Plastik konopny zyskuje na coraz większej popularności. A wielu z Was pewnie nawet nie wie, że istnieje! Jak można wykorzystać plastik z konopi i w jakich produktach go znajdziecie? I czy jest sens iść w ogóle w takie tworzywa?

 Z tego artykułu dowiesz się :

Tworzywa sztuczne z konopi

W XXI wieku plastik jest materiałem, z którym mamy do czynienia najczęściej. Kubki, opakowania oraz woreczki jednorazowe są dla nas codziennością, jednak ta codzienność może się wkrótce zmienić. Zwykła plastikowa butelka typu PET rozkłada się około 1000 lat, a podczas ich produkcji do atmosfery dostaje się nawet 1,8 mld ton CO2!

Plastik konopny jest nowym materiałem, którego produkcja może różnić się w zależności od producenta, jednak pierwszym krokiem jest ekstrakcja celulozy z rośliny. Można to zrobić przez dodawanie do roślin kwasów, wody i wystawienie mieszanki na działanie wysokiego ciśnienia i ciepła. Z łodyg otrzymuje się włókna długie, włókna krótkie a także wnętrze łodygi. Podczas całego procesu włókna się myje i oczyszcza z pozostałości powietrza.
Dzięki temu, że konopie nie posiadają wygórowanych wymagań co do terenu ich uprawa jest łatwa i niewymagająca. Ze względu na to, że używa się najczęściej konopi z gatunku Cannabis sativa, czyli konopia siewna, nie tylko włókna są poddawane przeróbce.
Olej z nasion tej rośliny jest bardzo ceniony, ponieważ zawiera CBD-kanabinoid, który działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Dodatkowo pobudza odporność, pomaga się odprężyć i uspokaja, pomaga w stanach lękowych a nawet łagodzi objawy alergii.
Kwiatostany i żywica są używane w medycynie, ponieważ zawierają 0,2% THC, substancji psychoaktywnej, której używa się w medycynie do leczenia stresu pourazowego, stwardnienia rozsianego i padaczki. Liście i korzenie przerabiane są na paszę lub zostają użyte jako użyźniacz gleby. Niektóre włókna przeznaczane są do produkcji ubrań, materiałów budowlanych (Hempcrete), lin, uszczelnień czy innych bioplastików. 

plastik konopny z konopi

Przewaga plastiku konopnego

 

Gwiazdą tego artykułu jest jednak plastik konopny. Jedną z najbardziej cenionych zalet tego materiału jest to, że posiada ujemny ślad węglowy, aż – 1,63 ton CO2 na tonę produktu. Co to znaczy? To znaczy, że podczas całego cyklu życia produktu, czyli od momentu zasiania konopi do momentu rozłożenia się materiału, plastik konopny zabiera z atmosfery dwutlenek węgla. Rozkład tego kompozytu też nie ma sobie równych!

Czas rozkładu wynosi od 3 do 6 miesięcy. Ponadto nie pozostawia po sobie mikro drobinek i nie zatruwa środowiska.Plastik konopny zaczął być coraz chętniej wykorzystywanym materiałem również przez branżę automotive. Nowy trend promowany jest przez znane marki takie jak BMW czy Mercedes (Daimler).Na Uniwersytecie w Zielonej Górze odbyły się badania próbek plastiku konopnego składającego się w około 95% z włókien konopnych oraz porównanie ich z kompozytem konopnym składającym się z włókien konopnych i włókien palmowych, surowym włóknem konopnym, włóknem węglowym , aluminium i stalą niskowęglową.

Badania skupiły się na znalezieniu alternatywy dla materiałów wykorzystywanych do budowy maszyn, głównie samochodów, aby zminimalizować wykorzystywanie źródeł nieodnawialnych.Po otrzymaniu wyników okazało się, że kompozyt zawierający 40% włókien konopnych jest dużo wytrzymalszy i bardziej odporny na uszkodzrnia od klasycznego plastiku oraz aluminium. Jego zaletą jest też to, że nie wymaga specjalnyh warunków do przechowywania oraz jest biodegradowalny, co jest atutem przy utylizacji.

liść konopi plastik konopny

Kto wykorzystuje plastik konopny?

Ma to też swoje potwierdzenie w historii motoryzacji. Pan Henry Ford zaprezentował w 1941 auto konopne. Silnik pracował na oleju konopnym, a karoseria wykonana była z 70% celulozy z włókien konopnych. Swój udział miały również takie rośliny jak len, pszenica czy soja. Po wielu testach materiał ten okazał się 10 razy bardziej odporny na wgniecenia, niż klasyczna stal oraz o 25% lżejszy.
Niestety, pomysł Forda nie wszedł nigdy do produkcji seryjnej. Jedna z teorii mówi ze rynek samochodowy był bezpośrednio ukierunkowany na metal, którego i tak brakowało ze względu na wojnę. Druga teoria mówi o tym, że zbyt skomplikowane byłoby przestawianie całego przemysłu na nowo wytworzony materiał z konopi. Inna teoria przedstawia auto jako nienadające się do użytkowania przez zapach formaldehydu, którego używano do przetwarzania plastiku. Bardzo eko swoją drogą.
Pierwszym tworzywem sztucznym był celuloid, potem galalit wykonany z białka mleka. Dziś tworzymy plastik z kukurydzy, trzciny cukrowej i skórek banana. Teraz mamy plastik konopny. Możliwe, że rosnąca popularność konopi nie tylko w świecie mechanicznym ale także w życiu codziennym przyczyni się do zwiększenia świadomości ekologicznej i polepszenia jakości życia w każdym możliwym aspekcie.

 

Chcesz rozpocząć terapię medyczną marihuaną?

UMÓW WIZYTĘ i skorzystaj z bezpłatnej konsultacji, aby dowiedzieć się, czy kwalifikujesz się do leczenia.

Przed terapią możesz także wypożyczyć waporyzator.

Głównym Partnerem Otwieramy Oczy jest firma Knap.pro, która jest dystrybutorem marki The Dart w Polsce. Specjalny model lufek jest nie tylko wytrzymały, ale też estetyczny i wygodny. Użytkowanie ich sprawi radość każdemu miłośnikowi konopi. Z ich asortymentem możecie zapoznać się na stronie www.knap.pro

 

 

Uwielbiam horrory, filmy animowane i dobry makaron.

Olimpia Okoniewska

Źródła

  1. Ahmad Fuad Ab Ghani, Jamaluddin Mahmud , “Hardness, Tensile and Microstructure
    Assessment of Carbon/Glass Hybrid Composite Laminate” ,Faculty of Mechanical
    Engineering, Universiti Teknologi MARA Shah Alam, Malaysia 2018
  2. https://evohemp.com/hemp-blog/6-ways-hemp-plastic-is-better/ (07 .09 2022 rok, 13:34 )
  3. Czelej, Kamil Marek , praca dyplomowa “Opracowanie metodyki pomiaru modułów
    sprężystości nanokrystalicznych stopów aluminium przy użyciu automatycznego
    twardościomierza”, POLITECHNIKA WARSZAWSKA WYDZIAŁ INŻYNIERII
    MATERIAŁOWEJ 2012
  4. Wędrychowicz, Piotrowicz : „Recycling of Gold From Waste Electrical and Electronic Equipment by Electrorefining of Copper” Politechnika Koszalińska, Polska 2023
  5. Okoniewska O. „Naturalne polimery w budowie maszyn”, Uniwersytet Zielonogórski , 2023