Z tego artykułu dowiesz się:

Zbiór kwiatów konopi to jednocześnie najbardziej ekscytujący i stresujący czas dla plantatorów. To najlepszy czas dla growerów, którzy w końcu mogą zebrać owoce swej pracy. Wielu jednak nie wie, kiedy jest najlepszy czas na ścinkę.

Jak długo trwa wzrost marihuany?

Kiedy jest najlepszy czas na zbiór kwiatów konopi? Powinieneś mieć  podstawową wiedzę na temat cyklu życia rośliny , aby określić ten czas. Twój kalendarz nie jest w stanie precyzyjnie wyznaczyć dnia zbiorów, ale ten podstawowy harmonogram powinien pomóc Ci określić właściwy czas na wycinkę  pąków.  

Ogólnie przestrzegaj tych zasad: 

– feminizowane nasiona marihuany osiągają dojrzałość od czterech do ośmiu miesięcy 

– odmiany o dużej masie sativa zazwyczaj potrzebują więcej czasu na kwitnienie w porównaniu z indicami

Pamiętaj, że te zasady nie dotyczą hybryd automatycznie kwitnących. Zamiast przestrzegać harmonogramu fotoperiodu (czas oddziaływania światła) automaty dojrzewają we wcześniej ustalonym tempie.  Ponadto odmiany automatycznie kwitnące zajmują znacznie mniej czasu niż zwykłe hybrydy marihuany.  Nasiona automatycznie kwitnące osiągną pełne kwitnienie w ciągu zaledwie ośmiu lub dziewięciu tygodni. Pamiętaj, że każdy szczep konopi  ma unikalny wzór wzrostu.Dobrym pomysłem jest wyszukanie danych dotyczących Twojej odmiany na renomowanych forach dotyczących konopi. Te dopasowane informacje powinny dać ci dokładniejsze oszacowanie, kiedy zbierać konopie.

Wyhodowanie rośliny konopi od nasion do zbiorów zajmuje od 10 do 32 tygodni lub około 4-8 miesięcy. Wzrost konopi składa się z szeregu etapów, które przechodzą rośliny podczas swojego cyklu życia

Jak rozpoznać, kiedy konopie są gotowe do zbioru? Istnieje wiele sygnałów, że Twoje zioło osiąga szczytową „zdatność do zbioru”. Oto najważniejsze z nich: 

 • większość trichomów jest nieprzezroczysta i jasnobiała  
 • słupki są brązowe i pomarańczowe  
 • liście wachlarzowe zaczynają się zwijać na końcach  
 • więcej liści wachlarzowych jest żółtych lub brązowych  
 • liście wiatraków zaczynają odpadać  
 • pąki są grube i gęste  
  zbiór konopi

  Kiedy jest optymalny czas na zbiór kwiatów konopi?

  Większość plantatorów konopi dokładnie bada trichomy i w ten sposób określa czy ich roślina jest gotowa do zbioru. W tym celu można użyć lup jubilerskich lub mikroskopu o dużej mocy. Należy dobrze przyjrzeć się kolorowi tych grzybopodobnych wyrostków na pąkach rośliny.  

  Idealnie, większość  trichomów powinna mieć mlecznobiały kolor. Kiedy trichomy przechodzą z przezroczystego do jasnobiałego znaczy to, że mają najwyższe stężenie kannabinoidów.  

  Generalnie najlepiej poczekać, aż wszystkie trichomy będą białe lub bursztynowe. Aby uzyskać najwyższy możliwy procent THC, większość growerów dąży do co najmniej proporcji 70/30 trichomów białych do bursztynowych. 

  Kiedy trichomy przechodzą z przezroczystego do jasnobiałego, oznacza to, że mają najwyższe stężenie kannabinoidów.

  Co się stanie jeśli zetniesz kwiaty zbyt wcześnie?

  Szczerze mówiąc, nikt nie lubi niedojrzałych pąków.  Nawet jeśli desperacko pragniesz „haju”. Większość woli ponownie zapalić maź w swoich bongach lub fajkach niż mielić zbyt wcześnie zebrane pąki. 

  Dlaczego ”kannaserzy” są tak przeciwni przedwczesnej ścince?  Prosta odpowiedź: niedojrzałe pąki nie osiągnęły jeszcze maksymalnej mocy.  

  Wypełnienie włosków roślin kwitnących kannabinoidami wymaga czasu. Jeśli ścinasz rośliny, których większość włosków jest przezroczysta, oznacza to, że będą miały niższe stężenie kannabinoidów i słabszą intensywność.

  zbiór konopi

  Zbyt wczesne zbieranie marihuany nie jest „złe” ale prawdopodobnie nie doświadczysz żadnej z silnie indukujących właściwości tej rośliny. Większość ludzi uprawia konopie ze względu na ich działanie terapeutyczne. Opłaca się poczekać trochę dłużej, aż trichomy będą miały większe stężenie THC i pozostałych kannabinoidów.

  Czy można zebrać konopie zbyt późno?

   Wielu fanów konopi uważa, że ​​lepiej zbierać plony później  niż za wcześnie. W przeciwieństwie do niedojrzałych pąków, przejrzałe trichomy częściej wywołują „haj”.  Jednak rodzaj „haju” jaki uzyskuje się w przypadku późno zebranych kwiatów, nie jest tym samym, co konopie z głównie białymi włoskami.  Jest „cięższy” i bardziej otępiający, typowo kanapowy 🙂 

  W miarę starzenia się marihuany THC we włoskach  zaczyna się utleniać. 

