Psychodeliki nie spotkały się z przychylnością społeczeństwa w latach 60. i zostały owiane złą sławą. Wpływ miały na ten stan niedopracowane badania oraz presja władz. Między innymi przez to substancje zostały zdelegalizowane. Jednak naukowcy przez ostatnie lata mocno drążyli temat – przeprowadzali liczne badania, aby na nowo zrozumieć ich korzystny wpływ na organizm człowieka.

Z tego artykułu dowiesz się :

    • Jak działa LSD?
    • Jaka dawka LSD jest bezpieczna?
    • W czym pomoże LSD?

Jak działają psychodeliki?

Intensywne badania nad wykorzystaniem substancji psychoaktywnych doprowadziły do wypracowania jasnych wyników, które dają zupełnie nowy obraz i rzuciły nowe światło na kwestię ich wykorzystania w leczeniu zaburzeń psychicznych. Dzięki nowym odkryciom chorzy na liczne schorzenia neurologiczne oraz psychiatryczne mają nadzieję na poprawę swojego stanu zdrowia i samopoczucia.

Psychodeliki są substancjami psychoaktywnymi, które mogą być bardzo pomocne w leczeniu zaburzeń depresyjnych, a także lękowych. Doskonale wpisują się w poprawę samopoczucia pacjentów po udarze mózgu. Mogą w pewien sposób wpływać na odbiór świata, a także pamięć, emocje, kreatywność czy różne stany emocjonalne.

Badacze z uniwersytetu Johnson Hopkins Medicine prowadzą zaawansowane badania w tym kierunku na ssakach, z których jasno wynika, że po zażyciu tego typu preparatów są one bardziej wrażliwe na sygnały dochodzące z otoczenia. Zauważono również pozytywne zmiany w mózgu. Podanie jednorazowej dawki, w zależności od preparatu, daje uczucie wzmożonej aktywności organu. Ta aktywność utrzymuje się od dwóch do czterech tygodni.

Wyniki badań, które zostały opublikowane w ostatnim czasie, jasno dają do zrozumienia, że działanie substancji psychodelicznych, czyli psychodelików, generuje możliwość wykorzystania ich w leczeniu różnego typu schorzeń takich jak głuchota, depresja, uzależnienie czy mogą być również pomocne wśród pacjentów chcących odzyskać sprawność po udarze mózgu.

Tego typu preparaty będą także doskonałą alternatywą dla innych depresantów oraz leków stosowanych w zespole stresu pourazowego. Po zażyciu psychodelików – jak stwierdzili naukowcy – uaktywniają się umiejętności motoryczne oraz wzmagane są kluczowe okresy pracy mózgu, dzięki czemu staje się bardziej otwarty na pewne doświadczenia i bodźce.

wapozyczalnia
wapozyczalnia

Jakie wyróżnia się psychodeliki?

Naukowcy podczas swoich badań stosowali różnego typu psychodeliki, które były testowane na myszach. Warto wspomnieć o MDMA, który wywoływał silne uczucie towarzyskości oraz miłości. Ten stan po zastosowaniu tego psychodeliku trwał dwa tygodnie. Ibogaina, która działa na różne receptory znajdujące się w mózgu – odgrywające kluczową rolę w uzależnieniach – potrafiła się utrzymać nawet cztery tygodnie.

Zauważono też, że LSD wykazywało zdolność do zmiany odbioru istnienia świata, a także odkrywania samego siebie – efekt trwał trzy tygodnie. Warto również wspomnieć o ketaminie, po której najważniejszy okres uczenia się myszy był zauważalny przez dwie doby. Naukowcy jasno twierdzą, że kluczowy okres otwartości mózgu po zażyciu psychodelików u myszy trwa tyle samo co u każdego człowieka.

Wpływ psychodelików na mózg

Badacze przyjrzeli się również temu, w jaki sposób leki psychodeliczne wpływają na molekularne mechanizmy. Z badań wynika, że takie substancje jak psylocybina oraz LSD angażujące receptory serotoniny poszerzają aktywność mózgu. Przy czym pozostałe psychodeliki – w tym przypadku były brane pod uwagę ketamina, MDMA oraz Ibogaina tego nie robią.

Już nawet małe dawki LSD wykazują działanie przeciwdepresyjne – najnowsze badania

Opracowania pokazują, że psychodeliki wpływają na mózg człowieka, a także jego pracę i są w stanie zwiększyć jego możliwości – jednocześnie mogą wspomagać leczenie różnych zaburzeń, takich jak depresja, a także niedoczynności mózgu.

Dodatkowo w przypadku osób dorosłych pobudzają komórki do zwiększonych możliwości poznawczych, nabywania umiejętności i przetwarzania traumatycznych wydarzeń, dlatego są mogą być bardzo przydatne w przypadku leczenia stanów depresyjnych, napięciowych oraz lękowych.

A co Wy o tym myślicie?

Źródła

https://psylonews.pl/badania