Psylocybina jest substancją czynną, którą można znaleźć w magicznych grzybkach. Obecnie jest najpowszechniej badaną substancją psychodeliczną pod kątem zastosowania terapeutycznego, a badania z jej użyciem dotyczą głównie leczenia depresji. Podejście do grzybów halucynogennych i ich właściwości leczniczych znajduje zastosowanie w terapii. Jak to wpłynęło na terapię psylocybiną ?

Z tego artykułu dowiesz się :

Kanada i terapia psylocybiną

W 2020 roku pojawiły się korzystne zmiany dla osób korzystających z terapii psylocybiną w Kanadzie. To pierwsza zmiana od czasu zakazania substancji w 1974 roku.

Sześciu, śmiertelnie chorych na raka pacjentów otrzymało pierwszą w kraju legalnie wyprodukowaną psylocybinę. To psychoaktywny związek znajdujący się w „magicznych” grzybkach. Wszystko odbyło się zgodnie z nowymi zasadami dotyczącymi dostępu do tej substancji. Dzięki temu, pacjenci otrzymali leczenie wraz z terapią psylocybiną.

Health Canada zmieniła swoje zasady w styczniu tak, aby lekarze mogli wnioskować o dostęp do terapii psylocybiną dla nieuleczalnie chorych pacjentów w ramach specjalnego programu. Psylocybina okazała się obiecująca w leczeniu niepokoju u osób z zagrażającymi życiu nowotworami. Wcześniej nie istniały żadne ramy umożliwiające pacjentom dostęp do profesjonalnie produkowanych leków. Oznaczało to, że musieli uprawiać własne grzyby lub pozyskiwać substancję z nielicencjonowanego źródła. Zgodnie z nowymi zasadami, pacjenci zakwalifikowani do programu mogą uzyskać dostęp do psylocybiny od licencjonowanego sprzedawcy. Leczenie ma na celu poprawę samopoczucia psychicznego osób cierpiących na nowotwór.

Doświadczenia mistyczne wywołane za pomocą tych substancji sprawiają, że z większym zrozumieniem podchodzimy do własnej osoby, innych ludzi i ekologii naszej planety. W odpowiednich warunkach prawie każdy może przeżyć tego rodzaju stany.

Terapia psylocybiną kontra zmartwienia

Thomas Hartle stał się pierwszym Kanadyjczykiem mającym dostęp do legalnej psychoterapii wspomaganej psylocybiną. W sierpniu 2020 roku był jedną z sześciu osób, które otrzymały dostęp do terapii.

The Sun poinformował, że Hartle poleciał ze swojego rodzinnego miasta na wyspę Vancouver u wybrzeży Pacyfiku, aby otrzymać psylocybinę po raz pierwszy od sierpnia ubiegłego roku, kiedy jego roczne pozwolenie wygasło.

Hartle początkowo legalnie posiadał własne grzyby i używał ich konsultując się z terapeutą. Tym razem otrzymał psylocybinę klasy medycznej od producenta leków psychodelicznych Psygen Labs. Odbył terapię grupową wraz z pozostałymi pięcioma pacjentami. Program wymaga nadzoru lekarza i zespołu terapeutycznego.

Pacjent podczas rozmowy z The Sun wyznał, że efekty jego pierwszego doświadczenia trwały sześć miesięcy.

psylocybina

Terapia psylocybiną w depresji

W Montrealu, wiodąca klinika we wschodzącej dziedzinie psychoterapii wspomaganej psychodelikami ma zamiar stać się pierwszą placówką służby zdrowia w Quebecu, która legalnie wykorzystuje terapię psylocybiną w depresji.

„To przywilej móc pracować z ludźmi zgłębiającymi swój psychologiczny niepokój i móc zaoferować coś innego niż tradycyjne leczenie, takie jak antydepresanty” – powiedział w niedawnym wywiadzie dr Andrew Bui-Nguyen z Mindspace by Numinous Clinic.

Poinformował, że jego klinika otrzymała 5 maja zgodę Health Canada na opiekę nad pacjentem, który miał za sobą wiele nieudanych terapii.

„Istnieją rygorystyczne przepisy”, powiedział Bui-Nguyen, dodając, że plan ubezpieczeń zdrowotnych Quebecu nie pokrywa leczenia. „Patrzymy na diagnozę, historię medyczną, czy istnieje ryzyko uzależnienia, jakie leczenie było już stosowane. Pacjent, musi mieć za sobą wiele metod leczenia, żeby wniosek był solidny”.

