Dziś usłyszeliśmy wyrok w sprawie Alberto Simao, pacjenta medycznej marihuany oskarżonego między innymi o prowadzenie pojazdu pod wpływem THC.

Z tego artykułu dowiesz się :

Wyrok w sprawie Alberto Simao

W dniu 2 października 2023 roku, Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy wydał wyrok w sprawie polskiego rapera, Alberta Simao, który został oskarżony o prowadzenie pojazdu pod wpływem marihuany oraz znieważenie funkcjonariusza policji. Więcej o sprawie pisaliśmy przy okazji pierwszej rozprawy. Łączny wyrok to 10 miesięcy ograniczenia wolności (kara pracy na cele społeczne) i utrata prawa jazdy na 3 lata.

Rozprawa sądowa

Na rozprawie sądowej biegły wykazał się wątpliwą wiedzą na temat konopi, sugerując, że stężenie THC na poziomie 3,2 ng/ml we krwi Alberta Simao jest porównywalne z obecnością około 0,5 promila alkoholu we krwi. To porównanie jest co najmniej dziwne, ponieważ substancje te mają zupełnie inne działanie i nie można ich utożsamiać. Biegła później zresztą sama to powiedziała, przecząc sama sobie. Porównywanie trucizny do lekarstwa wydaje się kontrowersyjne, a twierdzenie, że zaburzenia po tych substancjach są podobne, jest nieodpowiednie i niezgodne z rzeczywistością. Poza tym, taka obecność ng we krwi świadczy o tym, że pacjent z lekarstwa tego dnia nie korzystał oraz według środowiska naukowego mieści się w granicach błędu co do wpływu THC.

Jako fundacja Otwieramy Oczy wyrażamy także swoje obawy wobec argumentacji dotyczącej zarzutów znieważenia policjanta. Choć nie popieramy takiego zachowania, to jednak zwracamy uwagę na kontekst, w jakim doszło do incydentu. Nagrania z zatrzymania ujawniły, że funkcjonariusze zwrócili się do Alberta Simao słowami: „To nie Kambodża.” My wiemy, że osoby czarnoskóre w tym kraju raczej nie mieszkają, jednak ciężko nie odnieść wrażenia, że było to nieodpowiednie zachowanie. Jednakże sędzia uznała, że nie było to zachowanie rasistowskie, a policjanci nie przekroczyli swoich uprawnień.

flawonoidy co to

Szykanowani pacjenci

W świetle tych wydarzeń, sprawa Alberta Simao pozostaje tematem dyskusji, zarówno pod kątem kwestii kompetencji biegłego, jak i kontrowersji wokół zachowania policjantów. Decyzja sądu wywołuje mieszane uczucia i z pewnością będzie nadal budzić emocje w kontekście sprawiedliwości i równości przed prawem. Pacjenci medycznej marihuany niestety wciąż są szykanowani przez system, a osoba trzeźwa, która zaparkuje w miejscu niedozwolonym, może stracić prawo jazdy i usłyszeć wyrok ograniczenia wolności.

Wyrok jest nieprawomocny, zgodnie z naszą wiedzą obrońcy z kancelarii Arslan law firm będą odwoływać się od niego odwoływać.

Alberto Simao jest polskim raperem angolskiego pochodzenia, związanym z wytwórnią #GM2L. Jego najpopularniejsze numery jak “Dwutakt” czy “La Manga” mają obecnie po ponad 40 mln wyświetleń na serwisie youtube, a Ep-ka “Miejska Jungla” osiągnęła status platynowej płyty. Dodatkowo raper znany jest ze swoich występów w galach freakfightowych organizowanych przez High League oraz Fame MMA.

KomuToPotrzebne