Z tego artykułu dowiesz się:

Stosowanie konopi przez branżę modową staje się coraz bardziej popularne. Nie jest jednak niczym nowym, ponieważ włókna konopne były stosowane już w starożytności. Chiny mają najdłuższą historię uprawy konopi włóknistych. Chińczycy używali ich do produkcji odzieży i papieru. Konopie sukcesywnie rozprzestrzeniły się na cały świat i były wykorzystywane w wielu dziedzinach przemysłu, m.in. do wyrobu żagli i lin okrętowych. Jednak wraz z rozwojem bawełny, użycie konopi zaczęło słabnąć. Co więcej, początek ery prohibicji marihuany sprawił, że na długie lata zapomnieliśmy o tym, jak duży potencjał mają włókna konopne.

Obecnie trend się odwraca, a włókna konopne wróciły do łask. Z pewnością wpływ miały na to ruchy legalizacyjne w poszczególnych krajach, zmieniające świadomość na temat konopi. Ponadto zrównoważony rozwój stał się ostatnio bardzo ważnym tematem.

Tkanina konopna stanowi ważną alternatywę dla bawełny z kilku powodów. Konopie włókniste wymagają 4 razy mniej wody niż konwencjonalna produkcja bawełny. Dzięki temu konopie mogą polegać na wodzie deszczowej. Co więcej, konopie wymagają około 1/2 powierzchni ziemi/tonę, którą wymaga bawełna. Ponadto uprawy konopi nie wymagają intensywnego stosowania nawozów i chemikaliów. Wreszcie, konopie mogą dawać nawet dwukrotnie większą wydajność włókien z hektara niż bawełna.

W ostatnich latach kilka firm opracowało kolekcje na bazie włókna konopnego. Patagonia, Toad&Co i inne marki pomogły rynkowi odzieży konopnej stać się bardziej popularnej również dlatego, że nowe technologie produkcji odzieży pozwalają konopiom pokazać swoją wszechstronność i jakość materiału. Wiele znanych marek również sięga po włókna konopne tworząc specjalne, zrównoważone kolekcje. Poniżej omawiam kilka z nich!

Tkanina konopna stanowi ważną alternatywę dla bawełny z kilku powodów. Konopie włókniste wymagają 4 razy mniej wody niż konwencjonalna produkcja bawełny.

Włókna konopne w butach Nike

Niedawno popularna marka Nike zaprezentowała przeprojektowane wersje swoich klasycznych kształtów Air Force 1 i Blazer Mid z wielokolorową cholewką „Hemp” w ramach serii „Move to Zero”.

Do produkcji butów użyte zostały włókna konopne. Podobnie jak AF1, nadchodzące buty Nike Blazer Mid „Hemp” będą również wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu. Blazer Mid będzie miał również insygnia na wkładkach „Move to zero” i logo „Hemp” na wypustkach języka.

Firma przygotowała wiele projektów z okazji 40. rocznicy powstania modelu, przy czym pierwszy z nich jest skoncentrowany na zrównoważonym rozwoju i zawiera kolekcję „Hemp”. Buty pojawią się na oficjalnej stronie producenta w najbliższych tygodniach. 

Nike Hempknit

Co powiecie na konopne Vansy?

Na przestrzeni lat pojawiło się kilka kolekcji, gdzie wykorzystano włókna konopne: Nike SB Dunk High „Skunk”, Nike SB Dunk Low „Green Hemp”, klasyczna Supra S1W „Tree Camo” i kilka wyjątkowych Vansów.

Vans za pomocą swojej submarki Vault by Vans (lub Vans Vault), którego używa do ponownego wydawania archiwalnych projektów, we współpracy z innymi projektantami i wypuszczania ultra-limitowanych wydań na określone święta lub wydarzenia. 

Marka w geście ukłonu w kierunku konopnego święta 20 kwietnia, zaprojektowała kolekcję z użyciem konopi. Każdy z zaprojektowanych sneakersów, a są aż trzy modele (Authentic, SK8-Hi i Old Skool), ma konopne cholewki ze skórzanymi i metalowymi elementami i nakładkami. Buty mają na sobie konopne motywy: duże, haftowane liście konopi na bocznych panelach SK8-Hi i Old Skool oraz na całej powierzchni na Authentic’u.

Vans Hemp

Levi’s nakazuje: „oszczędzaj wodę, noś konopie”!