Health Canada przywróciła 5 stycznia swój „Program Specjalnego Dostępu” – zniesiony w 2013 roku za czasów poprzedniego premiera Stephena Harpera. Ma on pozwolić ekspertom w dziedzinie ochrony zdrowia wnioskować o dostęp do zakazanych leków, których wcześniej nie było.

Poprzednio, ludzie mogli uzyskać dostęp do psychoterapii wspomaganej psychodelikami tylko poprzez badania kliniczne lub zwolnienia medyczne. Teraz licencjonowani specjaliści mogą składać wnioski w imieniu pacjentów z zaburzeniami zdrowia psychicznego, takimi jak zespół stresu pourazowego, depresja i lęk w przypadku, gdy konwencjonalne leczenie nie przyniosło efektów.

Magiczne grzyby pozwoliły mi uspokoić zmartwienia w mojej głowie, pozwalając mojemu ciału wykorzystać energię do uzdrowienia i przetworzyć te lęki we wspierającym środowisku.

Przełom w terapii psylocybiną

We wrześniu 2022 pojawiło się studium przypadku kobiety cierpiącej na nowotwór. 49-latka z zaawansowanym rakiem piersi z przerzutami skutecznie zatrzymała rozprzestrzenianie się choroby z pomocą chemioterapii wraz z olejem z konopi i psylocybiną. Po wstrzymaniu konwencjonalnego leczenia raka, pacjentka pozostała wolna od choroby przez 18 miesięcy, stosując tylko konopie i psylocybinę. Doświadczyła nawrotu choroby, gdy przerwała terapię.

U pacjentki po raz pierwszy zdiagnozowano raka piersi w stadium IV w sierpniu 2018 roku. Wkrótce dowiedziała się, że choroba rozprzestrzeniła się na jej kości, wątrobę i węzły chłonne. Natychmiast skierowano ją na chemioterapię. Oprócz tego, podjęła osobistą decyzję o rozpoczęciu leczenia olejem z konopi. W latach 2018-2021, pacjentka przeszła również cztery sesje dużej dawki psylocybiny, mikrodawkując przy tym magiczne grzybki przy konsultacji terapeuty.

Badania przeprowadzone w styczniu 2019 roku wykazały, że rak całkowicie zniknął.

„To podkreśla w pierwszej fazie leczenia możliwość terapeutycznego działania zarówno psychodelików, jak i kannabinoidów w leczeniu przerzutowego raka piersi” – mówią autorzy badania.

Chemioterapia została wstrzymana, podczas gdy pacjentka kontynuowała przyjmowanie codziennych dawek oleju z konopi oraz mikrodawek magicznych grzybków. Przeszła również kolejne trzy sesje terapii w wysokich dawkach w ciągu kolejnych dwóch lat. Badania kontrolne we wrześniu 2019 r. wskazały, że rak nie powrócił. W tym czasie, pacjentka zmniejszyła spożycie marihuany do 56 procent początkowej dawki, jednocześnie tymczasowo wstrzymując psylocybinę. Jednak kolejne badania przeprowadzone w czerwcu 2020 roku wykazały nawrót choroby.

„To rodzi możliwość, że wycofanie terapii kannabinoidowych i psychodelicznych mogło przyczynić się do powrotu nowotworu” – piszą autorzy badania.

Po otrzymaniu tej wiadomości pacjentka ponownie wprowadziła psychodeliki do swojego schematu leczenia i zwiększyła spożycie kannabinoidów. Do października 2021 roku zaobserwowano „stabilizację” choroby, choć nie podano szczegółów dotyczących zaawansowania nowotworu na tym etapie.

Chociaż badacze nie są w stanie wyjaśnić, w jaki sposób lub czy w ogóle takie podejście do samoleczenia skutecznie zatrzymało raka pacjentki, wskazują na badania przedkliniczne, które wskazują na potencjał nowotworowy zarówno konopi, jak i innych psychodelików. Na przykład, badania wykazały, że związki zawarte w konopiach i magicznych grzybkach mogą hamować białko zwane Hypoxia-Inducible Factor (HIF)-1, które ułatwia rozwój naczyń krwionośnych w obrębie guzów.

Badanie zostało opublikowane przez Drug Science.

psylocybina microdosing

Licencja na uprawę

Uczestnicy nowego programu badawczego uniwersytetu w Kanadzie otrzymali licencję na uprawę grzybków. Mają badać ich wpływ na depresję i zespół stresu pourazowego.

