Badanie przeprowadzone przez Centrum Badania Opinii Społecznej w terminie od 8 do 18 lutego 2024 roku, na zlecenie Przemysława Zawadzkiego, przynosi interesujące wyniki dotyczące opinii Polaków na temat karania za posiadanie marihuany na własny użytek. Cała społeczność konopna sfinansowała to badanie, aby lepiej zrozumieć stanowisko społeczeństwa w tej kwestii.

Z tego artykułu dowiesz się :

    • Co pokazały najnowsze badania?
    • Co dalej z legalizacją marihuany? 

Co pokazały badania? 73,4% Polaków przeciwnych karaniu za posiadanie marihuany

Wyniki badania wskazują, że aż 73,4% dorosłych Polaków jest przeciwna karaniu więzieniem za posiadanie marihuany na własny użytek. Jest to również o 8% więcej w porównaniu do badania Kantaru sprzed 4 lat, które również zostało wspólnie sfinansowane przez społeczność konopną. W porównaniu z badaniami CBOS z 2020 roku, kilkanaście procent więcej Polaków popiera zniesienie kar za posiadanie na własny użytek.

Zmiany w opinii społecznej odnotowane są we wszystkich grupach społecznych, niezależnie od wieku, miejsca zamieszkania, poziomu dochodów czy orientacji politycznej. Każda zbadana grupa społeczna popiera dekryminalizację marihuany na własny użytek, z wyjątkiem bezrobotnych i osób z wykształceniem podstawowym.

wapozyczalnia
wapozyczalnia

Charakterystyka badania

  • Wykonawca badania: Centrum Badania Opinii Społecznej
  • Termin realizacji badania (praca ankieterów w terenie): Od 8 do 18 lutego 2024 roku
  • Rodzaj badania: Ilościowe typu omnibus
  • Rodzaj próby: Ogólnopolska, reprezentatywna dla dorosłych (18 lat i więcej) mieszkańców Polski
  • Wielkość próby: 994 osoby

73,4% Polaków przeciwnych karaniu

Co dalej w sprawie legalizacji w Polsce?

W związku z wynikami badania, Przemysław Zawadzki planuje złożyć w kwietniu projekt dekryminalizujący posiadanie oraz uprawę marihuany na własne potrzeby w Sejmie.

Wyniki badania pokazują wyraźne poparcie społeczne dla dekryminalizacji posiadania marihuany na własny użytek, co może stanowić istotny impuls dla zmiany obecnych regulacji w tej kwestii.

Wyniki badania pobierzecie tutaj: Wyniki badania

Źródła

CBOS