Mutacje konopi to temat w polskim Internecie traktowany „po macoszemu”. Każdy z nas, miłośników konopi potrafi rozpoznać konopny liść. Jest to liść dłoniasty, inaczej dłoniasto złożony lub palczasty. Kształt liścia konopnego stał się dobrze rozpoznawalnym symbolem w popkulturze. Zdobi okładki albumów muzycznych, grafiki na koszulkach i inne rozmaite gadżety. Odmian jednak jest wiele, a liście różnią się od siebie. Odpowiadają za to mutacje konopi! 

Z tego artykułu dowiesz się :

Jak powstają mutacje konopi?

Czy wszystkie konopie wykazują podobieństwo jeśli chodzi o budowę liścia? Oczywiście, że nie! Winne są temu mutacje konopi zachodzące z różnych przyczyn.

Przecież wiemy, że budowa Cannabis sativa i Cannabis indica nieco się różni. Coraz częściej zamiast podziału sativa/indica używa się terminów: narrow leaf varietals (NLV) oraz broad leaf varietals (BLV). A chodzi o odmiany o wąskich lub szerokich liściach. W odmianach indica mamy szeroko palczaste liście, podczas gdy dla odmian sativa charakterystyczne są liście wąsko palczaste. Dalej jednak będą miały typowy konopny liść, który trudno pomylić z liściem innej rośliny.

Bez względu jednak na jakiej nomenklaturze się oprzemy, to świecie konopi nadal jest dużo do opisania i nazwania. Otóż istnieją konopie, których nie da się sklasyfikować jako wąsko lub szerokolistne, ani jako ich hybrydy. Należałoby stworzyć do ich opisania nową nomenklaturę.

Mamy tu na myśli konopie-mutanty. Brzmi groźnie? Nie powinno! Mutacje są to skokowe zmiany materiału genetycznego, objawiające się w fenotypie czyli w wyglądzie zewnętrznym rośliny.

Mutacje samorzutne są efektem przypadkowych błędów w replikacji DNA. Zachodzą one w wyniku mutujących czynników środowiska, takich jak szok termiczny, promieniowanie ultrafioletowe czy zranienia. 

Korzystne mutacje spontaniczne są źródłem zmienności genetycznej. To z kolei nadaje organizmom lepsze właściwości adaptacyjne do zmiennych warunków środowiska. Duża zmienność genetyczna jest potrzebna by organizmy były zdrowe, silne i odporne na choroby. Przedstawię Ci trzy odmiany, które obarczone są mutacjami w obrębie liścia.

Australian Bastard Cannabis (Bindi Buds)

Mutacje konopi w konsekwencji dają nowe odmiany. Przyjrzę się kilkoro z nich, żebyś zrozumiał na jakie cechy konopi działają mutacje. Na pierwszy rzut wybieram Australian Bastard Cannabis.

To bardzo specyficzna roślina konopi pochodząca z Australii. Jej budowa, zwłaszcza w obrębie liścia, nie przypomina innych znanych nam konopi. Ponadto, nawet bardzo doświadczeni konopni ogrodnicy mogą jej zwyczajnie nie rozpoznać! Tym bardziej, że poza nietypową budową, wiele osobników charakteryzuje się delikatnym profilem terpenowym.

Liść jest bardzo nietypowy. Nie jest to klasyczny konopny liść dłoniasty z ząbkowanymi listkami. ABC tworzy drobne, błyszczące, nieregularne liście przypominające liście nieparzystopierzaste. Roślina ma zwartą budowę, wykazuje odporność na szkodniki i trudne warunki pogodowe, zwłaszcza niskie temperatury.

Pochodzenie Australian Bastard Cannabis nie jest dobrze znane. Niektórzy uważają, że ABC było w Australii od zawsze. Konopie pojawiły się na świecie ok. 28 milionów lat temu w Tybecie. A pierwsi ludzie pojawili się w Australii ok. 40 000 lat temu. Czy Bindi Buds już tam rosło? Tego akurat nie wiadomo, ale jest to jedna z teorii dotyczących pochodzenia ABC. 