  Te stare cząsteczki THC przekształcają się w nowy kannabinoid znany jako CBN . Jeśli większość trichomów na twoich kwiatach jest bursztynowa lub pomarańczowa oznacza to, że ​​mają duże stężenie CBN.

  zbiór konopi

  Co robi CBN?  Istnieje wiele niesprawdzonych teorii na temat tego kannabinoidu. Niewątpliwie sedacja jest najczęstszym skutkiem związanym z CBN.  Ludzie, którzy palą przejrzałe pąki  twierdzą, że mają głębokie uczucie „ciężkiego ciała”

  Niestety, nie można udowodnić, że CBN jest korzystny dla osób, które chcą mieć senny haj. Wiele osób cierpiących na bezsenność celowo zbiera konopie później, aby skorzystać z tych właściwości. Jednak wciąż nie docenia się korzyści płynących z tego kannabinoidu. 

  Jeśli jesteś ciekawy jak CBN wpłynie na Ciebie, warto poeksperymentować z późnymi zbiorami pąków. 

  Jaki sprzęt jest niezbędny do zbiorów kwiatów konopi?

  Niezbędne narzędzia do zbiorów to:  

  – Ostra para zdezynfekowanych nożyczek 

  – Gumowe rękawiczki – Zapobiegają lepiącym się palcom, ponadto rękawiczki zapobiegają przenoszeniu brudu, zarazków lub oleju z paznokci do pąków.

  Plantatorzy powinni również zainwestować w lupę jubilerską z co najmniej 30-krotnym powiększeniem.  Te przenośne urządzenia mogą być mało zaawansowane technologicznie, ale pomogą ocenić stan włosków rośliny podczas późnego kwitnienia.  

  Każdy grower ma unikalne wskazówki i triki dotyczące zbierania konopi. 

  Jak zbierać marihuanę: Przewodnik krok po kroku

  Każdy grower ma unikalne wskazówki i triki dotyczące zbierania kwiatów konopi. 

  Oto prosty przewodnik najważniejszych czynności podczas zbiorów: 

  1. Zdezynfekuj ostrą parę nożyczek alkoholem izopropylowym i wytrzyj czystym ręcznikiem papierowym;
  2. Załóż parę rękawiczek ;
  3. Tnij gałęzie, zaczynając od największych na głównej łodydze rośliny; 
  4. Odetnij wszystkie liście- wachlarze i wyrzuć je;
  5. Przytnij  liście cukrowe i zachowaj je. Możesz użyć ich do produkcji masła (masło konopne) lub haszyszu (przesiany na sucho lub haszysz lodowy); lub po prostu zwaporyzować je bez przetwarzania;
  6. W celu wysuszenia: rozwieś gałęzie konopi do góry nogami w zaciemnionym pomieszczeniu lub szafce o temperaturze 19-24 stopni Celsjusza i wilgotności 45-50 procent;
  7. Podczas suszenia zawartość wody w kwiatach powinna zmniejszyć się z 75% do 10-15%. Zazwyczaj zajmuje to około 10-14 dni.

  Według opinii innych growerów znacznie lepsze właściwosci suszu są przy suszeniu w temp. od 15-18 stopni C, przy wilgotności do 30%, czas suszenia od 14 dni do momentu aż zawartość wody zmniejszy się do ok. 7%. 

  Podsumowanie

  Powoli i stabilnie zawsze się opłaca. Bez względu na to jak bardzo masz ochotę na marihuanę, musisz wykazać się cierpliwością w fazie zbiorów.  Początkujący plantatorzy konopi zbyt wcześnie odcinają zioło i kończą z mniej niż idealnymi pąkami.

  Przez cały okres kwitnienia pamiętaj o średnim czasie trwania wybranego szczepu. Ponadto  zachowaj szczególną ostrożność przy badaniu włosków na pąkach konopi.  Kolory na tych włoskach powinny dać ci „zielone światło”, aby rozpocząć zbiory.

  Dyplomowana terapeutka konopna, trener personalny. Założycielka Ãnanda Hemp, gdzie łączy konopie z kompleksową opieką holistyczną. Wielbicielka i propagatorka rozwoju świadomości jak żyć w pełnym zdrowiu, szczęściu i harmonii.

  Moni S.

  Źródła

  1. Adhikary D., Kulkarni, M., El-Mezawy, A., Mobini, S., Elhiti, M., Gjuric, R., Ray, A., Polowick, P., Śląski, JJ, Jones, MP, & Bhowmik, P. (2021). Konopie medyczne i kultura tkankowa konopi przemysłowych: obecny stan i przyszły potencjał. Granice w naukach o roślinach. 
  1. McPartland, JM i Small, E. (2020). Klasyfikacja zagrożonych konopi o wysokiej zawartości THC (Cannabis sativa subsp. indica) udomowionych i ich dzikich krewnych. 
  1. Chandra, S., Lata, H. i ElSohly, MA (2020). Propagacja konopi do badań klinicznych: podejście do rozwoju nowoczesnych ziołowych produktów leczniczych. Granice w naukach o roślinach. 
  1. Corroon J. (2021). Kannabinol i sen: oddzielanie faktów od fikcji. Badania nad konopiami i kannabinoidami.