Ten miesiąc przyćmił wielki powrót inicjatywy 100 tys. podpisów przeciw karaniu za posiadanie 4 krzaków i 30 gramów konopi indyjskich na własny użytek oraz projekt w Norwegii dotyczący podobnej kwestii.

Ale to nie znaczy, że nie opowiem o kolejnych rekordach konopnych, o tym czy konopie leczą raka, depresję czy padaczkę i innych kwestiach.

Na koniec nieplanowanie się trochę otworzyłem i mówię o kilku moich przemyśleniach dotyczących branży konopnej i nie tylko.

Ten odcinek jest zdecydowanie bardzo nietypowy i na pewno jest warty kilku minut czytania bądź 23 minut słuchania! 

0:51 – Czy inicjatywa 100 tysięcy podpisów przeciw karaniu za posiadanie ma sens?

5:30 – Rekord crowdfundingu znowu pobity przez firmę konopną (więcej w odcinku #22)

11:18 – Fenomenalna akcja Przemka Zawadzkiego

12:58 – Pierwszy w historii Otwieramy Oczy Kącik recenzujący!

19:26 – Konopie znowu przejmują polski rynek!

Podoba Ci się to, co robię?

Wesprzyj Otwieramy Oczy!

Otwieramy Oczy to projekt stricte aktywistyczny. Żadna z platform, na której jestem nie pozwala mi zarabiać. Nie to zresztą jest moim priorytetem. Jest nim pomoc chorym, pokazywanie innowacyjnej drogi biznesowej ludziom, czy otwieranie oczu sceptykom. Często wyjeżdżam w celach aktywistycznych, realizuję projekty i wkładam w to wszystko mnóstwo czasu. Środki finansowe są mi potrzebne, żebym mógł po prostu dalej działać lub robić to jeszcze mocniej. Jeśli podoba Ci się to, co robię i korzystasz regularnie z moich materiałów, będę niesamowicie wdzięczny za pomoc w rozwoju Otwieramy Oczy, co jest jednoznaczne ze wzrostem świadomości społecznej.

 

Podcast do czytania

Jaki wpływ na sytuacje konopi w Polsce będzie miała „Inicjatywa 100 tysięcy podpisów”? Czy ma ona w ogóle jakiś sens? Konopny rekord crodwfundingu w Polsce oraz zadowalająca informacja –  jeden z europejskich krajów dekryminalizuje marihuanę. Takie tematy dziś biorę na tapetę! Ja nazywam się Mateusz Zbojna, a ty słuchasz podcastu Otwieramy Oczy. Serdecznie zapraszam. 

Czy inicjatywa „100 tysięcy podpisów” ma sens?

W tym roku już na pewno rusza Inicjatywa 100tys. Podpisów, która dotyczy depenalizacji posiadania 4 krzaków i 30 gramów marihuany. Akcja jest organizowana przez Wolne Konopie. W poprzednim roku zbiórkę powstrzymała pandemia oraz brak dużych eventów takich jak festiwale czy targi konopne. Oczywiście – nie wiadomo, czy w tym roku takie wydarzenia się odbędą, ale jest na to na pewno większa szansa niż w 2020. Jednak w tym roku na sto procent Inicjatywa 100 tyś podpisów ruszy wiosną lub latem. Dostaję od Was
pytania, czy taka akcja może przynieść efekt. Na to pytanie odpowiadałem co prawda na łamach CannabisNews, jednak zapewne nie wszyscy to widzieli lub słyszeli.

Tak, da efekt! Nawet jedna osoba, która zmieni swoje zdanie i nastawienie do konopi to już jest nasz sukces. Bo ona powie następnej osobie: “Słuchaj, rozmawiała ze mną taka dziewczyna, jakieś podpisy zbierała. W
każdym razie opowiedziała mi o konopiach i okazuje się, że to nie tylko używka, ale też marihuana którą dziś można w aptece kupić (wow) i się nią leczyć. To także świetne włókno. W ogóle to podczas uprawy wyciąga z gleby metale ciężkie. No i ogólnie jest tego dużo więcej, wpadnę do Ciebie jutro na herbatę to o tym
pogadamy, bo poleciła mi super kosmetyki na Twoje problemy skórne”. 
No i w ten sposób robi się nie jedna, dwie bądź kilka innych osób pozytywnie nastawionych do konopi. No i pomnóżmy to razy tysiąc. Jest to już całkiem ciekawa liczba. Ogólnie to ja wątpię, żeby te 30 gramów i 4 krzaki było dozwolone, MOŻE uda się zrobić 5 gramów – bo o to walczy Parlamentarny Zespół ds legalizacji marihuany. Jednak nawet jeśli nie – to zebranie tych podpisów zmusi rząd do głosowania na ten temat. Nawet jeśli się nie uda, to i tak wyjdziemy z całej tej sytuacji na plus. To nie jest tak, że zbierzemy podpisy i posłowie nie przegłosują pozytywnie ustawy i całą akcję będzie można wymazać z pamięci.

 

NIE – ta inicjatywa nie pójdzie na marne

To jest walka aktywistów od długich lat! To jest każda taka zbiórka, każdy sondaż, każdy film CannabisNews czy WeedWeeka! Każdy głos w mediach o konopiach, czy każdy odcinek podcastu Otwieramy Oczy! To jest
ciągła walka, to są małe kroki do wielkiego celu. Taka zbiórka – to jest wielki krok do wielkiego celu. Bo nawet jak się nie uda, to my przyjmiemy w naszej społeczności tysiące nowych pro-konopnych osób. I za rok będzie łatwiej. 

