Z tego artykułu dowiesz się:

Dożynki są jednym z najważniejszych świąt polskiej wsi. Stanowią one wyraz podziękowania za pomyślne ukończenie żniw. Obchodzone są od sierpnia do września w jedną z sobót lub niedziel. Wydarzeniu temu towarzyszą liczne zabawy, pieśni śpiewane przez lokalne zespoły ludowe, jak i występy solistów, pokazy talentów, kabarety i coraz częściej- występy znanych zespołów. W Kunowie Dożynki rozpoczęły się od mszy w Kościele św. Władysława. Następnie korowód dożynkowy przemaszerował na stadion miejski, gdzie starości dożynek przekazali chleb Panu burmistrzowi Miasta i Gminy Kunów- Lechowi Łodejowi. Zgodnie z tradycją, w następnej kolejności zaprezentowano wieńce dożynkowe, które oczywiście zostały ośpiewane. Co wspólnego z Dożynkami Gminnymi w Kunowie ma Otwieramy Oczy? Dowiecie się czytając dalszą część artykułu!

Co z tymi dożynkami?

28 sierpnia 2022 roku na stadionie miejskim w Kunowie odbyły się Dożynki Gminne. Po raz pierwszy odbiegając od tradycji, znalazło się miejsce również i na edukację KONOPNĄ! Za zgodą władz miasta, nasza ekipa we współpracy ze stowarzyszeniem Wolne Konopie, zorganizowała stoisko edukacyjne.

Ekipa Kunowo

Ku naszemu zaskoczeniu, stoisko cieszyło się ogromnym zainteresowaniem lokalnej społeczności. Głodni wiedzy o konopiach mieszkańcy Gminy Kunów nie dawali nam chwili na wytchnienie- w pozytywnym znaczeniu. Zastanawiamy się tylko, czy uwagę przyciągnął kontrowersyjny temat czy najmłodszy, a zarazem najsłodszy członek ekipy- Jasio. Pewni jesteśmy natomiast, że gdyby Jasio umiał już mówić, powiedziałby swojemu tacie, jaki jest z niego dumny. Kamil świetnie poradził sobie w roli edukatora uprawowego i dzięki niemu, być może w Kunowie pojawią się mniejsze lub większe uprawy konopi włóknistych. Pamela mocno wczuła się w rolę edukatora fitoterapeutycznego i we wspaniały sposób podzieliła się swoją wiedzą o kosmetykach, oleju, suszu i samej roślinie ze społecznością. Nowy członek naszej ekipy- Emilian Rosiński, również świetnie poradził sobie z przekazywaniem swojej cennej wiedzy o tej niezwykłej roślinie.

Aktywiści - Ojciec i Syn

Przy stoisku można było zarówno szerzyć wiedzę o konopiach, zobaczyć żywą roślinę, jak i nabyć różnorodne przedmioty wykonane z materiału konopnego. Znalazły się tam również olejki CBD przeznaczone do degustacji. Oprócz tego, na stoisku znaleźć można było wnioski do KOWRu– o zezwolenie na uprawę. Wiele z tych wniosków zniknęło ze stoiska, więc mamy nadzieję, że w Gminie Kunów pojawi się równie wiele upraw konopi. Poza kosmetykami konopnymi, książkami, nasionami konopi itp., na stoisku znajdowały się również gadżety z logiem Otwieramy Oczy i Wolnych Konopi. Nie zabrakło również ulotek edukacyjnych z krótkimi faktami konopnymi oraz wizytówek naszej konopnej Pani adwokat- Liliany Wiech. Największym zainteresowaniem wśród artykułów sprzedażowych cieszyły się pre- rollsy CBD/CBG oraz joint packi i oleje CBD. Każda osoba odwiedzająca nasze stoisko wyszła z pełnymi rękoma lub pełną wiedzy głową.

stoisko

Ale to nie wszystko… Edukacji nigdy za wiele, dlatego przygotowaliśmy małą niespodziankę dla lokalnej społeczności.

Burmistrz na stoisku

Panel edukacyjny 

Wbrew zabawowej tradycji podczas świętowania, na scenie również znalazło się miejsce dla edukacji. Panel edukacyjny o uprawie konopi włóknistych poprowadziła pochodząca z Kunowa Wiktoria Frejlich- członkini #OOTeam oraz aktywistka stowarzyszenia Wolne Konopie. Gośćmi wystąpienia byli:

Mateusz Zbojna- założyciel pierwszego w Polsce portalu i podcastu edukacyjnego Otwieramy Oczy, aktywista oraz członek rady nadzorczej Fundacji 420.

Rafał Bogdański- rolnik z Gminy Kunów, który jako pierwszy zdecydował się na uprawę tej kontrowersyjnej rośliny.

Aktywiści na scenie

Mieszkańcy dowiedzieli się m.in. jak starać się o zezwolenie na uprawę; ile można dzięki niej zyskać; jakie są prawne ograniczenia i wielu innych ciekawostek o samej roślinie. Ta inicjatywa mogła przyczynić się do “otwarcia oczu” lokalnej społeczności na konopie.

Aktywiści na panelu

Czy w Gminie Kunów są już uprawy konopi?

Odpowiedź brzmi: TAK! Po zakończeniu naszych działań edukacyjnych pozwoliliśmy sobie z dumną na chwilę wytchnienia. Ale co to była za chwila! Rafał ugościł naszą ekipę na swoim szczęśliwym poletku i zabrał nas na spacer wśród około 3 metrowych konopi! Byliśmy zachwyceni zapachem, widokiem i tym, z jaką pasją Rafał opowiadał nam o swoim małym raju na Ziemi. Mamy nadzieję, że nasze działania przyczynią się do rozszerzenia upraw konopnych na terenie Gminy Kunów, a tamtejsi rolnicy pójdą w ślady Rafała!

Pole konopi

Podsumowanie

Z dumą możemy powiedzieć, że spisaliśmy się na medal. Przebieg wydarzenia przerósł nasze najśmielsze oczekiwania. Jesteśmy bardzo zadowoleni z pozytywnego odbioru naszych działań przez mieszkańców i władze miasta. Dziękujemy władzom za zaufanie i danie nam możliwości wyjścia do ludzi z kontrowersyjnym tematem. Dzięki miłym wspomnieniom, za rok wrócimy z większą energią, nowymi pomysłami i przekażemy jeszcze więcej wiedzy!

Miłośniczka przyrody, biolog z pasji i wykształcenia, wyspecjalizowana w bioanalityce. Zakochana w świecie tatuaży, zainteresowana światem piłki nożnej, aktywnie zgłębiająca i poszerzająca wiedzę na temat konopi

Wiktoria Frejlich

Źródła