Jedną z pierwszych firm według Sourcing Journal, które włączyły włókna konopne do produkcji denimu na dużą skalę był Levi’s. Firma zadebiutowała w  2019 roku kolekcją jeansów z 30% zawartością konopi. Już w marcu 2021 r. spółka zwiększyła się wykorzystanie konopi dzięki kolekcji Wellthread zawierającej 55% konopi w jeansach.

Levi’s zainwestował porządnie w B&R dzięki czemu powstała specjalnie zaprojektowana innowacyjna przędza konopna. Okazało się, że włókna konopne wydawały się zbyt szorstkie na skórze, aby można je było w niezmieniony sposób stosować w jeansach. Dlatego Levi’s pracował nad wytworzeniem zmiękczonej tkaniny konopnej, która przypominała by bawełnę.

Najnowszy raport Levi Strauss & Co. zapewnia wgląd w najnowocześniejsze wykorzystanie konopi w kolekcjach odzieży. Firma uznaje konopie za jedno z najbardziej wydajnych źródeł, dzięki którym jej odzież jest zrównoważona. Amerykańska firma podkreśla, że ​​konopie są wysoce zrównoważoną tkaniną, ponieważ wymagają mniej wody i mniej pestycydów do uprawy niż tradycyjna bawełna.

Jednak konopie bawełniane nie są tkaniną certyfikowaną, chociaż konopie uważane są za włókno innowacyjne. Levi’s stwierdził, że współpracuje ze stowarzyszeniami branżowymi, takimi jak Sustainable Apparel Coalition, aby uznać konopie za bardziej zrównoważony materiał.

Levis Hemp

Konopne jeansy z H&M

Ostatnim przykładem firmy, która wykorzystuje włókna konopne jest H&M Group. Spółka w 2018 roku stała się właścicielem producenta jeansów, który uruchomił linię odzieży z konopi. Mowa o firmie Weekday, producencie ekologicznego denimu z siedzibą w Szwecji. Marka przedstawiła pierwsze wyniki tej współpracy podczas Sztokholmskiego Tygodnia Mody.

Co szczególne dla tej kolekcji, ubrania zostały zabarwione odpadami spożywczymi. Na przykład wykorzystano awokado i czerwoną cebulę jako część procesu zrównoważonego barwienia. Konopne jeansy są wynikiem wcześniejszych wieloletnich eksperymentów firmy z materiałami ekologicznymi. Rezultatem tych prac jest m.in linia Infinna, wykonana z regenerowanego włókna tekstylnego. Marka w ostatnich latach wykorzystywała 100% bawełny organicznej. Obecnie planuje wykorzystać konopie w swoich głównych kolekcjach. 

Mądralińska, która ma zawsze dużo do powiedzenia. Absolwent dziwnego kierunku ekologiczno-ekonomicznego. W czasie wolnym ziołolecznictwo i sztuka. Plastyczna oczywiście. Jara ją też kosmos. Bardzo dużo empatii w jednym małym człowieku.
Pamela Rohner

Źródła:

Książki/artykuły:

D. Nutt, tłum. Maciej Lorenc, Narkotyki bez Paniki, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa, 2021

Ph.D. C. Jorgensen, Is marijuana really a gateway drug? A nationally representative test of the marijuana gateway hypothesis using a propensity score matching design, Journal of Experimental Criminology, 2021

MPH T. Kirby, PhD. A.E. Barry, Alcohol as a Gateway Drug: A Study of US 12th Graders, 2012.

J. DeSimone, Is Marijuana a Gateway Drug?, Eastern Economic Journal, 1998.

M. Klinowski, A. Sieniawska, Rozwiązywanie problemów zwalczania narkomanii w przypadkach braku współpracy ze strony rodziców – środki prawne: Polityka narodowa i jej dwa modele – Portugalia, Czechy, Niemcy, Holandia a Polska, Studium Prawa Europejskiego w Warszawie

Raporty:

Europejski Raport Narkotykowy, Tendencje i osiągnięcia, 2021

Raport CBOŚ „Młodzież 2018”

Źródła internetowe:

https://otwieramyoczy.pl/blog/2022/01/01/alkohol-i-konopie-kilka-slow-o-nietrzezwosci/

https://www.kbpn.gov.pl/portal?id=112184

https://www.icpsr.umich.edu/web/pages/

https://www.opensocietyfoundations.org/voices/safe-and-effective-drug-policy-look-dutch

https://www.wiatrak.nl/34934/marihuana-zielone-zloto-holandii