Jeżeli ABC to nie roślina natywna, to konopie trafiły do Australii około 1770r. wraz z kolonistami. Oznacza to, że są uprawiane tam od mniej więcej 250 lat. Daje nam to ok. 250 kolejnych pokoleń, które będą wystawione na naturalne czynniki mutagenne. Mogły w jakimś momencie zmutować, zdziczeć i dalej rosnąć przez lata przez nikogo niezauważone. 

Trzecia teoria zakłada powstanie ABC w wyniku mutacji indukowanej jakimś chemicznym mutagenem. W latach 60 australijski rząd za pomocą pestycydów niszczył konopie rosnące w Hunter Valley, były to najprawdopodobniej zdziczałe konopie, które rosły tam od wielu lat. W latach 60-tych hipisi i bohema artystyczna zaczęli przyjeżdżać do Hunter Valley by zrywać dojrzałe kwiaty. Wojna z “narkotykami” jak widać nie ominęła żadnego kontynentu. Konopie zniszczono – ale nie całkiem – pozostał Australian Bastard Cannabis. 

mutacje konopi

Jak rozpoznać zmutowane konopie?

Która z tych historii jest najbliższa prawdy? Nie wiemy! Może, ktoś z czytelników pogłębi temat pochodzenia Australian Bastard Cannabis  -przestrzeń jest co najmniej na doktorat z dziedziny botaniki!

Podczas poszukiwań informacji o ABC trafiłem na australijskie forum. Niektórzy użytkownicy pisali, że palili ABC w celach psychoaktywnych nie wiedząc jeszcze, że mają do czynienia z konopiami. Mutacje konopi mogą więc zmienić rośliny nie do rozpoznania!

Nie powinno zatem nikogo dziwić, że seed banki mające w ofercie nasiona Australian Bastard Cannabis polecają je do uprawy na balkonach i przydomowych ogrodach. Nasiona nie występują w wersji feminizowanej. 

W wyspecjalizowanym sklepie NasionaKraftowe dostaniecie zarówno nasiona Australian Bastar Cannabis jak i nasiona hybrydy ABC z Gorilla Glue – o nazwie – Monster Hunter pochodzące od Nomad Seed Bank. 

Zerknijcie koniecznie do Ogrodu Diabła – jednego z testerów nasion Nomad Seed z Argentyny. Zobaczcie jak roślinka wygląda gdy już rośnie.

Freakshow

„Tylko dlatego, że coś nie może być wyjaśnione, nie oznacza, że nie może być prawdziwe” – Jordan aka Shapeshifter.

W dziedzinie hodowli konopi, Freakshow stanowi świadectwo niekończących się możliwości tkwiących w świecie naturalnym. Jest to odmiana, która posiada liść  dłoniasty, ale… Wszystkie listki , które tworzą „ową dłoń”, są listkami nieparzystopiarzastymi. 

Co to znaczy? Znaczy to tyle, że liść jest podobny do liścia paproci. W zależności od okazu i warunków uprawy liście mogą być mniejsze lub większe, a także mniej lub bardziej gęste. Istnieją różnice między każdą rośliną, a nawet subtelne różnice między każdym liściem.  

Freakshow to idealna odmiana do uprawy miejskiej i balkonowej. Bardzo łatwo pomylić ją z bylicą pospolitą, powszechnie występującym chwastem na wsiach i w miastach. Poza nietypowym liściem, odmiana ta ma nasiona prawie białego koloru, z bardzo cienką łupiną nasienną. 

Odmiana ta została stworzona przez metodyczny dobór, chów wsobny , krzyżowanie wsteczne i selekcję. Zawiera w sobie genetykę (Bigbud x Skunk#1) x (Big Sur Holy Weed x Banana Kush) z dominacja NLV (sativa). 

Pamiętać jednak należy, że w czasach współczesnej hybrydyzacji określenie dokładnego pochodzenia jest wręcz niemożliwe i są to przede wszystkim tylko nazwy. Mutacje konopi powstają z różnych powodów, a następnie są krzyżowane dalej z innymi odmianami. 

