Zmiany w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie recept m.in. na medyczną marihuanę wchodzą w życie z dniem 2 sierpnia.
Informacja o zmianie rozporządzenia z dnia 11.09.2006 w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje opublikowana na Twitterze Ministerstwa Zdrowia wywołała wiele pytań. W jaki sposób będą teraz odbywać się wizyty pacjentów korzystających z medycznej marihuany? Jakie zmiany zostały wprowadzone?
Z tego artykułu dowiesz się:
Ważne zmiany w receptach
Wyjaśniamy, 12 lipca na oficjalnym Twitterze Ministerstwa Zdrowia pojawił się wpis, informujący o zmianie przepisów rozporządzenia dotyczącego m.in. zdalnego wystawiania recept m.in. na środki odurzające, w tym medyczną marihuanę, o treści:
„Minister Adam Niedzielski podpisał rozporządzenie, które ogranicza wystawianie zdalne wystawianie recept na środki odurzające i psychotropowe. Ich przepisaniu musi towarzyszyć badanie i ocena wpływu na pacjenta z wyjątkiem kontynuacji leczenia po nie więcej niż 3 miesiącach wizyty u lekarza” – poinformowało Ministerstwo Zdrowia na oficjalnym profilu na Twitterze.
Rozporządzenie Ministra Zdrowia, zmieniające dotychczas obowiązujące ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów korzystających z preparatów zawierających środki odurzające i substancje psychotropowe.
Interpretując, ten wpis początkowo część osób uznała (w swoim domyśle) że pierwsze wizyty oraz kontynuacje po upływie trzech miesięcy będą musiały odbyć się w formie wizyty stacjonarnej. Owszem, projekt tego rozporządzenia opublikowany 2.05.2023 r. rzeczywiście zakładał „osobiste zbadanie pacjenta”. Zmiany jednak nie wprowadzono. Na ten projekt – który istotnie ograniczał dostęp pacjentów do specjalistów, zareagował Rzecznik Praw Obywatelskich, przesyłając Ministrowi Zdrowia zastrzeżenia.
Jakie zmiany wprowadza rozporządzenie MZ
Rozporządzenie, jak wskazuje Ministerstwo Zdrowia, jest reakcją na masowe wystawianie e recept, przede wszystkim na medyczną marihuanę, za pomocą tzw. receptomatów. Ma to zapobiec przykrym konsekwencjom takich działań ze względu na zagrożenia, jakie mogą spotkać pacjenta. Ten problem został przez nas poruszony w artykule:
Recepta na marihuanę w 15 minut – szansa czy zagrożenie?
Gdy rozporządzenie w zmienionej treści zacznie obowiązywać, recepta na środek odurzający/substancję psychotropową będzie mogła być wystawiona po uprzedniej weryfikacji informacji dot. dotychczasowego leczenia w odpowiednim systemie lub zebraniu kompletnego wywiadu dot. m.in. dotychczasowego procesu leczenia od pacjenta. Ograniczona zostaje możliwość wystawiania e recept bez przeprowadzenia badania (czyli bez jakiegokolwiek kontaktu z lekarzem). Będą mogły one być wystawiane w okresie 3 miesięcy od faktycznego przeprowadzenia przez lekarza badania pacjenta. (Nie dotyczy lekarzy rodzinnych – ich wyłączono z wprowadzonych zmian).
Konieczność wykonania badania nie oznacza jednak osobistej wizyty w gabinecie lekarskim. Może ono odbyć się osobiście lub „za pośrednictwem systemów teleinformatycznych, lub systemów łączności, a także po analizie dostępnej dokumentacji medycznej tej osoby.”. Oznacza to, że pacjenci korzystający z medycznej marihuany, będą mogli w dalszym ciągu odbywać swoje rutynowe badania poprzez teleporadę lub konsultację on-line, a w okresie do 3 miesięcy od ich przeprowadzenia, lekarz zdalnie, bez przeprowadzenia badania będzie, miał możliwość wystawienia recepty na leki zawierające środki odurzające.
Wszystko powinno odbywać się pod okiem doświadczonego lekarza. Jeśli chcesz rozpocząć terapię medyczną marihuaną UMÓW WIZYTĘ i skorzystaj z bezpłatnej konsultacji, aby dowiedzieć się, czy kwalifikujesz się do leczenia.
Głównym Partnerem Otwieramy Oczy jest firma Knap.pro, która jest dystrybutorem marki The Dart w Polsce. Specjalny model lufek jest nie tylko wytrzymały, ale też estetyczny i wygodny. Użytkowanie ich sprawi radość każdemu miłośnikowi konopi. Z ich asortymentem możecie zapoznać się na stronie www.knap.pro
Źródła:
- https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//516/12372005/12970723/dokument630656.docx
- https://bip.brpo.gov.pl/pl/content/dostepnosc-terapii-medyczna-marihuana-rozporzadzenie-mz-ponownie?fbclid=IwAR31xj74ljpB0qCLyrClc86e7EAHMeZpyixYXpyEqaqsOlYULLbabYCRi0Y
Adwokatka zajmująca się prawem konopnym. Obrończyni pacjentów marihuany, aktywistka.
Boomer, dziad, fan dobrej muzyki i jeszcze lepszego rapu. Wujek dobra rada i dobra dusza.