone było ludzkie życie. Zachęcamy Was do włączenia się do akcji i zakupu tej płyty. My już swoją sztukę posiadamy. 

Murem za Bonusem

Geek, miłośnik muzyki, pająków i konopi. Cierpiący na wieczny brak czasu i miejsca na nowe książki

Wiktor Brzeziński

KomuToPotrzebne