Jednak tu mamy do czynienia z pracą hodowlaną na dość czystych liniach oldschoolowych sativ. Na pewno Freakshow nie ma nic wspólnego z Australian Bastard Cannabis i Duck Foot. To całkiem osobna linia.

Mutacje konopi występują losowo, jednak mogą być indukowane czynnikami środowiskowymi. Freakshow powstawał na wysokości powyżej 1200m n.p.m., zawsze w pełnym słońcu. Być może mutacje indukowały silne promienie UV, Shapeshifter planuje kiedyś powtórzyć projekt od początku by sprawdzić tą hipotezę.  

mutacje konopi Freakshow

Mutacje konopi – udoskonalanie

Twórca odmiany Jordan „Shapeshifter”, pracuje nad jej udoskonalaniem od lat. Zawsze fascynowało go to co nietypowe i pracując nad hodowlą konopi z nietypowym liściem, pewnego razu trafił na mutację przypominającą paproć. Wiele pokoleń, wiele krzyżówek, lata pracy i otrzymał stabilną odmianę, którą nazwał Freakshow. Kultywar ten zadebiutował w Kaliforni w 2017 roku. 

Istnieje jeszcze osobna linia Freakshow’a, która nazywa się Berry Freak – nad nią pracuje syn Shapeshifter’a, Dr. Freak. Rożni się nieco wyglądem, ale przede wszystkim smakiem i profilem terpenowym. 

Cześć growerów uważa, że mutacje konopi słabiej rosną, mają gorszy smak i zapach, a także mniejszą ilość THC. Nie jest to jednak prawda. Odmiany takie jak np. Freakshow różnią się jedynie budową liścia, nie musi wpływać to na ich właściwości. 

Nasiona są trudno dostępne w Europie. Przez jakiś czas dystrybucją Freakshow zajmował się Humboldt Seeds Company, ale umowy wygasły.

Nasiona regularne, dostępne są od Nomad Seed Bank.  Nie jest to jednak oryginalny Freakshow lecz jego hybryda z Sensi Dubranem – sativą z Afryki Południowej. Nazwa odmiany to In-fern-ho (ang. fern- paproć).

mutacje konopi Duck Foot

Duck Foot

Wydaje mi się, że to najbardziej znana mutacja liścia konopi. Liście tej odmiany przypominają kaczą stopę. Liść jest podobny do klasycznego konopnego liścia, jednak posiada zrosty u podstawy, więc nie jest to typowy liść dłoniasty. Bardziej może przypominać liść pokrzywy. 

Mutacje konopi sprawiły, że Duck Foot to dyskretna roślina, która nie rzuca się w oczy w przydomowym ogrodzie, a dodatkowo pięknie, intensywnie pachnie kadzidłem.

Legenda głosi, że w Wielkiej Brytanii policja otrzymała specjalny poradnik do rozpoznawania tej mutacji konopi. Pochodzenia Duck Foot należy szukać albo w Australii albo na Hawajach. Pomimo prowadzonych poszukiwań, nie udało mi się ustalić dokładnej historii odmiany.

W sklepie NasionaKraftowe.com dostaniecie nasiona Duck Foot, zarówno czystą genetykę, jak i hybrydę z Afganem od Mr. Nice o nazwie Mutant Bastard. Obie odmiany oczywiście w wersji regularnej. 

Pasjonat konopi, zafascynowany nasionami, które pozwalają odkryć różnorodność i bogactwo genotypów tej wspaniałej rośliny.

Gniewomir Czarnecki

Źródła:

Żebrowska J., „Genetyka i hodowla roslon z elementami biotechnologii”, Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, 2018

https://freakshowcannabis.com/

https://www.growweedeasy.com/what-is-the-abc-strain-australian-bastard-cannabis

Dziękujemy również za wspaniałe fotografie od: https://www.instagram.com/mutantfarmer?igshid=YzAwZjE1ZTI0Zg%3D%3D&fbclid=IwAR0r0Y2kw3YgdUwrUzjUXCEj2qvS9DUUFhoPMnkRFam2nymHsykoYP5AjcU