Knap.Pro
Knap.Pro

Po co nam czyszczenie bonga ? Po dłuższym czasie palenia w szklanym bongu gromadzą się substancje smoliste. Mogą wywołać silny kaszel i nieprzyjemny smak. A lepiej cieszyć się pełnymi walorami terpenowymi i chronić nasz układ oddechowy. Nie ma nic lepszego niż wzięcie bucha ze świeżo wyczyszczonego bonga, fajki lub bubblera. Pozwala to poczuć smak dymu i odmiany.

Z tego artykułu dowiesz się :

Kiedy jest czas na czyszczenie bonga

Krótka odpowiedź brzmi: Kiedy jest brązowe i pełne smoły. Jeśli szkło nie jest przezroczyste i trudno zobaczyć w nim wodę, czas na czyszczenie bonga. Częstotliwość czyszczenia zależy od częstotliwości palenia. Można codziennie albo raz w tygodniu. W przypadku bong i bubblerów dobrym pomysłem będzie wymiana wody po każdym użyciu albo przynajmniej raz dziennie. W wodzie, która stoi zbyt długo może znajdować się sporo zanieczyszczeń. Dodatkowym atutem jest kwestia estetyczna. Jeśli kupujemy bongo, czy dostajemy je od kogoś w prezencie fajnie jakby zostało z nami na dłużej czyste i lśniące. Lepiej będzie wyglądać bez czarnej smoły w środku. Dodatkowo jeśli zechcecie zademonstrować komuś proces palenia z takiej brudnej fajki, dając ją drugiej osobie może być lekko niesmacznie. Gdyby to miałoby być pierwsze doświaczenie, palenie ze świeżą, czystą wodą jest 10/10.

 

Sposób 1: Czyszczenie bonga alkoholem

Czyszczenie bonga jest bardzo proste a produkty do „sprzątania” możecie kupić w każdym sklepie. Tutaj przyda się alkohol i nie do picia – jeśli chodzi o połączenie alkohol i konopie zachęcam do artykułu. Do czyszczenia potrzebny będzie spirytus, najlepiej 90% (70% działa dobrze ale nie najlepiej). Przyda nam się też gruboziarnista sól. Nie jest konieczna ale łatwiej usunąć kawałki żywicy przy jej pomocy. Do ochrony dłoni można założyć gumowe rękawiczki. No to zaczynamy !

Krótka instrukcja czyszczenia bonga

Wylej wodę ze swojej fajki i zdejm pozostałe mniejsze elementy. Wlej do środka alkohol oraz wsyp sól. Zatkaj otwór(fajną opcją jest korek z vapefully) i energicznie potrząsaj przez minutę lub dwie. Wylej mieszankę i opłucz dokładnie ciepłą wodą tak aby nie zostały pozostałości z naszego „środka myjącego”. Teraz pozostaw bongo aby całkowicie wyschło a alkohol odparował (proces trwa około godziny). W razie potrzeby można go powtórzyć. Został nam jeszcze cybuch więc i jemu należy się chwila uwagi.

Mniejsze elementy

Jeśli chodzi o mniejsze kawałki, jak np. cybuch można umieścić je w pudełku lub woreczku strunowymi, zalać alkoholem i namoczyć aż brud zacznie lekko się rozpuszczać. W przypadku trudno dostępnych zanieczyszczonych miejsc można użyć szczoteczki czy gumowej rękawiczki. Kiedy roztwór uzyska ciemny, nieprzyjemny kolor mniejsze elementy takie jak cybuch czy szklana lufka należy dokładnie wypłukać i zostawić do odparowania tak samo, jak w przypadku bonga. W przypadku trudnych do usunięcia zabrudzeń można zostawić elementy do namoczenia na całą noc.

Moim zdaniem, metoda z solą i alkoholem jest najlepsza. Można alternatywnie użyć samego alkoholu i wody – jeśli wasze bongo jest akrylowe a nie szklane, będzie to lepsze rozwiązanie.

 

bongo

Sposób 2: Czyszczenie bonga „zmywaczem”

Metoda nie różni się wykonaniem – jedynie produktami, których będziemy używać.

Czyszczenie bonga tabletką do zmywarki

Domowym sposobem na czyszczenie bonga będzie użycie tabletki to zmywarki. Można podzielić kostkę na mniejsze kawałki,wsypać ją do bonga i zalać wrzątkiem. Powinno to odstać około 30 minut, do rozpuszczenia zanieczyszczeń. Ważne jest, aby robić to w zlewie, ponieważ kostka będzie mocno się pienić. Kiedy woda ostygnie, można użyć wspomnianego wcześniej korka i potrząsać w przypadku trudniejszych zabrudzeń aż się rozpuszczą. Na koniec płuczemy bongo dokładnie wodą i gotowe. Jak będziecie myć je regularnie, można używać gąbki z płynem do mycia naczyń. Zmywamy tak jak kubki i talerze, tylko delikatnie żeby się nie stłukło. Jak sami widzicie, możliwości jest wiele.

Profesjonalne środki do czyszczenia bonga

Nie każdy z nas lubi domowe sposoby. Wygodniej i szybciej jest zamówić przeznaczony do tego preparat. Tutaj polecam Wam Vape Cleaner.  Jest ekologiczny i biodegradowalny. Do tego, jeśli zależy Wam na wyglądzie i trwałości bonga możecie zaopatrzyć się w specjalną sól.

czyszczenie bonga

Czyszczenie waporyzatora

Jeśli korzystacie z waporyzacji tutaj również ważne jest dbanie o sprzęt i jakość oraz czystość naszego palenia. Do elementów ceramicznych, szklanych i metalowych najszybszym i najwygodniejszym sposobem będzie Vape Cleaner. Po wyczyszczeniu elementów waporyzatora płynem wystarczy opłukać je tylko ciepłą wodą. W przypadku elementów drewnianych i plastikowych należy użyć ciepłej wody z mydłem i delikatnej ściereczki. Alkohol mógłby je uszkodzić. Szczegółowe instrukcje odnośnie czyszczenia wapków, powinny znajdować się w ich instrukcjach. Warto zadbać o nie tuż po zakupie i robić to regularnie, ponieważ wpływa to na ich działanie w późniejszym czasie. Dodatkowo jest to najzdrowsza metoda spożywania konopi, rekomendowana pacjentom medycznej marihuany. Czystość powinna być tu na 1 miejscu.

waporyzacja

Podsumowanie

Mam nadzieję, że spojrzycie teraz na swoje bongo i jeśli nic przez nie nie widać, spróbujecie któregoś sposobu. Zachęcam by robić to regularnie. Wtedy przebiega to znacznie sprawniej i oczywiście jest dla nas zdrowsze. Nie ważne czy wybieramy domowy sposób, czy gotowy płyn. Palenie z bonga może być przyjemne, jeśli o to odpowiednio zadbamy.

ROZPOCZNIJ TERAPIĘ MEDYCZNĄ MARIHUANĄ W OTIWERAMY OCZY! (KLIK!)

Fanka festiwali i rave’ów, miłośniczka techno i electro. Uwielbiam jedzenie, koty i konopie.

Justyna Walentynowicz