Reasumując – Inicjatywa 100 tys. podpisów może dać tylko i wyłącznie świetny efekt. Jeśli chcesz pomóc – pisz na inicjatywa@wolnekonopie.pl. Przed startem zbiórki podpisów otrzymacie wszelkie instrukcje. Ja osobiście podpisy będę zbierał i przejdę się przed startem po wszystkich salonach konopnych w Gdańsku. Jeśli któryś z salonów wcześniej nie zgłosi chęci udziału to postaram się właściciela namówić na przyłączenie się do akcji. W Lublinie czy Katowicach mam nadzieję, że moi znajomi zrobią to za mnie. A jak nie to możecie być pewni, że odpowiednio ich zmotywuję!

 

REKORD CRODWFUNDINGU

Konopna firma znów pobiła rekord crodwfundingu. Tutaj rozwodzić się nie będę, bo nagrałem podcast dokładnie tego samego dnia z właścicielem firmy, Zbigniewem Pisarskim, więc zapraszam Cię do wysłuchania go lub przeczytania. Podcast trwa około 20min. Obiecałem Zbigniewowi, że w tak wielki dla niego dzień nie będę mu zawracał głowy więc jest to, że tak powiem krótki, ale konkretny materiał. Na zachętę dodam tylko, że firma CanPoland pobiła rekord Kombinatu Konopnego zbierając prawie 4,5 mln złotych w 11 minut! Z wywiadu dowiecie się absolutnie wszystkiego co potrzeba – plany firmy, czy pacjenci coś zyskają, co mają robić inwestorzy. Jeżeli jeszcze nie widzieliście to zapraszam do sprawdzenia tego odcinka!

 

ŚWIĄTECZNE CIEKAWOSTKI

4 lutego – Międzynarodowy Dzień walki z rakiem

Wiele się mówi o tym, że konopie leczą nowotwory. Oczywiście jest prawda. Mogą też po prostu pomóc w poradzeniu sobie ze skutkami ubocznymi chemioterapii. Warto jednak pamiętać, że nie leczą wszystkich rodzajów raka, wręcz na niektóre mogą zadziałać odwrotnie. Jeśli mamy chorego na nowotwór w
rodzinie, którego chcemy leczyć kannabinoidami, nie róbmy tego na własną rękę. Są odpowiednie kliniki w Polsce zajmujące się tym. Zresztą napisałem o nich wszystkich artykuł. Dowiecie się z niego między innymi: jak przebiega takie leczenie, ile kosztuje i tak dalej, więc jeśli ciekawi Cię ten temat, to link do artykułu znajdziesz tutaj.

14 lutego – no oprócz walnentynek jest to też trochę smutne święto, bo chorych na padaczkę.

I w tym przypadku konopie spisująsię znakomicie. Cierpisz na padaczkę lekooporną? Spróbuj konopi, a może okazać się, że jest to świetne rozwiązanie. Zresztą, nagrałem cały odcinek podcastu o dziecku chorym na padaczkę lekooporną. Jest to odcinek #18 z Dorotą Gudaniec. Lekarze nie dawali dziecku już praktycznie szans, był w śpiączce, a Dorota postawiła na swoim – mimo, że medyczna marihuana była wtedy nielegalna. Dziś Maks, bo tak ma na imię jej syn, ma się coraz lepiej. Serdecznie zapraszam do wysłuchania lub przeczytania tej naprawdę dramatycznej historii.

 23 lutego – Ogólnopolski dzień walki z depresją 

Depresja to bez wątpienia straszna choroba. I tutaj konopie – podobnie jak w przypadku raka – mogą zarówno pomóc, jak i zaszkodzić. Tu mowa raczej o marihuanie, bo konopie poniżej 0,2% THC raczej nie będą miały efektów ubocznych. Jednak na własną rękę osobie z depresją nie podawajmy konopi. Skonsultujmy to z lekarzem bądź terapeutą.

 2,2 MLD DOLARÓW ZE SPRZEDAŻY KONOPI!

Stan Kolorado w 2020 roku zarobił na sprzedaży marihuany ponad 2,2 miliarda dolarów. Jest to ogromna liczba biorąc pod uwagę fakt, że w tym miejscu mieszka mniej więcej 5,5 mln ludzi. Przeliczając to na
polskie realia, to trochę pieniędzy nasz kraj mógłby na tych konopiach zarobić. Według ekspertów analizujących rynek konopny w USA do tak dużej sprzedaży doprowadziła pandemia.

 NORWEGIA DEKRYMINALIZUJE MARIHUANĘ!

Rząd Norwegii opublikował projekt ustawy o zakończeniu kryminalizacji za posiadanie marihuany (i nie tylko) na własny użytek. 

Dekady represji nauczyły nas, że karanie niedziała. Wręcz przeciwnie, kara może pogorszyć sytuację ”- powiedziała minister edukacji Guri Melby podczas konferencji prasowej.

 

Będzie można posiadać do 10 gramów marihuany, 0,5g MDMA, 2 gramy kokainy czy amfetaminy, tyle samo heroiny, 1 porcję LSD, 20 gramów grzybów psylocybinowych. Co ciekawe, jeśli mieszkaniec Norwegii zostanie
złapany, będzie musiał iść na leczenie. Jeśli nie pójdzie, będzie mógł zostać ukarany grzywną, ale nie będzie podlegać karze pozbawienia wolności.

Zapraszam Cię do zaobserwowania tego podcast’u w aplikacji, w której mnie słuchasz, na Instagramie OtwieramyOczy, na Facebooku OtwieramyOczy oraz do wspierania mnie na Patronite. Wejdź na Patronite i sprawdź jakie nagrody czekają Cię za wspieranie mnie. Uwierz, że zwykła 5 robi wielką różnicę. Czytałeś 24 odcinek podcast’u Otwieramy Oczy, ja się nazywam Mateusz Zbojna. Dzięki za wytrzymanie do końca. Cześć

Odcinki o podobnej tematyce: