Z tego artykułu dowiesz się:

Historyczna chwila, przełomowa informacja – najbliżsi sąsiedzi Polski, jedna z najsilniejszych gospodarek świata są o krok od legalizacji. Czyja to sprawka i co dokładnie zostało powiedziane? Dlaczego marihuana powinna być zalegalizowana i jak wygląda obecnie sytuacja w Niemczech?

Nowa koalicja zmienia politykę narkotykową Niemiec

Od jakiegoś czasu w Niemczech toczy się dyskusja, czy sprzedaż marihuany powinna stać się legalna. Istnieje wiele głosów w społeczeństwie, które uważają, że legalizacja jest słuszna. Teraz za wprowadzeniem legalnego, opodatkowanego obrotu opowiedziały się partie kolacji nowego rządu, czyli Zieloni, FDP i SPD.

Według raportu, partie koalicji chcą zalegalizować sprzedaż marihuany w celach rekreacyjnych. Koalicyjna grupa robocza ds. Zdrowia i Opieki zgodziła się z tym stanowiskiem. „Wprowadzamy kontrolowaną dystrybucję konopi indyjskich wśród dorosłych w celach rozrywkowych w licencjonowanych sklepach” – oświadczyli negocjatorzy SPD, Zielonych i FDP w raporcie grupy roboczej.

Jeśli sprzedaż marihuany stanie się legalna w Niemczech to znacznie łatwiej będzie kontrolować jakość. Ponadto może to zapobiec dystrybucji zanieczyszczonego suszu i zapewnić ochronę nieletnich. Oczywiście legalizacja konopi indyjskich spowoduje również duży zastrzyk gotówki do kasy państwowej. FDP twierdzi, że opodatkowanie konopi indyjskich może przynieść nawet miliard euro rocznie. Dodatkowe pieniądze zostaną przeznaczone na profilaktykę i leczenie uzależnień. Zgodnie z raportem, odpowiednio zaprojektowana ustawa ma zostać oceniona po czterech latach pod kątem jej skutków społecznych.

„Wprowadzamy kontrolowaną dystrybucję konopi indyjskich wśród dorosłych w celach rozrywkowych w licencjonowanych sklepach” – oświadczyli negocjatorzy SPD, Zielonych i FDP w raporcie grupy roboczej.

Obecne rozwiązania w kwestii konopi

W celach medycznych konopie indyjskie są dopuszczone do legalnego użytku w Niemczech od 2017 roku i mogą być przepisywane przez lekarzy, na przykład w celu łagodzenia bólu u ciężko chorych.

Na dzień dzisiejszy posiadanie marihuany zgodnie z ustawą o środkach odurzających jest karalne w Niemczech dla każdego, kto nie ma zezwolenia na zakup suszu.

Zezwolenie jest dostępne tylko w wyjątkowych przypadkach. Na przykład lekarz może przepisać marihuanę do celów leczniczych. Każdemu, kto nie ma pozwolenia, grozi kara więzienia do 5 lat lub grzywna za posiadanie marihuany.

Z drugiej strony jednak konsumpcja marihuany nie jest karalna. W zamian konsument nie może sam nabyć ani być właścicielem produktu.

Ciekawostka na koniec: Szwajcaria

Szwajcaria jest już o krok dalej niż Niemcy, jeśli chodzi o możliwą legalizację konopi. Ustawa o narkotykach została znowelizowana rok temu. Teraz w 2022 r. w kilku dużych miastach rozpoczną się projekty pilotażowe, w których marihuana będzie sprzedawana do celów rekreacyjnych. Jednocześnie parlament chce znieść zakaz posiadania konopi i pracuje nad ponowną regulacją upraw, handlu i konsumpcji.

Mądralińska, która ma zawsze dużo do powiedzenia. Absolwent dziwnego kierunku ekologiczno-ekonomicznego. W czasie wolnym ziołolecznictwo i sztuka. Plastyczna oczywiście. Jara ją też kosmos. Bardzo dużo empatii w jednym małym człowieku.

Pamela Rohner