Firma farmaceutyczna Apex Labs ogłosiła 1 listopada, że przeprowadzi pierwsze badanie kliniczne psylocybiny w warunkach domowych. Apex Labs jest firmą farmaceutyczną ukierunkowaną na pacjentów, która specjalizuje się w leczeniu psylocybiną weteranów wojskowych. Według informacji, badanie ma sprawdzić skuteczność terapii psylocybiną u weteranów cierpiących na depresję i zespół stresu pourazowego. Pacjenci otrzymają mikrodawki potwierdzone certyfikatem. Maja przyjmować je w domu, zgodnie instrukcjami.

Dyrektor generalny Apex Labs, Tyler Powell  jest podekscytowany możliwością wprowadzenia tego leku do uczestników badania pacjentów, umożliwiając im bezpieczny sposób zbadania, czy psylocybina może pomóc w leczeniu ich schorzeń. „Weterani już teraz stosują samoleczenie za pomocą mikrodawek nieuregulowanych produktów psylocybinowych, nie znając siły działania i bezpieczeństwa produktu, który spożywają. Naszym celem jest rozszerzenie dostępu do produktów leczniczych klasy farmaceutycznej poprzez regulowane systemy, zapewniając przejrzystość i wsparcie dla pacjentów w potrzebie.”

Istnieją dowody na to, że psylocybina może być skuteczna w leczeniu licznych schorzeń i zaburzeń. W 2019 roku amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) przyznała „Breakthrough Therapy Designation” Instytutowi Usona w Wisconsin za prace nad psylocybiną w leczeniu dużych zaburzeń depresyjnych. Takie oznaczenie pokazuje, że FDA jest zaangażowana w szybką ścieżkę przeglądu i rozwoju leków. Powell jest dumny z możliwości, jaką będzie miał jego zespół, aby pomóc weteranom w tej pierwszej w historii próbie w domu.

Całkiem niedawno Uniwersytet w Guelph w Ontario w Kanadzie otrzymał zgodę na przeprowadzenie badań nad grzybami psylocybinowymi. Uniwersytet otrzymał licencję od Health Canada 25 października, co czyni go jednym z pierwszych uniwersytetów w kraju, który otrzymał taką zgodę.

badania psylocybina

Podsumowanie

Terapia psylocybiną wykazuje działania antystresowe, antydepresyjne a wszystko odbywa się oczywiście pod okiem lekarzy.

Mam nadzieję, że wykorzystanie psylocybiny i medycznej marihuany w medycynie będzie stawać się tematem wielu badań. To niesamowite metody niekonwencjonalne, które mogą odnieść przełom w terapii.

Fanka festiwali i rave’ów, miłośniczka techno i electro. Uwielbiam jedzenie, koty i konopie.

Justyna Walentynowicz

Źródła

  1. Rusin M. Weed Week. (2022). Kanadyjski uniwersytet otrzymał licencję na uprawianie grzybów psylocybinowych! Z linku: https://www.weedweek.pl/kanadyjski-uniwersytet-otrzymal-licencje-na-uprawianie-grzybow-psylocybinowych
  2. Lorenc M. Polskie Towarzystwo Psychodeliczne. Czy psylocybina leczy depresję? Z linku: http://psychodeliki.org/czy-psylocybina-leczy-depresje/
  3. Potter N. High Times. (2022). North America’s First Take Home Psilocybin Trial Approved in Canada Z linku: https://hightimes.com/psychedelics/north-americas-first-take-home-psilocybin-trial-approved-in-canada/
  4. Mestosław. (2020). Kanada zezwala na korzystanie z grzybów psylocybinowych terminalnie chorym Z linku: https://mestoslaw.pl/kanada-zezwala-na-korzystanie-z-grzybow-psylocybinowych-terminalnie-chorym/
  5. Rusin M. Weed Week. (2022). Konopie i psylocybina wsparły walkę z nowotworem? Studium przypadku z Drug Science Z linku: https://www.weedweek.pl/konopie-i-psylocybina-wsparly-walke-z-nowotworem-studium-przypadku-z-drug-science/
  6. Zafar R., Sulak D., Brambila J., Nutt D., Schlag A. (2022). Drug Science. Raising awareness: The implementation of medical cannabis and psychedelics used as an adjunct to standard therapy in the treatment of advanced metastatic breast cancer Z linku: https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/20503245221114323
SeedWeed_popup