Medyczna marihuana wzbudza coraz większe zainteresowanie, uchodząc przy tym nie tylko za skuteczne, ale i bezpieczne remedium na wiele dolegliwości. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że zdarzają się niepożądane efekty związane z waporyzowaniem suszu. Warto byłoby więc zapoznać się z nimi oraz dowiedzieć się tego, w jaki sposób można zmniejszyć ryzyko ich pojawienia się. 

Z tego artykułu dowiesz się :

    • Jakie są negatywne skutki palenia i wapowania?
    • Na co uważać wapując? 
    • Jak uniknąć negatywnych skutków marihuany i wapowania?

Jakie niepożądane efekty marihuany mogą się pojawić?

Marihuana medyczna, zwłaszcza stosowana ściśle wedle zaleceń lekarskich jest na szczęście substancją dobrze przebadaną i bezpieczną. Oznacza to, że nie trzeba bać się szczególnie niebezpiecznych efektów ubocznych. Musisz jednak liczyć się z tym, że mogą pojawić się pewne skutki niepożądane, które będą dla Ciebie uciążliwe. Na szczęście, często zdarza się to wyłącznie na początku kuracji.

Najpowszechniejsza wydaje się suchość w ustach, którą można jednak niwelować popijając wodę małymi łyczkami. Dość powszechne jest też zwiększenie apetytu oraz przyspieszenie tętna. Niektórzy mogą narzekać też na senność, nadmierne uspokojenie bądź euforię. 

wapozyczalnia
wapozyczalnia

Po jakim czasie pojawiają się skutki uboczne?

Skutki uboczne związane ze stosowaniem marihuany medycznej pojawiają się najczęściej po kilkunastu minutach od waporyzacji. Na samym początku większość osób narzeka na takie efekty niepożądane jak na przykład przyspieszona akcja serca. Jeżeli chodzi zaś o skutki uboczne dotyczące samopoczucia psychicznego, pojawiają się one z reguły nieco później, choć rzecz jasna nie u wszystkich.

Moment pojawienia się oraz stopień nasilenia skutków ubocznych zależy bowiem w dużej mierze od indywidualnej reakcji organizmu. To, że osoba którą znasz źle czuła się po marihuanie medycznej wcale nie oznacza więc, że Ty również doświadczysz przykrych skutków ubocznych waporyzowania leczniczego suszu. 

Jak długo utrzymują się niepożądane efekty waporyzowania suszu?

Niepożądane efekty waporyzowania marihuany nie utrzymują się na szczęście przez zbyt długi okres. Jeśli zatem obawiasz się tego, że nieprzyjemne samopoczucie będzie towarzyszyło Ci stale podczas kuracji marihuaną medyczną, możesz być spokojny. Zdecydowana większość z nich ustępuje po kilkunastu minutach. Wyjątkiem od tej reguły może być jednak uczucie nadmiernej senności.

Wiele osób poddaje się temu uczuciu i decyduje na drzemkę. Niektórzy doceniają nawet ten skutek uboczny, ale dotyczy to głównie osób, które mają jakieś kłopoty ze snem. Jeżeli jednak stosujesz marihuanę medyczną w dzień, raczej nie będziesz chciał spać. Aby pokonać senność, która próbuje Cię opanować, możesz spróbować jakiejś aktywności fizycznej, na przykład szybkiego marszu na świeżym powietrzu.

Jeżeli jakikolwiek efekt uboczny utrzymuje się dłużej niż kilka – kilkanaście godzin, a na dodatek bardzo Cię niepokoi, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Najlepiej udać się na konsultację do tego specjalisty, który zalecił Ci i przepisał stosowanie marihuany medycznej.

Być może konieczne okaże się zmniejszenie dawki, zmiana pory bądź sposobu przyjmowania środka. Odstawienie medycznej marihuany z powodu skutków ubocznych należy zdecydowanie do rzadkości, więc raczej nie musisz się tego obawiać.

Krótkoterminowe efekty uboczne:

    • Pogorszenie pamięci krótkotrwałej i zdolności koncentracji.
    • Zaburzenia koordynacji i zmniejszenie zdolności motorycznych.
    • Zwiększone ryzyko wypadków przy obsłudze maszyn lub prowadzeniu pojazdów.
    • Przekrwienie oczu, suchość w ustach oraz uczucie głodu.
    • Może prowadzić do doraźnych problemów z koordynacją ruchową i percepcją czasu i przestrzeni.
    • Bardzo rzadko, ale jednak mogą pojawić się ataki paniki – mijają jednak po kilku godzinach. Jest to efekt (tak jak nudności, czy zawroty głowy) przedawkowania, które mijają po kilku godzinach.

Długoterminowe efekty uboczne:

    • Uzależnienie psychiczne.
    • Problemy z pamięcią długotrwałą i myśleniem.
    • Pogorszenie funkcji płuc, co może prowadzić do przewlekłych problemów zdrowotnych, takich jak przewlekła choroba płuc.
    • Pogorszenie funkcji układu odpornościowego.
    • Zwiększone ryzyko problemów zdrowotnych psychicznych, takich jak depresja i zaburzenia lękowe, szczególnie u osób z predyspozycjami genetycznymi.
    • Zmniejszenie motywacji i inicjatywy.

Warto zauważyć, że skutki te mogą różnić się w zależności od osoby, dawki, częstotliwości użytkowania oraz innych czynników.

dym waper marihuana

W jaki sposób można zmniejszyć ryzyko działań niepożądanych?

Jeżeli sięgasz regularnie po marihuanę medyczną, wiedza na temat tego, jak można zmniejszać ryzyko działań niepożądanych związanych z jej użyciem z pewnością Ci się przyda. Na szczęście, waporyzacja wiąże się ze znacznie mniejszym prawdopodobieństwem ich wystąpienia. Jeśli więc stosujesz tę metodę, już jesteś na wygranej pozycji. Najważniejsze wydaje się to, aby w prawidłowy sposób, a więc zgodnie z instrukcją używać waporyzatora.

Specyfika działania każdego urządzenia może być nieco inna i warto być miał to na względzie. Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się działań niepożądanych należy też przestrzegać zaleceń lekarskich.

Zbyt częste sięganie po marihuanę medyczną, a także za szybkie zwiększanie dawek może wiązać się z całkiem sporym ryzykiem skutków ubocznych. Największe szanse na uniknięcie efektów ubocznych mają osoby, które nie mają problemów ze wsłuchiwaniem się w swój organizm.

Można wówczas zaobserwować, kiedy dokładnie się one pojawiają i czy jest to związane na przykład z porą waporyzowania suszu. Dobrym pomysłem może być więc notowanie tego, co niepokoi Cię w swoim samopoczuciu po użyciu marihuany medycznej. Na tej podstawie być może uda Ci się ocenić, co może pomóc i czy zasadna jest już wizyta u lekarza, które zalecił stosowanie tej metody leczenia Twoich dolegliwości.

Źródła

https://vapomaniak.pl/