Zmiany w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie recept m.in. na medyczną marihuanę wchodzą w życie z dniem 2 sierpnia.

Informacja o zmianie rozporządzenia z dnia 11.09.2006 w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje  opublikowana na Twitterze Ministerstwa Zdrowia wywołała wiele pytań. W jaki sposób będą teraz odbywać się wizyty pacjentów korzystających z medycznej marihuany? Jakie zmiany zostały wprowadzone? 

Z tego artykułu dowiesz się:

Ważne zmiany w receptach

Wyjaśniamy, 12 lipca na oficjalnym Twitterze Ministerstwa Zdrowia pojawił się wpis, informujący o zmianie przepisów rozporządzenia dotyczącego m.in. zdalnego wystawiania recept m.in. na środki odurzające, w tym medyczną marihuanę, o treści: 

„Minister Adam Niedzielski podpisał rozporządzenie, które ogranicza wystawianie zdalne wystawianie recept na środki odurzające i psychotropowe. Ich przepisaniu musi towarzyszyć badanie i ocena wpływu na pacjenta z wyjątkiem kontynuacji leczenia po nie więcej niż 3 miesiącach wizyty u lekarza” – poinformowało Ministerstwo Zdrowia na oficjalnym profilu na Twitterze. 

Rozporządzenie Ministra Zdrowia, zmieniające dotychczas obowiązujące ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów korzystających z preparatów zawierających środki odurzające i substancje psychotropowe.  

Interpretując, ten wpis początkowo część osób uznała (w swoim domyśle) że pierwsze wizyty oraz kontynuacje po upływie trzech miesięcy będą musiały odbyć się w formie wizyty stacjonarnej. Owszem, projekt tego rozporządzenia opublikowany 2.05.2023 r. rzeczywiście zakładał „osobiste zbadanie pacjenta”. Zmiany jednak nie wprowadzono. Na ten projekt – który istotnie ograniczał dostęp pacjentów do specjalistów, zareagował Rzecznik Praw Obywatelskich, przesyłając Ministrowi Zdrowia zastrzeżenia

Jakie zmiany wprowadza rozporządzenie MZ

Rozporządzenie, jak wskazuje Ministerstwo Zdrowia, jest reakcją na masowe wystawianie e recept, przede wszystkim na medyczną marihuanę, za pomocą tzw. receptomatów. Ma to zapobiec przykrym konsekwencjom takich działań ze względu na zagrożenia, jakie mogą spotkać pacjenta. Ten problem został przez nas poruszony w artykule:

Recepta na marihuanę w 15 minut – szansa czy zagrożenie?

Gdy rozporządzenie w zmienionej treści zacznie obowiązywać, recepta na środek odurzający/substancję psychotropową będzie mogła być wystawiona po uprzedniej weryfikacji informacji dot. dotychczasowego leczenia w odpowiednim systemie lub zebraniu kompletnego wywiadu dot. m.in. dotychczasowego procesu leczenia od pacjenta.  Ograniczona zostaje możliwość wystawiania e recept bez przeprowadzenia badania (czyli bez jakiegokolwiek kontaktu z lekarzem).  Będą mogły one być wystawiane w okresie 3 miesięcy od faktycznego przeprowadzenia przez lekarza badania pacjenta.  (Nie dotyczy lekarzy rodzinnych – ich wyłączono z wprowadzonych zmian). 

Konieczność wykonania badania nie oznacza jednak osobistej wizyty w gabinecie lekarskim. Może ono odbyć się osobiście lub „za pośrednictwem systemów teleinformatycznych, lub systemów łączności, a także po analizie dostępnej dokumentacji medycznej tej osoby.”. Oznacza to, że pacjenci korzystający z medycznej marihuany, będą mogli w dalszym ciągu odbywać swoje rutynowe badania poprzez teleporadę lub konsultację on-line, a w okresie do 3 miesięcy od ich przeprowadzenia, lekarz zdalnie, bez przeprowadzenia badania będzie, miał możliwość wystawienia recepty na leki zawierające środki odurzające.

 

e-recepta rozporządzenie

Wszystko powinno odbywać się pod okiem doświadczonego lekarza. Jeśli chcesz rozpocząć terapię medyczną marihuaną UMÓW WIZYTĘ i skorzystaj z bezpłatnej konsultacji, aby dowiedzieć się, czy kwalifikujesz się do leczenia.

Głównym Partnerem Otwieramy Oczy jest firma Knap.pro, która jest dystrybutorem marki The Dart w Polsce. Specjalny model lufek jest nie tylko wytrzymały, ale też estetyczny i wygodny. Użytkowanie ich sprawi radość każdemu miłośnikowi konopi. Z ich asortymentem możecie zapoznać się na stronie www.knap.pro

 

Źródła:

  1. https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//516/12372005/12970723/dokument630656.docx
  2. https://bip.brpo.gov.pl/pl/content/dostepnosc-terapii-medyczna-marihuana-rozporzadzenie-mz-ponownie?fbclid=IwAR31xj74ljpB0qCLyrClc86e7EAHMeZpyixYXpyEqaqsOlYULLbabYCRi0Y

 

Adwokatka zajmująca się prawem konopnym. Obrończyni pacjentów marihuany, aktywistka.

Lilianna Wiech

Boomer, dziad, fan dobrej muzyki i jeszcze lepszego rapu. Wujek dobra rada i dobra dusza.

Papcio Smok